PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Więcej
2018/01/05 10:17 #46481 przez Czerwony Team

Czerwony Team odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Generalnie wszędzie wjedziesz na dowodzie osobistym, ale lepiej mieć paszport w razie W...
Oczywiście w Czarnogórze potrzebna jest zielona karta od ubezpieczyciela.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/01/05 10:22 - 2018/01/05 10:23 #46482 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Jak w 2012 jechaliśmy wybrzeżem Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania to paszport chcieli w Bośni i Hercegowinie (a może to była Czarnogóra?).
Nie wiem niestety czy się coś zmieniło :(
Jestem jednak zwolennikiem zabrania kompletu dokumentów, koszt niespecjalny, czas żeby wszystko wyrobić jest, a głupio by było gdyby cofnęli na którejś granicy "bo tak".

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka
Ostatnio zmieniany: 2018/01/05 10:23 przez Gniotsa Nie Łamiotsa.

Więcej
2018/01/05 10:26 #46483 przez Pegazy

Pegazy odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Czerwony Team napisał: Oczywiście w Czarnogórze potrzebna jest zielona karta od ubezpieczyciela.

O widzisz, kolejny punkt do odhaczenia na checkliście :D

`14 LLoret + (399) `15 Passo del Stelvio + (16) `16 Palermo + (5) `17 Noja + (5) `18 Chalidiki + (2) `19 Irlandia

Więcej
2018/01/05 10:37 #46484 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

W kwestii zielonej karty Grzmiący Rydwan zwrócił mi uwagę na ciekawą rzecz (w kontekście Turcji, ale...)
Lepiej żeby nie była wypisana ręcznie, a ubiegłorocznej wszystkie informacje wpisane miałem akurat ręcznie.
Kojarzy mi się też, że jakaś ekipa miała gdzieś problemy, bo ich "zielona karta" nie była na zielonym papierze...

Z innych ciekawych dokumentów - międzynarodowe prawo jazdy.
Polecam wyrobić przynajmniej dla śmiechów z jakości wykonania tego dokumentu :D

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/01/05 13:05 - 2018/01/05 13:14 #46488 przez SkodaMocy

SkodaMocy odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Gniotsa Nie Łamiotsa napisał: Jak w 2012 jechaliśmy wybrzeżem Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania to paszport chcieli w Bośni i Hercegowinie (a może to była Czarnogóra?).

W zeszłym roku byliśmy w Bośni, więc temat zbadaliśmy na własnej skórze. Na granicy spędziliśmy trochę czasu, ale może to dlatego, że samo przejście miało czynne tylko dwa stanowiska. Gdy wjeżdżaliśmy, to strażnik nie sprawdził nawet paszportów. Zobaczył tylko, że są, machnął ręką i kazał jechać dalej. Nie było otwierania bagażnika itd. Gdy wyjeżdżaliśmy to paszporty były już sprawdzane, ale to rutynowa procedura.

Przy całym komforcie podróżowania po Zachodzie (głównie państwa UE), do którego przyzwyczailiśmy się przez ostatnie kilka edycji, należy pamiętać, że np. taka Chorwacja, mimo bycia w Unii, nie jest w Schengen, więc tam na granicy też chwilę poczekamy.

W naszym przypadku jechaliśmy autem „cywilnym”. Nie wiadomo, jak to będzie w wypadku ponad 500 złombolowych pojazdów. Z drugiej strony przed edycją na Stelvio wszyscy obawiali się granicy ze Szwajcarią, że będą straszne problemy, pola minowe, zasieki i fosy, a w rzeczywistości obyło się bez problemów. ;)
Ostatnio zmieniany: 2018/01/05 13:14 przez SkodaMocy.

Więcej
2018/01/05 14:23 #46493 przez SuŻUKi

SuŻUKi odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

z tego co mi wiadomo to wszędzie można wjechać na dowód na bałkanach. Ale z drugiej strony polecam mieć, w razie kradzieży zawsze zostanie nam jakiś dokument ;) i pamiętajcie o zielonej karcie ;)

Więcej
2018/01/05 20:38 #46497 przez PiotrTM

PiotrTM odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

MSW napisał: Zaczal mi most wyc jak gaz odpuszce jest sie czym martwic?

Nie. Skoszenie zębów rozregulowanej przekładni głównej następuje dopiero po ok. 350tys. km przebiegu.

Więcej
2018/01/11 21:34 #46596 przez Chłopcy z PRL

Chłopcy z PRL odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Podbiję temat czarnych blach, bo domyślam się, że jedziesz autem zarejestrowanym na poprzedniego właściciela, czyli mówiąc krótko na inną osobę. W 2012 była ekipa, która miała przez to problem na albańskiej granicy. Jechali autem zarejestrowanym na poprzednika i nie chcieli ich z tego powodu wpuścić. Pertraktacje trwały dość długo. W Turcji kolega też miał przypał z tego powodu. Bałkany to już nie zachód Europy. To kraje które z jednej strony intensywnie się rozwijają, ale z drugiej mentalnie tkwią jeszcze w rzeczywistości dawnej Jugosławii. Także zalecam przerejestrowanie na siebie. A czarne blachy powiedz, że zgubiłeś i zostaw sobie na pamiątkę. A co do paszportu - W Czarnogórze i Serbii jeśli złapiesz mandat mogą zawinąć wam wszystkie papiery i dopiero jak pokażecie przelew bankowy odzyskacie je na komendzie. Oczywiście nic na szybko. Sytuacja może niezbyt częsta ale miałem do czynienia z tamtejszymi policjantami. Dlatego wbrew pozorom międzynarodowe prawko plus paszport nie są złe. To dodatkowy komplet drugich dokumentów. Ja zawsze na Złombol zabieram paszport. Jego ewentualne zgubienie nie jest tak bolesne jak strata dowodu.

Polonez nie gubi oleju. On znaczy swoje terytorium.
Podziękowali: LuzneGacieBezSuwaka, Fabian

Więcej
2018/01/13 19:12 #46610 przez LuzneGacieBezSuwaka

LuzneGacieBezSuwaka odpowiedział w temacie: PORADNIK DLA NOWYCH ZAŁÓG wersja ECONOMY

Cześć ludzi oprócz poldka poleca skodę favorit/forman my też ją polecamy. Nie drogie w zakupie, tanie części, stosunkowo bezawaryjna, do wymiany zawsze to samo co w poldasie (świece, filtry, pasek klinowy, płyny, przewody zapłonowe). Dodatkowo warto zainwestować w nowy akumulator, sprawdzić stan tłoczków hamulcowych. Do zabrania to co się w favoritach lubi zepsuć czyli:
Moduł elektroniczny, Pompa paliwa, Regulator napięcia.
Warto mieć ze sobą :
Linka gazu, alternator, rozdzielacz zapłonu, kable zapłonowe, palec rozdzielacza zapłonu, tłoczek hamulcowy na tył.
Dodatkowo zabieramy ze sobą zawsze uszczelkę pod głowicę - to wymienicie wszędzie ale często za granicą problem jest z dostaniem uszczelki (któraś załoga zapłaciła za nią 130E , bez roboty - u nas kosztuje 20-40 zł)
LPG, zawsze dobre jest :D Favorita jednak na zwykłym mikserze traci sporo wigoru no i przestrzeń bagażowa mocno się zmniejsza .

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008