Zaznacz stronę
Notifications
Clear all

Koniec benzynowych złombowozów... ?

9 Posty
6 Users
0 Likes
4,497 Widok
(@bimber)
Trusted Member
Dołączył: 14 lat temu
Posty: 42
Topic starter  

Witam,
Od około miesiąca mam problem z kupnem dodatku potasowego do bezołowiowej 95. Z tego co wiem, jazda na zwykłej bezołowiowej uszkadza gniazda zaworów tudzież inne elementy silnika /poprawcie mnie jeżeli się mylę/. Od kiedy kupiłem swoją TURBO FAJER /105l/ zawsze dolewałem przy tankowaniu tego dodatku. Nie ma go już na stacjach benzynowych w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach i Bytomiu... Ostatnio udało mi się go znaleźć na małej wiejskiej stacji za Gliwicami, ale zostało mi na góra 5 tankowań... Wie ktoś może czy silnik wytrzyma na zwykłej bezołowiowej trasę złombolu, oraz jakie to będzie miało konsekwencje dla dalszej eksploatacji zabytkowego wózka ?


   
Cytat
(@rally-team)
Active Member
Dołączył: 14 lat temu
Posty: 18
 

Trochę przesadziłeś z tym końcem. Dodatki dla silników bez utwardzanych gniazd zaworowych można dostać na dużej części stacji benzynowych, a jeżeli go nie ma to przypuszczam, że np. na Orlenie możesz zamówić, żeby przy najbliższej dostawie ściągneli Ci karton Unikatu+. Dodatkowo kiedyś w ofercie InterCarsu był dodatek tego typu Castrola w sporej butelce z dozownikiem (chyba 0.5 litra). Niestety nie pamiętam indeksu IC.
Dodatki możesz też kupić w internecie: http://sklep.variant.pl/Pulsar_u-95_50ml_-_dodatek_przeciwstukowy__ulepszacz_do_etyliny..html,s,pr,999,13217

Myślę, że uszkodzenie silnika spowodowane jazdą bez dodatku jest podobne jak dla silnika zasilanego LPG (gorsze smarowanie gniazd zaworowych) - potrzeba wieledziesiąt tysięcy kilometrów, żeby coś się stało. W złombolu 2010 usilnie laliśmy dodatek do Żuka, gdzie spora część innych załóg nas wypytywała co to w ogóle jest... dojechali i wrócili :)

Ja na bierząco kupuje dodatek na Shellu.

EDIT: To jest dodatek Castrola, o którym pisałem:
http://motokosmetyka.pl/oleje_smary_i_plyny/uszlachetniacze_i_dodatki_do_paliw/castrol_tbe_250_ml_-_dodatek_do_paliwa_etyliny_i_benzyn_bezolowiowych_obnizajacy_zuzycie_paliwa_oraz_powodujacy_wzrost_mocy_silnika.html


   
OdpowiedzCytat
(@zemsta-krecika)
Estimable Member
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 110
 

Miałem kiedyś 120l (mój pierwszy wóz). Kupiona w 2004 skasowana w 2007 a zrobiłem na niej jakieś 35 tyś. bez żadnych dodatków i silnik chodził ładnie do samego końca. Gdyby nie brak kasy i fakt że auto zaczęło się składać :whistle: (lekka korozja) to przypuszczalnie chodziło by dalej.


   
OdpowiedzCytat
(@defekt-motyla)
Reputable Member
Dołączył: 14 lat temu
Posty: 270
 

nie każda skoda 105/120 wymagała tego dodatku. Nie chcę wprowadzać kogoś w błąd, ale jeśli już to raczej tylko te wcześniejsze tego wymagały, chyba z silnikiem 1.0 a nie 1.2 lub 1.3

ja już mam to z głowy, bo mam wymienione gniazda zaworów na nowsze, teraz zwykłą NoPb mogę lać.

yourij & krusza, nas nic nie rusza!


   
OdpowiedzCytat
(@zemsta-krecika)
Estimable Member
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 110
 

Tak, zgadza się. W numerze silnika po * jest oznaczenie typu silnika np. modele 105 miały xxxxxxx*105 jeśli za oznaczeniem silnika jest jeszcze "8" to silnik jest przystosowany tylko pod bezołowiową.
Jałowiecki - dział 13 strona 386. Ja miałem bez 8 i śmigał aż miło :cheer:


   
OdpowiedzCytat
(@zaloga-tarpaniatka)
Member Moderator
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 3103
 

Od biedy możesz wzbogacić mieszankę, obniżysz wtedy temperaturę spalin i gniazda nie dostają tak w dupę choć to sposób bardziej doraźny.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."


   
OdpowiedzCytat
(@zastav-sie-a-postav-sie)
Reputable Member
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 231
 

Zastava tylko na zwyklej noPb jezdzila i glowica jest bardzo ladna od spodu:)


   
OdpowiedzCytat
(@zaloga-tarpaniatka)
Member Moderator
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 3103
 

tu bardziej chodzi o gniazda zaworowe jak i same zawory ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."


   
OdpowiedzCytat
(@zastav-sie-a-postav-sie)
Reputable Member
Dołączył: 15 lat temu
Posty: 231
 

tu bardziej chodzi o gniazda zaworowe jak i same zawory ;)

Wiem. Są one od spodu głowicy:)


   
OdpowiedzCytat
Share: