Różnice między skrzynią PF 125p, a Poloneza

Więcej
2014/06/18 10:38 #18740 przez Atomowy_Tarpan

Atomowy_Tarpan stworzył temat: Różnice między skrzynią PF 125p, a Poloneza

Cześć czołem,
Pytanie do osób znających temat (a nie wątpię, ze tutaj się takie znajdą): jak wygląda sprawa różnic w zewnętrznej budowie skrzyń biegów: Polskiego Fiata 125p i Poloneza (jakby znalazł się jakiś schemat, albo wyraźne zdjęcie porównawcze ;) )?
W perspektywie mamy montaż do Tarpana skrzyni pięciobiegowej z Poloneza zamiast oryginalnej fiatowskiej, ale nieco mnie martwi różnica w mechanizmach wybieraka. Czy da się je jakoś podmienić, żeby cała operacja nie wymagała robienia dziury w podłodze (i w przypadku Tarpana chyba jeszcze zmiany biegów przez pasażera...) ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/06/18 11:53 - 2014/06/18 12:13 #18741 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Różnice między skrzynią PF 125p, a Poloneza

Nie da się podmienić. Czeka cię cięcie podłogi. Ale zacznij od zmiany mostu, skrzynią wiele nie nadrobisz przy krótkim moście a masz 5,8 z drobnymi pewnie.

Z różnic w środku. 5 bieg jest w tylnej części w miejscu w którym wypadają dźwignie widełek przerzucających biegi dla skrzyni 4. Do tego same wybieraki w skrzyni też są inne. Próbowałem ten problem załatwić budując zewnętrzny mechanizm wybierający, który mógłby działać na mocno skróconą dźwignię ze skrzyni 5. Poległem. Do tego sam tył tej skrzyni jest szerszy i na dużych dziurach będzie uderzał o podłogę. Żeby w ogóle wsadzić 5 bez cięcia podłogi, musisz posadzić napęd niżej ( czyli i silnik i skrzynię) bo inaczej skrzynia wadzi o podłogę. Szkoda zachodu. Tnij podłogę albo jedź na 4 przy zmienionym moście na 4,8 z Żuka z Andorią. Tylko nie montuj szybszego mostu, bo ten silnik tego nie uciągnie. Z 4,8 i tak już będziesz musiał pod większość podjazdów redukować do 3. Chyba że wsadzisz most z Żuka/Tarpana/Nysy z S-21 pod maską. On ma 5,125 przełożenie, ale jest starego typu.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2014/06/18 12:13 przez Załoga Tarpaniątka.
Podziękowali: Atomowy_Tarpan

Więcej
2014/06/18 12:42 #18743 przez Atomowy_Tarpan

Atomowy_Tarpan odpowiedział w temacie: Różnice między skrzynią PF 125p, a Poloneza

Skrzynia piątka polonezowska powinna dać na ostatnim biegu przy krótkim moście przełożenie 5,16 lub 4,70, więc porównywalne z mostem od S-21 lub Andorii (na czwórce) i wydawało się to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Niestety jak widać nie jest tak łatwo jak miało być.
W każdym razie dzięki za info.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008