Elektryka w Żuku i Nysie

Więcej
2015/01/26 12:50 #25147 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan stworzył temat: Elektryka w Żuku i Nysie

Jest w naszych autach coś co wielu osobom spędza sen z powiek. Idiotyczne i archaiczne bezpieczniki rurkowe. Są one osadzane w sprężystych gniazdach, które lubią śniedzieć lub się wypalać. Zaczynają się niekontakty i inne jaja. Ponadto trzeba wieźć zapas rurkowych bezpieczników bo co raz trudniej je kupić, a na deser trzeba zgadywać jaką mają wartość.

Dlatego mam propozycję - w Allegro wpisujemy hasło "skrzynka UNI" (to na wypadek jak ten post będą czytać ludzie za rok, a aukcji już nie będzie) i pojawia nam się np. taka aukcja: allegro.pl/skrzynka-bezpiecznikow-uni-8-...590-i4746168500.html

Wybieramy sobie jaki moduł nam najbardziej pasuje i kupujemy - jak widać cena rzędu 20 zł za duzą sztukę. Wywalamy stare ustrojstwo, sprawdzamy jakie powinny być katalogowo wartości bezpieczników, robimy gustowną naklejkę z tymi wartościami i teoretycznie z głowy - mamy nowoczesne, dobrze kontaktujące bezpieczniki, do kupienia bez problemu na każdej stacji.

Możemy wykonać jeszcze wersję na bogato - w Allegro piszemy tym razem "bezpiecznik automatyczny samochodowy", zawężamy szukanie do Motoryzacji i polujemy na coś co wygląda tak:

Cena ok. 10 zł, ale można i po 5 trafić. Kupujemy tyle ile nam potrzeba, do tego paczkę zwykłych na wszelki wypadek i problem elektryczny rozwiązany...

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)
Załączniki:
Podziękowali: Ekipa Trapeza, Lajkoniki Team

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/01/26 23:11 #25215 przez koszal_75

koszal_75 odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

Jest jeszcze jeden patent, który chciałbym polecić - zrobić na spokojnie przed wyjazdem dodatkowe wyprowadzenie prądu od akumulatora - przez solidny bezpiecznik rzędu 16A - do dodatkowego wyłącznika w kabinie i z powrotem pod maskę, gdzie zostawiamy dłuuuuugi kabel, zwijamy i przyczepiamy gdzieś trytką :)

Przydaje się w nocy, w deszczu jak zniknie prąd np. na zapłon, wycieraczki albo przednie światła. Mamy wtedy szansę na szybko zasilić newralgiczny odbiornik.

Więcej
2015/01/27 10:16 #25235 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

Specjalna porada dla tych których wkurza 55 litowy zbiornik w Żuku, szczególnie Dieslu. Można dodać drugi zbiornik, z ręcznym kranikiem z UAZa, ale wymyśliłem nieco ciekawszy koncept. Przeróbka raczej dla bardziej zaawansowanych userów. Na razie to teoretyczne rozważania, nie montowałem tego u siebie jeszcze, ale tak zrobię. Plan zakłada dodanie drugiego identycznego zbiornika po lewej stronie auta, lub zbiornika z Lublina (88 litrów) a może i dwóch z Lublina po obu stronach, ale to najpierw muszę poprzymierzać.

Z góry uprzedzam żebyście nie kombinowali z łączeniem przelewowym dwóch zbiorników, szczególnie solidnym wężem w dnie zbiorników - po zatankowaniu i zaparkowaniu na pochyłości wzdłużnej może się to skończyć wytankowaniem paliwa (naczynia połączone), oraz łącznik musiałby iść pod wałem - czyli byłby bardzo narażony na uszkodzenia - skutki sami wiecie - paliwo z obu baków.

W grę wchodzi tylko użycie oryginalnego systemu pobierania i oddawania paliwa do zbiornika. I ja proponuję jego lekką przebudowę:

grzmiacyrydwan.blogspot.com/2015/01/wiec...aliwa-i-w-droge.html

Uwagi na koniec:
1. Mocowanie baku musi być solidne. To że 88 litrów paliwa waży ok. 85 kg to pikuś. Podczas jazdy waży więcej - pamiętajcie o tym.
2. Niemcy nie dopuszczają przeróbek w układzie paliwowym. Dlatego trzeba to zrobić max starannie, aby udawało starą, fabryczną konstrukcję (mowa o montażu zbiorników itp)

Ma ktoś pod ręką bak od Lublina i może zmierzyć rezystancję jego czujnika w położeniach skrajnych?

Więcej
2015/01/27 11:11 - 2015/01/27 11:14 #25243 przez Los Iwiczna Locos

Los Iwiczna Locos odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

a czy na potrzebu tylko i wyłącznie tankowania nie można by połączyć zbiorników wyżej ?
wtedy możesz tankować do jednego wlewu. łącznik zrobisz na wysokości 3/4 (nie wiem czy jest to wogóle możliwe), paliwo będzie się przelewało przy tankowaniu, natomiast nie ma zagrożeń o których pisałeś związanych z uszkodzeniem łącznika. Teoretyzuje bo nie mam pojęcia jak idą różne szpeje pod wozem i czy jest miejsce na taki manewr.

Albo jeszcze inna myśl mnie naszła, drugi zbiornik potraktować jako zapas i w momencie kiedy w głownym będzie 1/4 paliwa to z zapasowego zaczyna się przepompowanie paliwa do zbiornika głownego.
Ostatnio zmieniany: 2015/01/27 11:14 przez Los Iwiczna Locos.

Więcej
2015/01/27 13:34 #25251 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

Robiłem taką przeróbkę w Żuku teamu Żukato. Nie było przelewu z dodatkowego baku ( wersja oszczędniejsza, mniej węży i wystarcza jeden zawór trójdrożny). Wtedy tankuje się oba baki do pełna. Jedzie się na fabrycznym, a gdy wskazówka spada do 0 przełączamy się na drugi bak. Na nim jedziemy, ale przelew z pompy idzie do małego baku i go zaczyna napełniać. Gdy poziom wzrośnie, to znów się przerzucamy na mały bak ;)

Bak tam wylądował bodaj 120litrów chyba ze Stara, już nie pamiętam. Może Paweł podeśle jakieś zdjęcia jak to jest zamontowane. Wlew przespawałem na maluchowski, żeby nie trzeba było zbytnio ciąć karoserii z jego powodu.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2015/01/27 13:49 #25252 przez RTW

RTW odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

W renault clio 16v/williams byl dodatkowy zbiornik z pompa jednokierunkowa. Mozna o tym pomyslec

Serdecznie pozdrawiamy

Więcej
2015/01/27 14:23 #25254 przez Grzmiący Rydwan

Sebek - wiem, rozmawiałem z nimi (ŻUKato), mieli raz fontannę z wlewu jak zapomnieli przełączyć na czas. Mam od nich komplet fotek. Dlatego właśnie chcę to zmodyfikować i oprzeć na zaworach elektromagnetycznych z powrotami. To pozwoli uniknąć problemu. Ponadto chcę dac dwa identyczne zbiorniki (jeśli wejdą to dwa z Lublina), aby mieć przełączany poziom paliwa również.

Więcej
2015/01/27 15:52 #25260 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

No cóż, wskaźnika widocznie nie upilnowali :P

Z tymi elektrozaworami też kombinowałem, ale zrezygnowaliśmy z tego. Miało być maksymalnie tanie i proste, a sam wąż paliwowy leciał dość drogo ( typowo paliwowy, a nie ten za 3zł za metr który po 3 latach pęka).

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2015/01/27 18:59 #25271 przez koszal_75

koszal_75 odpowiedział w temacie: Elektryka w Żuku i Nysie

Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworu przełączania zbiorników z Honkera - jest to zawór dwusekcyjny, przełącza od razu zasilanie i powrót.

Więcej
2015/01/27 21:10 #25282 przez Grzmiący Rydwan

Ja i tak muszę dać nowe przewody paliwowe w tym roku, więc nie robi mi to różnicy. Ten zawór z Honkera moze ktoś wskazać na jakieś aukcji lub sklepie?

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008