PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Więcej
2015/01/24 00:01 - 2015/01/24 00:14 #24886 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni stworzył temat: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Bardzo Proszę wpisywać tylko proste i tanie rozwiązania i pomysły

Samochód;
kup coś tanio i praktycznie, wydumane projekty zostaw na później, dwa lata temu z dostępnych w konwoju części przerobili Poloneza z wtrysku na gaźnik, a w ub roku jeden miał silnik od Passata i nikt nie był mu w stanie pomóc
statystyka dowodzi że najwięcej co roku jedzie Polonezów,wiec skupmy się na tej popularnej marce; najlepszy byłby gaźnikowy CARO 1,6 GLE, jednak są one dość drogie, podobnie jak pierwsza seria PN Borewicze i Akwarium, optymalny pomiędzy cena a przydatnością byłby Caro 1,6 na jednopunktowym wtrysku ABIMEX PO 1995 r czyli szeroki z hamulcami LUCAS. Starsze modele maja kłopotliwe i mniej skuteczne heble, w późniejszych jakoś mi nie leży wtrysk jednopunktowy BOSCHa , a 1,6 na wielopunkcie jak coś zrobić przy głowicy, choćby tylko uszczelkę pod klawiatura to trzeba spuścić płyn chłodzący i pół dnia okręcania kolektora ssącego...

Oczywiście w każdym wydaniu obowiązkowo LPG z duża butla 65 l 315/940 wchodzi do bagażnika i zapewnia dystans ok 500km ( instalacja gazowa zwraca się na jednym Złombolu )

Poszukiwania najlepiej zacząć w rodzinie i u znajomych w ogłoszeniach są megalomani i koneserzy..
Jeżeli trafisz ładny, zadbany środek- wnętrze auta to znaczy że miał porządnego właściciela i reszta też jest ok, poza korozją ,lecz tą po pierwsze widać, a po drugie ten rok jeszcze da rade, a potem się zobaczy..

Zakupionym samochodem , niezależnie od wpisu w dowodzie jedziemy na najbliższą stacje kontroli pojazdów, najlepiej przed zamknięciem ( jest mały ruch ) i prosimy pana że by fachowym okiem przejrzał autko , zapisujemy wszystko dokładnie na kartce, potem zamawiamy potrzebne części i w miarę możliwości samemu, albo z książką, naprawiam Poloneza lub z kolegą, szwagrem itp., bierzemy się za robotę.. Warsztat to konieczność, najlepszy jest starszy emerytowany rzemieślnik.

Wymieniamy tez z góry , paski klinowe, świece, filtry , olej i dajemy do regeneracji alternator, to największa zmora Złombolowych załóg, warto nawet zorganizować drugi zapasowy i też zregenerować i zabrać ze sobą, rozrusznik jak działa można odpuścić , bo załoga popchnie jakby co

Części do PN nie są drogie ( np. świece polskie są po 5,5zł, końcówka drążka od 20zł , pasek klin alt 9zł )a popularny portal aukcyjny zapewnia niezły wybór, niestety konstrukcja jest dość archaiczna i pewne tematy pomimo nowych elementów zawsze wracają...

Warto obejrzeć wał napędowy i przegub elastyczny, osłuchać dokładnie wszystkie łożyska, olej w skrzyni i w moście jak nie ma ordynarnych wycieków tylko uzupełniamy.

Sprawdzić ładowanie , i układ chłodzenia czy wentylatory się włączają, a temperatura trzyma się 80-100st bo wskaźnik nie jest super precyzyjny. Każda kontrolka i wskaźnik jest ważna, ma działać, trzeba je cały czas obserwować i umieć zinterpretować.

Te auta najlepsze czasy maja już za sobą , teraz od nas zależy ile jeszcze pojadą .
Delikatna eksploatacja opłaci się nie tylko mniejszym zużyciem paliwa ale i bezproblemowym powrotem do domu.

Wstań wcześniej, jedź wolniej, patrz na wskaźniki , często sprawdzaj olej i płyn chłodzący

Są koledzy na forum, a w dużych miastach odbywają się spotkania załóg, można liczyć na pomoc

z taka recepta ukończysz rajd, nabierzesz doświadczenia a za rok to kto wie ZUK, ROBUR, swapy, zawiasy, szeroka stal, gleba, no i voltomierz.

Na początku Złombola, każdy , powtarzam każdy, mógł coś takiego zmontować i pojechać, spędzić interesująco czas, bez specjalnych nakładów, a jednocześnie przysłużył się sprawie...

A teraz kasa, Kasa, KASA

sa wersje na bogato , moja jest ekonomiczna

CDN

Podstawą elektryki są dobre styki !
Ostatnio zmieniany: 2015/01/24 00:14 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 00:25 - 2015/01/24 00:27 #24894 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia

Drużyna Tłokowego Pierścienia odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

:) Brzmi to prawie jak nasza ścieżka na Złombol z drobną różnicą że z szukania Poloneza zrobiła się Skoda Favorit bo była okazja. I przejechaliśmy niemal bezawaryjnie :) Z większych "modyfikacji" to na tyle wylądowały sprężyny od Formana. Jechaliśmy w 4(i pół) osoby więc to było wskazane.
Ostatnio zmieniany: 2015/01/24 00:27 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 12:41 #24925 przez Polderari

Polderari odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Prawie się z tym zgadzam, ale jedna modyfikacja. Najczęstszą przyczyną awarii alternatora w polonezach był regulator napięcia, więc proponuję zakupić od razu z 4-5 sztuk... Niestety nawet marka Magneti nie gwarantuje ze nowy wytrzyma wam cały rajd - mi kiedyś nowy regulator wytrzymał 3 dni :/

Co do altka można też założyć od alfy... ale wtedy trzeba brać ze sobą cały alternator - regulator jest integralną częścią alternatora.

Ja jeszcze przyjrzałbym się chłodnicy w jej dolnych partiach czy nie jest uszkodzona czy skorodowana - w razie czego nowa to tylko 170 PLN.

ponieważ jedziemy w góry i potencjalnie poldek może się grzać to warto wyłożyć moim zdaniem kasę na chłodnicę z dwoma czujnikami za 170 zł i wiatrak za 20 i mieć dwa wentylatory na chłodnicy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 14:34 - 2015/01/24 14:49 #24938 przez Czerwony Team

Czerwony Team odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Dodam od siebie w 2011 jadąc do Szkocji widzieliśmy z Prudim (Prudenter Team) kilka przypadków wystrzałów i "awarii" starego ogumienia. Dla przykładu podam załogę "Czas Zapłonu", których serdecznie pozdrawiam, przypadek 25 letniej opony z zapasu bo złapali kapcia, a potem na szybko szukania jakiś opon w Chorwacji. Dlatego radzę zainwestować w felgi(najlepiej stalówki) oraz nowe lub świeże opony - wersja budżetowa zmieścimy się w kwocie 500 zł lepiej zacisnąć pasa niż potem szukać Bóg wie gdzie i za jaką kasę, no chyba że będziemy mieć szczęście i poratuje nas jakaś ekipa złombolowa.
Kolejna sprawa jak możecie to zabrać z kraju odpowiedni zapas oleju silnikowego jak i przekładniowego. Nas w Albanii wymiana oleju przy uszkodzonej uszczelce pod głowicą sporo kosztowała cóż człowiek się uczy na własnych błędach. Tak więc przykładowo 5 litrów oleju silnikowego na wypadek W + 2 litry na dolewki, olej przekładniowy Hipol 80w90(most i skrzynia) około 4 litrów - LEPIEJ MIEĆ NIŻ SIĘ PROSIĆ :)
Płyn hamulcowy.... w granicach rozsądku, płyn chłodniczy my zabieramy około 5 litrów gotowego płynu.
Jak coś mi się przypomni napiszę. pozdrawiam angi
Ostatnio zmieniany: 2015/01/24 14:49 przez Czerwony Team.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 16:03 #24942 przez stasiu

stasiu odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

najlepszą felgą do samochodu jest felga aluminiowa i duzym błędem jest zakładanie felg stalowych na zimę

stasiu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 16:08 #24943 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

ZAŁOGA;

w pierwszym odcinku czterech pancernych był taki gotowy sposób ; „jak palce jednej ręki”

Kapitan powinien mieć pewna charyzmę i znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Załoganci powinni go wspierać, jakaś awaria, np.; jeżeli pada deszcz, jest północ i trzeba się położyć pod samochód to zrób to, lub wymyśl lepszy sposób na ratowanie sytuacji. Nie krytykuj, myśl, działaj , pomóż..

Wszyscy załoganci solidarnie i samodzielnie ponoszą koszty wyjazdu..

W Polonezie warto pojechać we 4 większość opłat związanych z wyjazdem dotyczy części wspólnej ( darowizna – wpisowe, nalepki, paliwo, autostrady , parkingi ) lepiej to wychodzi podzielone na 4 niż na 3 ,jeszcze lepiej jest w 5 ale to już wyjątkowe wyzwanie..

W podróży dla odmiany i sprawiedliwości, warto się przesiadać co godzinę lub dwie, o jedno miejsce, jeżeli ktoś nie prowadzi przesiada się jedno dalej niż miejsce kierowcy

Trzeba się spotkać wspólnie, przed wyjazdem , może nawet gdzieś na weekend razem wyskoczyć, czasem doba spędzona razem demaskuje różne wady , można dopieścić trasę, ustalić ciekawe miejsca, oraz menu.
Namiot warto zabrać jeden większy, jest zań jedna opłata, jeżeli weźmiemy trzy małe zapłacimy za trzy
Każdy ma jakieś zdolności , które czasem okazują się zbawienne ( 2 w nocy kierowca już prawie śpi, dobry kawał, opowieść, muzyka, kanapka, potrafi wiele zdziałać)

podobała mi się koleżanka która chce pojechać na Złombol, zachwalając zdolności kulinarne, ciekawe co z tego wyjdzie, ale już sam akces do jakiejś pomocy jest ważny i godny podkreślenia.

Jeden słucha i pilnuje silnika, inny trasy, postojów, szuka kampingów i stacji LPG, ktoś gra na gitarze, zna francuski, itp.

na koniec bardzo ważne; na początku jest EUFORIA , adrenalina, mobilizacja, jednak po kilku, kilkunastu dniach w zamkniętej blaszanej puszcze , trzeba umieć gasić nieuchronne animozje

CDN

Podstawą elektryki są dobre styki !
Podziękowali: Czerwony Team, Apollo 1313

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 20:04 - 2015/01/24 20:21 #24957 przez Czerwony Team

Czerwony Team odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

stasiu napisał: najlepszą felgą do samochodu jest felga aluminiowa i duzym błędem jest zakładanie felg stalowych na zimę

Stasiu poproszę o jakieś argumenty... bo takie gadanie "bo tak i już" to dla mnie czcze gadanie. I powiedz mi dlaczego 85% załóg jeździ na stalówkach, a nie na felgach aluminiowych....?

Pozwolę sobie na przykład .... jak przywalisz w coś to stalówkę młotem wyklepiesz naciągniesz nową gumę i jedziesz, a jak masz alusy jeszcze o jakimś niestandardowym rozstawie śrub, otworze centralnym i dziwnym ET to dupa bladda... Dodatkowo w razie W możesz pożyczyć koło od innej ekipy, zakładasz koło, w najbliższym zakładzie prostujesz felgę i w drogę... Aha jeszcze taki zakład trzeba znaleźć... A znajdź mi gumiarza np na Transalpinie w Rumunii, albo w Norwegii i wyjdź z tego z pełnym portfelem...
Ostatnio zmieniany: 2015/01/24 20:21 przez Czerwony Team.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 20:05 #24958 przez koszal_75

koszal_75 odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

stasiu napisał: najlepszą felgą do samochodu jest felga aluminiowa i duzym błędem jest zakładanie felg stalowych na zimę


Tak, szczególnie jak wpadniesz w dziurę albo przytrzesz o krawężnik - felgę aluminiową dużo łatwiej prostuje się młotkiem niż stalówkę. No i aluminiowa nie ma tych warunkach tendencji do pękania.......

:unsure: A czekaj, zaraz.... Może jest odwrotnie?
Podziękowali: Škoda Zachodu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 20:33 #24959 przez RTW

RTW odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Aluminiowa felga jest lzejsza to po pierwsze
lepiej odprowadza cieplo to po drugie
Jest mocniejsza od stalowej (oczywiscie do czasu)
nie wiem w jaka dziure musielibyscie wpasc zeby uszkodzic felge przy profilu 65-70. Na codzirn jezdze na profilu 45 naciagnietym na 8" a w weekendy profil 35 na 8" i jakos felgi sa cale

Serdecznie pozdrawiamy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/24 20:36 #24960 przez stasiu

stasiu odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

NIe umię teraz znaleść tego programu , ale był test felg w postaci najechana na wysoką przeszkodę (bodaj ze była to szyna kolejowa) ze znaczną prędkością jedynie felga aluminiowa go pokonała nie wyginając się nie pękając z gwałtownym zejściem powietrza z opony

stasiu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008