radio safari 5 z mp3?

Więcej
2014/03/24 22:20 #17246 przez poszukiwany

poszukiwany stworzył temat: radio safari 5 z mp3?

witam. chcialem zapytac czy orientujecie sie co mozna zrobic zeby miec oryginalne radio safari 5 w polonezie ale zeby mozna bylo czegokolwiek sluchac? ktos mi podpowiadal zeby uzyc transmitera fm ale takie działaja tylko w zakresie 87.1-108mzh, ma ktos jakies pomysly?a moze znacie kogos kto by to przestroil w okolicach lodzi?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/03/24 23:07 #17250 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Jak masz zepsute Safari 5 to można się pokusić o wstawienie mu mp3 do środka;-) www.dx.com - dział DYI i można się bawić;-)

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/03/25 09:15 #17255 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Najprościej i najtaniej przylutować kabelek ekranowany z wtyczka słuchawkową bezpośrednio do potencjometru głośności w radiu...
te transmitery idealne nie są...

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2014/03/25 19:48 #17262 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

poszukiwany napisał: witam. chcialem zapytac czy orientujecie sie co mozna zrobic zeby miec oryginalne radio safari 5 w polonezie ale zeby mozna bylo czegokolwiek sluchac? ktos mi podpowiadal zeby uzyc transmitera fm ale takie działaja tylko w zakresie 87.1-108mzh, ma ktos jakies pomysly?a moze znacie kogos kto by to przestroil w okolicach lodzi?

Da się. Najprościej wlutować się przez kondensator ( w celu odseparowania składowej stałej sygnału) w tor AM. Tniesz ścieżkę za przedwzmacniaczem i tam się wlutowujesz:

kabel z wtykiem jack-> dzielnik napięcia-> kondensator -> ścieżka idąca do wzmacniacza. Jakbyś chciał się za to zabrać i nie wiedział jak to zrobić, to odezwij się na PW. Przy chwili czasu postaram się trochę bardziej rozpisać.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/03/25 21:49 #17270 przez Arendi

Arendi odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Załoga Tarpaniątka napisał:
Da się. Najprościej wlutować się przez kondensator ( w celu odseparowania składowej stałej sygnału) w tor AM. Tniesz ścieżkę za przedwzmacniaczem i tam się wlutowujesz:

kabel z wtykiem jack-> dzielnik napięcia-> kondensator -> ścieżka idąca do wzmacniacza. Jakbyś chciał się za to zabrać i nie wiedział jak to zrobić, to odezwij się na PW. Przy chwili czasu postaram się trochę bardziej rozpisać.

No qrde nie wy3małem.
No chłopie to teraz żeś pojechał. :lol: :lol: :lol:
5 lat studiowałem elektronikę, ale takich głupot jeszcze nie czytałem. W tor AM chcesz się wpinać ? Po co ? Z czym ? A ten dzielnik napięcia co ma dzielić ? Jakie napięcie stałe, zmienne czy przemienne ? :lol: :lol: :lol:
Trzeba tu jakiś dział śmieszne rzeczy stworzyć.
poszukiwany z tego co się orientuje safari 5 ma pasmo UKF tylko w starym standardzie OIRT (65-74 MHz), a Ty chcesz żeby odbierało 88-108 MHz. Przestroić teoretycznie się da , ale trzeba powymieniać trochę elementów w głowicy później podstrajać cewki i trymery, a efekt będzie raczej marny.
Zrób jak Ci pisał Grzmiący - wymień bebechy.
Tak czy inaczej Safari nie było szczytem jakości odbioru stacji radiowych i parametrów odsłuchu. Były jeszcze kiedyś takie wynalazki /konwertery/, które montowało się w radyjku ale nie wiem czy gdzieś to można jeszcze kupić

Załącznik konwerter.jpg nie został znaleziony

Ale jak się okaże że w tym Safari nie ma UKF a jedynie AM (tylko odbiór fal długich i średnich) to przestroić się nie da.

Żuk das AUTO
Załączniki:

Więcej
2014/03/25 22:37 #17272 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Sebek pewno myślał o torze m cz ..
i dalej myślę że tak jest najprościej..
i nie nabijam się z Arendi że nie wie iż każde radio Safari miało UKF, nawet zakładający ten temat na początku to pisze choć jednostka częstotliwości jest mu obca...

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2014/03/26 09:45 #17277 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Robi się tak - wyszukujemy ofiarę, w tym wypadku Safari 5. Jeśli jest sprawne to z jednej strony go szkoda, ale z drugiej strony i tak jego sprawność jest mało istotna bo nie działa w wysokim UKF. Dlatego najprościej je wypatroszyć. Niestety Safari jest dość małe i ciężko będzie się tam upchnąć, ale nie jest to niemożliwe. Do środka pakujemy to:

www.dx.com/p/jtron-lossless-music-wav-mp...ue-silver-12v-289065

Lub wersja na bogato, z wyświetlaczem:

www.dx.com/p/lson-bluetooth-v3-0-edr-aud...ule-black-12v-296571

Ta druga ma nawet radio FM :-)

Potem potrzebny jest jeszcze fajny wzmacniacz. Tutaj z pomocą przychodzi AVT:
sklep.avt.pl/najprostszy-wzmacniacz-mocy...ielnego-montazu.html

Teraz składasz całość do kupy. Ja bym użył do Safari tego pierwszego modułu z DX - i tak sprytnie się pobawił, aby usunąć skrajny prawy przycisk w Safari i dać w to miejsce gniazdo USB. Zasilanie układu dajesz poprzez wyłącznik oryginalny w potencjometrze głośności. Tor dźwięku z układu wpinasz również do tego potencjometru. Problem stereo możesz pominąć bo potencjometr i tak monofoniczny. Zasilanie wzmacniacza tak jak i modułu mp3 poprzez potencjometr w radiu. I gotowe. Sterowanie pilotem;-)

Zrobiłem tak radio, które zresztą będzie na Złombolu, bo od kilku lat jeździ ze mną prawie wszędzie. Tutaj opis pierwszej wersji bo obecnie ma właśnie układ z DX a nie komórkę.

www.fatah.pl/klimatyczne-radio/

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/03/26 10:08 - 2014/03/26 10:31 #17279 przez yourij

yourij odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

mam safari 5 z wlutowanym kabelkiem zakończonym minijackiem do podłączenia grajka mp3 ale gdzie się wlutowałem, to nie pamiętam, jak ktoś chętny to w wolnej chwili mogę sprawdzić.
Pamiętam tylko tyle, że lutowałem jeden przewód do masy a drugi do istniejącego na płytce z elektroniką złącza "serwisowego".
Działa idealnie...
i chyna na forum już to komuś kiedyś opisywałem, poszukam to dopiszę coś więcej

***edit***
znalazłem, pisałem wtedy jako dEfekt Motyla i chodziło o punkt Pp4:
schemat: oldradio.pl/foto_schematy/sch00671.jpg
więcej w tym temacie:
zlombol.pl/pl/forum-124/3-technikalia/86...io.html?limitstart=0

wlutowanie się w ten punkt (na płytce to bolec oznaczony napisem Pp4) oznacza wpięcie się (pośrednio poprzez dzielnik napięcia) na wejście wzmacniacza (nóżka 8 ).

**edit2**
wrzucam zdjęcie, gdzie jest zaznaczone złącze serwisowe, proponuję lutować się od strony płytki drukowanej!

Załącznik Safari5_Pp4.jpg nie został znaleziony

PS: oryginał zdjęcia i schemat pochodzą ze strony oldradio.pl

+48 505 230 876
dEfekt Motyla
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2014/03/26 10:31 przez yourij.

Więcej
2014/03/27 21:22 - 2014/03/27 21:28 #17305 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Arendi napisał:

Załoga Tarpaniątka napisał:

No qrde nie wy3małem.
No chłopie to teraz żeś pojechał. :lol: :lol: :lol:
5 lat studiowałem elektronikę, ale takich głupot jeszcze nie czytałem. W tor AM chcesz się wpinać ? Po co ? Z czym ? A ten dzielnik napięcia co ma dzielić ? Jakie napięcie stałe, zmienne czy przemienne ? :lol: :lol: :lol:
Trzeba tu jakiś dział śmieszne rzeczy stworzyć.
poszukiwany z tego co się orientuje safari 5 ma pasmo UKF tylko w starym standardzie OIRT (65-74 MHz), a Ty chcesz żeby odbierało 88-108 MHz. Przestroić teoretycznie się da , ale trzeba powymieniać trochę elementów w głowicy później podstrajać cewki i trymery, a efekt będzie raczej marny.
Zrób jak Ci pisał Grzmiący - wymień bebechy.
Tak czy inaczej Safari nie było szczytem jakości odbioru stacji radiowych i parametrów odsłuchu. Były jeszcze kiedyś takie wynalazki /konwertery/, które montowało się w radyjku ale nie wiem czy gdzieś to można jeszcze kupić

Załącznik konwerter.jpg nie został znaleziony

Ale jak się okaże że w tym Safari nie ma UKF a jedynie AM (tylko odbiór fal długich i średnich) to przestroić się nie da.

Pomijasz cały tor wejściowy, wpinasz się w zasadzie na przedwzmacniaczu ( możesz za nim nawet). W nowszych radiach na układ przełączający wejścia. Nie chcę nic przestrajać bo nie o to pytał autor wątku. Prościej byłoby się wlutować zamiast głowicy kasety, tyle że to radio jej nie posiada. Tak w gwoli ścisłości, mogę ci nagrać przez weekend filmik jak to działa w fabrycznym radiu Gamma V Volkswagena skoro aż tak cię to śmieszy ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2014/03/27 21:28 przez Załoga Tarpaniątka.

Więcej
2014/03/27 21:39 #17306 przez EJA_GRABA_lux!

EJA_GRABA_lux! odpowiedział w temacie: radio safari 5 z mp3?

Pomijasz cały tor wejściowy, wpinasz się w zasadzie na przedwzmacniaczu. W nowszych radiach na układ przełączający wejścia.

Dokładnie tak zamierzam zrobić jak piszesz u siebie. Będę się wpinał z komórki wyjściem słuchawkowym i dzięki temu powinno być zarówno radio, muzyka jak i telefon głośnomówiący...

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008