jaka spawarka do blacharki ?

Więcej
2016/02/09 22:21 #35026 przez Malwina Mariusz Częstochowa

Malwina Mariusz Częstochowa odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

jest to wgl mozliwe ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/02/09 22:23 #35028 przez Malwina Mariusz Częstochowa

Malwina Mariusz Częstochowa odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Więcej
2016/02/09 22:26 #35029 przez Duch tamtych czasów

Duch tamtych czasów odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Nie spawałem tym proszkiem więc się nie wypowiem ale to raczej mało popularny temat. Poczytaj opinie w necie na temat tej maszyny. Sprawdź cenę drutu. Jednak skłaniał bym się w stronę tradycyjnego migomatu, nawet używanego.

Więcej
2016/02/09 22:31 #35031 przez CAMP4X4 ADVENTURE TEAM

CAMP4X4 ADVENTURE TEAM odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

W Juli widziałem migomat Stanleya za pińcet z kawałkiem, ale to jakiś czas temu. Nawet się przez chwilę łamałem...

Więcej
2016/02/09 22:35 #35034 przez Malwina Mariusz Częstochowa

niemam w poblizu takiego sklepu

Więcej
2016/02/09 23:32 #35040 przez POGANIACZE BYDŁA

POGANIACZE BYDŁA odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Malwina Mariusz Częstochowa napisał: jak skasowac ten jeden?

Załóż trzeci i wtedy tamte dwa wrzuci się do jednego...

Sikor
NIE JESTEM PREZESEM NICZEGO

Więcej
2016/02/10 00:01 #35041 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Scaliłem oba tematy. Na przyszłość proszę o nie dokładanie mi pracy ;)

Co do spawarki to czekać na okazję. Czasem można wyrwać dobrą spawarkę za 300-400zł. Tylko że trzeba śledzić serwisy aukcyjne na okrągło, bo takie okazje znikają w zasadzie od ręki.

Na co zwrócić uwagę:

bardzo przydatna opcja to podwójne zasilanie 230V/400V ( tu warto sprawdzić czy posiadasz w domu przyłącze na na "siłę" bo jak nie, to pozostają Ci tylko spawarki na 230V).

Jak już masz w domu "siłę" to spawarka na 3 fazy pracuje lepiej. Osobiście mam Bestera z opcją pracy 230/400V trochę dłubniętego ( da się wyciagnąć większy prąd na 4 biegu, opcja pracy na 230V czasem się przydaje, nie zawsze spawam u siebie w domu a nie zawsze jest przyłącze na 400V) i na 3 biegu na 230V nie da się już spawać bo drastycznie spada sprawność przez co bardziej się smarka niż spawa. Do blacharki samochodowej wystarczą Ci pierwsze dwa biegi, jednak jak oberwiesz mocowania amortyzatora w takim wahaczu malucha, to 3 bieg się już przyda.

Kolejna sprawa, nie kupuj spawarki na drut samoosłonowy, tylko normalnego miga na drut + butla z gazem osłonowym ( jaki gaz sobie użyjesz to już zależy od tego co będziesz spawał, ale do zwykłej blacharki CO2 wystarcza). Drut samooslonowy jest bardzo drogi w ogólnym rozrachunku, dodatkowo dochodzi Ci czyszczenie spawu ( oczywiście po spawaniu w osłonie CO2 też wypadałoby poczyścić, ale nie będzie to tak upierdliwe jak przy samoosłonowym).

Ustawienie przepływu CO2 w stosunku do grubości drutu w litrach na minutę to nie mniej niż grubość drutu razy 10 ( drut fi 0,8mm to przepływ nie mniejszy niż 8 litrów, ja osobiście ustawiam na słuch i wzrok podczas spawania i w zależności czy spawam w pomieszczeniu czy na zewnątrz gdzie wieje, przeważnie gazu daję więcej niż to 10 razy średnica drutu).

Osobiście spawam drutem 0,8mm i nie ważne czy spawam blachę 0,8mm czy 4mm. Reszta to kwestia Twoich umiejętności i pojęcia jak podejść do tematu. Mały Bester o prądzie na 4 biegu rzędu 110A w zupełności do samochodów Ci wystarczy ( do póki nie zaczniesz spawać ram samochodowych).

Zwracać uwagę na cykl pracy spawarki, aby jej nie zakatować.

Jak kupisz używkę, to sprawdzić działanie reduktora gazu. Jego stabilna praca to jedna z ważniejszych rzeczy podczas spawania. Kolejna sprawa to sprawdzenie stanu rolek na podajniku oraz sprawdzenie rękojeści. Jeśli drut będzie Ci się przycinał to wymienić rękojeść lub jej wkład ( wkłady przeważnie kosztują grosze, rękojeść całą kupisz za około 100zł). Sprawdzać stan dyszy gazowej oraz dyszy z której wychodzi drut. Jeśli będą nadpalone to będzie kleić drut do dyszy. Dysz nie czyścić ostrymi narzędziami. Najlepiej odłupać używając szczypiec lub uderzając o coś twardego. Starać się nie rysować ich powierzchni, wtedy odpryski tak się nie chwytają i na dłużej dysze wystarczają.

To chyba tyle na początek ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2016/02/10 07:51 #35043 przez Pegazy

Pegazy odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Z ciekawością czytam wątek. Tez przymierzam się do kupna miga i nauki spawania ;) mam pytanie. Jak wygląda doładowanie butli co2?

`14 LLoret + (nr. boczny 399)
`15 Passo del Stelvio + (nr. boczny 16)
`16 Palermo + (nr. boczny 5)

Więcej
2016/02/10 08:09 - 2016/02/10 08:09 #35044 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

Idziesz do miejsca gdzie mają takie butle, oddajesz starą, bierzesz nową, dopłacasz w okolicy 20zł za CO2 ( w przypadku tych mniejszych butli, wysokich około 80cm, nie pamiętam jaką pojemność mają, chyba 10 litrów).

Proste porównanie:

drut samoosłonowy 1kg około 35zł
drut zwykły 5kg około 45zł
jedno nabicie CO2 - 20zł

Zużycie CO2 u mnie kształtuje się w okolicy 1-1,3 litra na 1kg drutu, czyli za nabicie 10 litrowej butli dajesz 20zł około i zużyjesz to po wykorzystaniu około 8-10kg drutu. Oczywiście to w przypadku kiedy spawam w pomieszczeniu gdzie nie wieje ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2016/02/10 08:09 przez Załoga Tarpaniątka.
Podziękowali: Pegazy

Więcej
2016/02/10 09:01 #35045 przez Duch tamtych czasów

Duch tamtych czasów odpowiedział w temacie: jaka spawarka do blacharki ?

www.icd.pl/poradnik/post/technika_spawania_mig_mag - tu masz fajnego linka do poczytania na początek. Książka na kurs spawania jest dość gruba a i tak większości nauczysz się podczas prób i błóędów ( a częściej pewnie błędów). Co do oczyszczania spawów to mnie uczono, że dobrego spawu się nie czyści, ma być tak położone lico żeby było ładnie. Na egzamin też musiałem zrobić takie próbki żeby były idealnie zespawane (sprawdzone po złamaniu spawu) i żeby lico było idealne jak spod robota. Opcja podłączenia na 230 i 400 jest mega przydatna, też taką mam. Warto też dokupić sobie preparat którym pryskasz do łuski rękojeści aby nic nie przywierało. A co do gazu to od CO2 lepszy jest MIX18, można też używać samego Argonu ale mi np źle się spawa z tym gazem, jest także Euromix M21 ale tego gazu nie znam. Tu masz trochę o gazach - www.airproducts.com.pl/products/Gases/We...Shielding-Gases.aspx . Jeśli już znajdziesz jakąś używaną spawarkę to najlepiej poproś kogoś kto ma doświadczenie i niech pojedzie z Tobą obejrzeć. Dobrze by było tez przetestować sprzęt u sprzedajacego. Na odległość bym nie kupował, także z powodu wysyłki która bedzie droga bo maszyna jest ciężka no i niewiadomo w jakim stanie do Ciebie dotrze, lepiej nie wywracać za bardzo takiego urządzenia.
Podziękowali: Pegazy

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008