Zaznacz stronę

Start: 01.07.2023 Stadion Śląski, Chorzów, Polska
Meta: 05.07.2023 oraz 06.07.2023 Nazaré, Portugalia

Po 16 latach/16 wspaniałych metach,

zjechaliśmy de facto całą Europę i dotknęliśmy Afryki oraz Azji.
Uwierzcie, trudno nam było zdecydować w jakim kierunku poprowadzimy tegoroczną edycję.
W ostatnich latach mocno wybrzmiewały Bałkany i w drodze na Chalkidiki, do Turcji i Albanii udało nam się bardzo mocno zwiedzić ten piękny kawałek świata.
Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden, dotąd nie wybrany przez nas kierunek na mapie Złombolowej. Nigdy nas tam nie było, nawet przejazdem to… PORTUGALIA.
I to nie dlatego, że nam się nie podoba i że o niej zapomnieliśmy, po prostu czekaliśmy na właściwy moment, aby zmierzyć się z tym celem!
To dystans PONAD 3000km!! i to w jedną stronę prawdziwy wyczyn dla pojazdów i uczestników. Nawet Nordkapp w 2013 r. był bliżej. Wychodzi więc na to, że raz na 10 lat robimy Iron Złombol z bardzo długim dystansem.

Prawdziwy sprawdzian dla sprzętu, zaradności i psychiki uczestników!
Extrem!! jakiego pod kątem dystansu jeszcze nie było.

Od początku Złombola w 2007 r. lubiliśmy wyzwania, przełamywanie rutyny i wychodzenie ze strefy komfortu – to jest moment, w którym musimy dwa razy przemyśleć sprawę, dopakować drugi worek trytytek, dodatkowe konserwy zflaczkami i fasolką po Bretońsku (choć zalecamy poznawanie kuchni lokalnej bo jak to mówią, przez żołądek do serca) i ruszyć w tą niesamowitą podróż! Nie każdy sprosta tej edycji, to bardziej kierunek dla podróżnika niż miłośnika
relaksujących momentów pod palemką.

Wracajmy do trasy lub bardziej tras, które prowadzą do Nazaré  i dają nieprawdopodobne możliwości.

JEŚLI:

 

 • uważasz, że spontaniczne zmiany planów nie wyprowadzą Cię z równowagi
 • jesteś szybki/a w podejmowaniu nieoczywistych decyzji
 • potrafisz zobaczyć dobre strony sytuacji nawet w tych najgorszych momentach
 • znasz współpasażerów z teamu
 • jesteś przygotowany/a na niespodziewane wydatki (holowanie, skorzystanie z warsztatu, dodatkowy nocleg)

TO TEGO MOŻESZ OCZEKIWAĆ:

 

 • Że pomożesz dzieciom
 • Że zrobisz coś niesamowitego i wyjątkowego
 • Niezliczonej ilości interesujących miejsc na trasie
 • Różnorodności kulinarnej po drodze
 • Rozmaitych awarii, załamań nerwowych, napraw oraz nieudanych napraw, zatartych mostów…
 • Problemów wszelkiej maści w różnych wersjach
 • Bycia częścią #teamZłombol
 • Oderwania się od rzeczywistości (z reguły mniej kolorowej niż na Złombolu)

TEGO NIE MOŻESZ OCZEKIWAĆ:

 

 • Czerwonego dywanu
 • Wypasionej wycieczki a la „Neckermann”
 • Wygodnych noclegów i niekończących się miejsc noclegowych
 • dobrej pogody!
 • 5 gwiazdek (ani czterech, ani jednej!!!!!!!!!)
 • Cienia
 • Pomocy mechaników
 • Pomocy Assistance
 • Usług Lawety
 • Pomocy psychologa
 • Części zamiennych
 • Wodzireja
 • Niańczenia
 • Rozpatrywania skarg i zażaleń
 • Serwisu Concierge
 • Fizycznego wypoczynku
 • Ergonomicznych foteli/materacy/mebli
 • Bezglutenowego jedzenia

ZMIANY WZGLĘDEM OSTATNICH LAT:

CHARYTATYWNOŚĆ

Za każdym razem zadając sobie pytanie „po co to robimy” i co jest naszym paliwem, jednoznacznie odpowiadamy sobie na to pytanie – CHARYTATYWNOŚĆ! Jedziemy dla dzieci z domów dziecka! Oczywiście mamy wkręta na pojazdy Złombolowe i na nasze niesamowite podróże i przygody, ale pod koniec dnia głównym napędem organizowania Złombolu jest chęć pomocy. Radość z pomagania i radość z działania z ludźmi którzy czują to samo co my – bo wielokrotnie podkreślacie, że „im Was więcej tym więcej pieniędzy i to jest najważniejsze”. My wychodzimy z założenia, że nie ilość a jakość zaangażowania się liczy. Teamy potrafią zbierać 60% jak i 100% więcej niż wymaga minimum. Idąc tym tropem skupiamy się bardziej na charytatywności niż samym nakręcaniem wielkiej imprezy. Zrobiliśmy analizę jak w ostatnich latach kształtowały się zbiórki uczestników i ponad połowa miała uzbierane 900zł więcej niż ustalone minimum. Tym tropem podnosimy minimalną kwotę do uzbierania na poziom 3000zł (2800 od darczyńców + 200 zł wpisowego od teamu).

Cel zbiórki pozostaje bez zmian, natomiast sposób wydawania już tak. Planujemy całość zebranej kwoty przeznaczać na 

?pomoc psychologiczną ; terapie indywidualne, terapie grupowe, superwizje dla wychowawców (powstaną nowe kategorie)

? wyjazdy na: wycieczki, obozy, kolonie, ferie, wyjazdy klubowe (w ramach indywidualnych zainteresowań) 

? spełnianie marzeń „szyte na miarę”; kurs prawa jazdy, kurs językowy, sprzęt sportowy, prenumeraty ukochanej gazety, prezent z okazji ważnego wydarzenia…. wiele możliwości i wiele przyjemności zawiera się w tym punkcie, a już na pewno możliwość decydowania o sobie.

META / TRASA / ZAŁOŻENIA

Formuła Złombola pozostaje taka sama jaka była. Jedziemy starymi autami z byłego bloku wschodniego w świat, aby pomagać dzieciom z domów dziecka. Robimy to w formule bardzo luźnej, bez checkpointów, ustalonych zadań i konkursów po drodze. Złombol to bardziej wyprawa niż rajd. Sama trasa jest celem i zarówno zadaniem. Na trasie jest pełna wolność. Trasy są jedynie przykładem, każdy jedzie jak mu pasuje i śpi, gdzie mu pasuje.

Tu dochodzimy do pierwszej zmiany tegorocznej edycji. Wracamy do pierwotnej formy z początkowych edycji, gdzie nie było przez nas ustalonego ani zorganizowanego noclegu na finiszu. Meta w postaci baneru/bramek* i z możliwością pamiątkowego zdjęcia ma miejsce w turystycznej miejscowości, gdzie każdy jest w stanie wybrać nocleg w dogodnym dla siebie standardzie. My wraz z miaste organizujemy imprezę, gdzie wieczorem spotykamy się i będziemy świętować sukces jakim jest pokonanie tej trasy. Będzie to fajne miejsce z DJem, Food Truckami i może nawet piaskiem pod nogami.  Uwaga, nie mamy wpływ na pogodę i nie obiecamy dużych fal w dniu mety. Ze względu na dystans dajemy Wam opcję dojechania w 5 lub 6 dni więc będą dwa dni imprezy.

UWAGA! NIE BĘDZIE PODBIJANIA DYPLOMÓW PIECZĄTKĄ! NIE BĘDZIECIE MUSIELI PRZYNOSIĆ DYPLOMÓW NA IMPREZĘ, ale właśnie tam dostaniecie odznakę ukończenia 17 THE BIG WAVE EDITION!

 1. Nocleg organizowany w własnym zakresie
 2. Dużo opcji nocowania w pobliżu
 3. Party z DJ oraz Food Truck
 4. Impreza 05.07.2023 oraz 06.07.2023
 5. NIE BĘDZIE OPCJI PODBICIA DYPLOMU PIECZĄTKĄ
 6. *Będzie miejsce na zdjęcia z opcją dojazdu samochodem z banerem/flagą Złombol gdzie będzie można oficjalnie zakończyć 17 // THE BIG WAVE EDITION. SUPER PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA 

Będzie extremalnie!

Nigdy Złombol nie był tak daleko!!!

Będą zatarte silniki!

Będzie wielki wyczyn!

Nie będzie pomocy!

Będzie wielka przygoda!

Złombol – the real gamble!

Regulamin

Event Profile

Event Donation

Event Live

Słowo od organizatorów:

Termin rajdu 2023 Ci nie pasuje? Nie podoba Ci się miejsce mety?

Nic straconego, możliwe, że za rok lub dwa wstrzelimy się w Twoje oczekiwania.
#staypositive
#thinkpositive
Uważasz, że pojedzie mało osób bo miejsce mety jest „do bani”, a tym samym dzieci dostaną mniejszą pomoc ?
Zły tok myślenia! Masz Złombolowóz, znasz (i mamy nadzieję masz) cel pomocy dzieciom. Skorzystaj z tego i ZBIERAJ! Nikt tego nie zabrania.
Reklama na Waszych pojazdach poruszających się po Waszej okolicy jest tak samo wartościowa dla darczyńców jak to + wyjazd na rajd.
POMAGAJCIE mimo tego, że nie dostaniecie „nagrody”. Wasz wkład w zbiórkę na dzieci jest jeszcze więcej wart, jeśli nic nie oczekujecie w zamian.
Martwi Cię wyższa kwota do uzbierania do darczyńców?
Nie czekaj do ostatniej chwili. Ponad 70% wpłat od darczyńców pojawia się na naszym koncie w ostatnich dwóch tygodniach poprzedzających rajd.
Skorzystaj z:
 1. ulotek
 2. zbiórek na fcb (tyle ile Was jest w teamie + poproś też rodzinę i przyjaciół do organizacji zbiórki, a nam podeślij potwierdzenia w formie print screen (przez wpłatomat dostępny w aplikacji po rejestracji)
 3. sprzedaży fantów na allegro charytatywni (cel :Złombol, spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka)
 4. prześlij znajomym info o Twoich planach wraz z zdjęciem/rolką/memem/filmem i linkiem do wpłatomatu twojego temu (dostępny w aplikacji po rejestracji)
 5. przejdź się do okolicznych firm z ofertą, a właściwie podjedź Złombolowym pojazdem. Zaproponuj konkretną część na reklamę za konkretną kwotę (im szybciej tym lepiej bo wtedy reklama dłużej będzie widoczna w okolicy).
 6. pokazuj się na zlotach i eventach. Włóż za wycieraczkę ulotki i uzupełnij w nich dane swojego temu.
 7. aktywnie prowadź social media i wrzucaj szybki link  do wpłatomatu twojego temu (dostępny w aplikacji po rejestracji)

Powodzenia!

#jedziemyzpomocą

Pozdrawiamy,
Team Złombol

Martyna i Marcin