Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

Więcej
2018/07/06 13:13 #47905 przez zielonagablota

zielonagablota odpowiedział w temacie: Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

Dolot warto zrobić tak, aby brał tylko zimne powietrze spod lampy. Trzeba rozłożyć obudowę z termostatem powietrza i wyjąć "niepotrzebne" elementy a otwór od spodu zaślepić. Od razu wspomnę, że nie ma problemu z ew. zdmuchiwaniem gazu (w przypadku LPG). Jeździłem tak wiele lat - zero problemów :) Polecm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/07/06 16:50 #47911 przez Hop Heads

Hop Heads odpowiedział w temacie: Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

Ok to ja mam jeszcze jedno, już ostatnie pytanie- przy włączonych lampach, migaczach i ogrzewaniu tylnej szyby maksymalne ładowanie wynosi 13V, bez odbiorników max 13.6V. Regulator napięcia wygląda OK (jeszcze oryginalny), wszystkie styki wyczyszczone (masa też)- da się domowym sposobem sprawdzić co z nim jest nie tak czy raczej oddać go do specjalisty?

Więcej
2018/07/06 18:10 #47912 przez zielonagablota

Z tylna szybą to ma prawo lecieć poniżej poziomu dopuszczalnego (13.9 v), ale na samych światłach to 13.9-14.5v ma mieć i tyle.
Regulator napięcia warto zmienić, bo to tanie jest - u mnie dobrze sprawdzał się Jezpol 55 lub 70A - pasuje niezależnie od rodzaju altka.
Jakie masz koło pasowe na altku? Jakiej średnicy. Fabrycznie było 70, potem zmienili na 60 (można było takie kupić w sklepie). Ja zmieniłem na fi 60, potem też miałem dotoczone fi 50 :) Docelowo zostałem przy 60stce.
Dodatkowy przewód 25mm2 altek-aku oraz dodatkowe masy silnika i karoserii i trzymało 14.5v w 99% przypadkach nawet na jałowych (no chyba, że się załączyło jakieś mega obciążenie).

Więcej
2018/07/06 20:38 #47915 przez Hop Heads

U nas ewidentnie jest za niskie napięcie. Nie wiem jakie mam koło, ale sprawdzę to, zmienię regulator, jeszcze raz sprawdzę styki i zobaczymy jaki będzie efekt. Dzięki za rady!

Więcej
2018/07/07 10:32 #47921 przez Skodillac Team

Skodillac Team odpowiedział w temacie: Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

Hej, u nas w 2 altkach siedzi fabryczny regulator napięcia, oba mają ładowanie na poziomie około 13,5v (13v na wolnych obrotach) przy pełnym obciążeniu, warto wspomnieć, że fabrycznie w feli i favo te regulatory były ustawione na niższe napięcia, więc to normalka, a sama charakterystyka alternatora nie jest za dobra na wolnych obrotach :)

Favorit 135 LS '92r

Więcej
2018/07/07 10:52 #47922 przez zielonagablota

Na forach skodowskich (część z tych skarbnic wiedzy już nie istnieje niestety) były tematy o wsadzaniu altków boscha 70, 90, 120 i innych do Fav/Fel. Jak ktoś ma taki pod ręką albo tanio może zakupić to czemu nie :)
Choć sam nigdy nie miałem takiej potrzeby, aż do końca żywota mojej Fav siedział w niej 55A i nie dawał mi powodów, aby go zmieniać na inny model (co innego egzemplarz, bo parę lat temu fabryczny altek się zatarł i trzeba było podmienić na kolejny 55A).

Natomiast tak jak pisałem, pierwsza rzecz w poprawie ładowania to mniejsze koło pasowe altka (co zresztą fabryka sama dostrzegła i skorygowała w kolejnych latach).

Więcej
2018/07/07 17:10 #47923 przez Hop Heads

Za 180-200zl można kupić "nowy" regenerowany alternator 70A, ale przy aktualnej wartości skody to jakieś 20%, więc bez sensu :) mam lodówkę i chciałem zamontować drugi akumulator, żeby chodziła też w nocy, ale żeby alternator naładował oba aku potrzebne jest trochę więcej niż 13.6V przy pełnych obrotach.
No nic, wiedze teoretyczną już mam, teraz czas się zabrać za czyny. Dzięki!

Więcej
2018/07/07 21:28 #47925 przez zielonagablota

Powodzenia w działaniu!

btw. tak sobie zerknąłem na allegro/olx i poniżej 100zł idzie dostać 120A. Podejrzewam, że na lokalnych szrotach może uda się coś jeszcze taniej. Kwestia dorobienia mocowania i koła pasowego w razie czego.

Więcej
2018/07/08 14:29 #47926 przez C.H. Robinson Teresin Team

C.H. Robinson Teresin Team odpowiedział w temacie: Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

Ja miałem taki plan żeby zrobić jakiś dodatkowy dolot. Finalnie stanęło na wywaleniu atrapy i walnięcie w to miejsce lampy. Patent bez atrapy widziałem u ekipy z Formanki, chyba PolskieZoo się nazywają, też mają wywaloną atrapę a w to miejsce wstawili siatkę żeby syf na chłodnicę nie leciał i chwalą sobie taki patent.

2015 - OSP Teresin - Żuk A07 - Passo dello Stelvio, Włochy
2016 - BONDAR Team - Lublin II - Hammamet, Tunezja
2017 - C.H. Robinson Teresin Team - Skoda Favorit - Noja, Hiszpania
2018 - C.H. Robinson Teresin Team - Skoda Favorit - Sithonia, Grecja
2019 - C.H. Robinson Teresin Team - Lublin III - ?

Więcej
2018/07/08 19:47 #47927 przez Škoda Całkowita

Škoda Całkowita odpowiedział w temacie: Skoda Favorit-kilka pytan do posiadaczy

My też wywaliliśmy atrapę. Są tam dwa reflektory a środek jest pusty. Nie wiemy jak się to sprawdzi, ale chyba nie będzie większych problemów.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008