Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Więcej
2014/02/02 09:40 #16194 przez PREVENT

PREVENT odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Polecam kalkulator do przeliczania zamienników:

www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Pamiętać trzeba też, że Nysa, Żuk, Tarpan i Polonez Truck muszą mieć opony do dostawczakow oznaczone literą C.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/02/02 17:54 - 2014/02/02 18:16 #16198 przez Arendi

Arendi odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

stasiu napisał: pytanie do kumatych : co by się stało jak by założyć 185 x 60 x 16 ???

Stasiu, nie wiem czy zaliczam się do kumatych :silly: , ale od 2 lat próbuję zgłębić problem opon do Żuka na długie wyprawy i jak na razie nie znalazłem złotego środka, a to dlatego, że:
- oryginalne 6,5-16C występują pod dostatkiem z rodzimej produkcji to niestety tylko wieloletnie egzemplarze stomilowskie, tzn spękane, łatane, jakieś nalewki itp. cóż czas robi swoje. Można trafić opony w tym rozmiarze prod zachodniej i w miarę świeże, np. Fulda, Continental, ale zazwyczaj cena za komplet przekracza wartość całego Żuka :blink: W zeszłym roku pojawiły się również opony Sawa w tym rozmiarze nieco tańsze, ale teraz jakoś ich nie widzę.
- po moich żmudnych obliczeniach ;) wychodzi mi, że odpowiednikiem teoretycznym (w przybliżeniu) opon 6,5-16 C w zapisie metrycznym jest opona w rozmiarze 175/110/16 lub 185/100/16, oczywiście nikt takich nie produkuje.
Wracając co by się stało jak by założyć 185 x 60 x 16. Stałoby się to, że jechałbyś o ok. 20% wolniej przy tych samych obrotach silnika. Całe auto obniża się o ponad 70 mm. No nic by się nie stało w zasadzie, - łatwiej miałbyś wsiadać ? :lol:
Mi zależy na tym, aby przyspieszyć Żuczka i stąd np. rozważam opony 7,5-16C od Honkera, które są nieco wyższe, ale również szersze, co jak twierdzą kumaci (a ja się do nich na razie nie zaliczam) spowoduje pływanie auta po koleinach i huczenie opon czyli zwiększy się hałas w kabinie.
A opony 7,5-16C z problemem pływania i huczenia to początek doktoryzowania się nad tematem. Nie wiem czy nie będą obcierać o nadkola, opony takie powinny mieć szersze felgi tak z 5,5-6 cali, jeśli takie felgi, to jakie ET ? Co z otworem centrującym, czy będzie można dobrać odpowiednie pierścienie? Dętki też trzeba inne przewidzieć, Itd, itp... mam nadzieję, że już niedługo będę kumaty i będę znał odpowiedzi na te pytania :)

Żuk das AUTO
Ostatnio zmieniany: 2014/02/02 18:16 przez Arendi.

Więcej
2014/02/02 18:31 #16200 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

A na jakich oponach jeżdżą Lubliny? On chyba mają felg przystosowane do bezdętkowych kapci? Felgi od Lublina spokojnie wejdą do żuka, bo rozstaw ten sam (no chyba że się mylę;-), pozostaje kwestia opon. Nowe faktycznie cholerycznie drogie.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/02/02 19:08 #16201 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Arendi, ale to są zwykłe opony szosowe. Honker wychodził z podobnymi oponami, ale wzdłużnych nacięć jest zdecydowanie mniej a klocki są sporo większe. Do tego po bokach klocki mają spore przerwy. Te opony na prawdę przy wyższych huczą.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/02/03 17:54 #16218 przez Na Bogato Team

Na Bogato Team odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Przerabiałem temat kół z Honkera czy Uaza jak kto woli przed Grecją. ( Stomil 8.40 - 15) Był szybszy to prawda ale słabszy i nawet przy pustej pace z dołożonymi piórami, koła tarły na nierównościach o nadkola wewnętrzne :unsure: Przód też się słabo mieścił i dość znacznie zawężał promień skrętu :blink: Temat przepadł z kretesem...
Podziękowali: Arendi

Więcej
2014/02/03 21:02 #16227 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

W takim przypadku wypadało przedłużyć wieszaki albo pod odboje zrobić dystans na moście ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/02/03 21:05 #16228 przez Arendi

Arendi odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Na Bogato Team napisał: Przerabiałem temat kół z Honkera czy Uaza jak kto woli przed Grecją. ( Stomil 8.40 - 15) Był szybszy to prawda ale słabszy i nawet przy pustej pace z dołożonymi piórami, koła tarły na nierównościach o nadkola wewnętrzne :unsure: Przód też się słabo mieścił i dość znacznie zawężał promień skrętu :blink: Temat przepadł z kretesem...

Bardzo dziękuję za ten wniosek ! O to mi chodziło .
Czyli sprawa jest dla mnie jasna. NIE idziemy w kierunku większej średnicy opon oraz NIE idziemy w szerokość. [dotyczy Żuczków itp..]

W takim razie biorę się w tym sezonie jedynie za wymianę tylnego mostu na szybszy zaszczepiony od Tarpana Perkinsa.
Jakkolwiek nieustannie śledzę poczynania Kolegów na polu walki związanych z wymianą silników, skrzyń biegów i innych akcesoriów B)

Żuk das AUTO

Więcej
2014/02/03 21:33 #16229 przez Kantmaszyna

Kantmaszyna odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

Zamontowanie szybszego mostu spowoduje ten sam efekt co większe opony, z tą różnicą że nie będzie ocierać o nadkola,(będzie szybszy ale słabszy, na pusto będziesz zadowolony ale załadowany będzie słabszy). Wg mnie wystarczą te same opony i przełożenia tylko... "mocy przybywaj!". Poprawić osiągi silnika- stopień sprężania, sprawność wymiany mieszanki paliwa/spalin(powiększone kanały dolotowe i wylotowe), a efekt na pewno będzie. Wiem, ktoś powie że jestem nawiedzony, ale z niczego niema nic- będzie więcej palić, będzie więcej mocy( MOMENTU OBROTOWEGO ) już przy mniejszych obrotach, tym samym będzie osiągać większe obroty przy tych samych przełożeniach czyli będzie szybszy...

Więcej
2014/02/03 21:39 #16230 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Żuk 4C90 skrzynia 5 + szybszy most. Ktoś to robił?

I ja właśnie idę w tą stronę - wzmocnić silnik. Skrzynia 5 z Tczewa już czeka na montaż, do tego turbosprężarka. Koła dam z Suzuki, 16" z wysokim profilem. Powinno być ok.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/02/04 21:11 #16266 przez Załoga Tarpaniątka

Po dołożeniu turbiny do Andorii, warto byłoby skorygować też dawkę paliwa, żeby więcej polewało ;)

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008