Szmery skrzyni Poloneza

Więcej
2016/07/07 14:24 - 2016/07/07 14:25 #38158 przez OSK OLAF

OSK OLAF odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

łożysko oporowe można łatwo sprawdzić.
Odpalamy silnik sprzęgło wciśnięte powinno być cicho,
- puszczamy sprzęgło (bez biegu) jeśli pojawi się szum lub inne niepokojące dźwięki łożysko do wymiany ;)

Pinky i Mózg napisał: to może być łożysko dociskowe, skoro cichnie po wciśnięciu sprzęgła

Ostatnio zmieniany: 2016/07/07 14:25 przez OSK OLAF. Powód: literówka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/07/07 19:26 #38165 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Drążyłem trochę temat u siebie.

Objawy takie jak opisano:
- odpalony silnik, samochód stoi, skrzynia na luzie, sprzęgło nie wciśnięte - słychać szum
- odpalony silnik, samochód stoi, skrzynia na luzie, sprzęgło wciśnięte - szum znika

Łożysko wyeliminowałem:
- szum było słychać na nowym sprzęgle (LUK)
- skrzynia złożona na nowych łożyskach
- zwiększyłem luz tak że łożysko na 100% nie miało kontaktu z dociskiem, szum nie zniknął
- po kilku tys. km zrzuciłem skrzynię, sprawdziłem łożysko, nie było suche, chodziło bardzo ładnie

Moja teoria:
Szumi łożysko, ale igiełkowe między wałkiem sprzęgłowym i głównym.

- odpalony silnik, samochód stoi, skrzynia na luzie, sprzęgło nie wciśnięte, wałek sprzęgłowy kręci się z prędkością silnika, wałek główny stoi, łożysko igiełkowe pracuje - słychać szum.

- odpalony silnik, samochód stoi, skrzynia na luzie, sprzęgło wciśnięte, wałek sprzęgłowy stoi (co najwyżej kręci się bardzo wolno), wałek główny stoi, łożysko igiełkowe nie pracuje - szum znika.

W skrzyni tryby kręcą się nawet na luzie, ale stawiam na łożysko igiełkowe z 2 powodów:
- szum słychać od strony sprzęgła
- łożysko ma słabe smarowanie ze względu na swoje położenie.

Moje rozwiązanie:
Nie stać, jechać :evil:

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2016/07/11 12:14 - 2016/07/11 12:32 #38198 przez Krokodyl Team

Krokodyl Team odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Z tymi skrzyniami można walczyć w nieskończoność. Wcale nie był bym pewien że to łożysko łożyskujące wałek główny w sprzęgłowym. Nie pojawia Ci się to czasem na rozgrzanym oleju tylko? Druga sprawa, że to łożysko nie pracuje tylko przy przełożeniu 1:1, przy pozostałych biegach pracuje. Z moich ustaleń wina jest gdzie indziej - szum powstaje na skutek wypracowania zębów wałka sprzęgłowego i pośredniego.
Ostatnio zmieniany: 2016/07/11 12:32 przez Krokodyl Team.

Więcej
2016/07/11 13:45 #38199 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Krokodyl Team napisał: Z tymi skrzyniami można walczyć w nieskończoność.

Otóż to...
Słyszę to najbardziej na zimnym po odpaleniu jak wyjeżdżam z garażu, potem już pewnie po prostu mniej zawracam na to uwagę.
Zgadza się, łożysko igiełkowe pracuje z różnym przełożeniem w zależności od biegu, ale podczas jazdy szum ginie w morzu innych dźwięków.
Generalnie to olałem już temat.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2016/07/11 22:07 #38207 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

W PN to łożysko igiełkowe wbrew pozorom jest dobrze smarowane. Ma kanały olejowe idące od zębów na zębatce zdającej na choinkę jak mnie pamięć nie myli. Szum znika po zalaniu gęstego oleju co wg mnie może wskazywać na luzy między zębami.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2016/08/29 21:20 #39653 przez KARAKAN RALLY

KARAKAN RALLY odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Podbijam temat... Dosłownie mnie już coś normalnie trafia... W skrzyni coś rzegocze nie wiadomo co. Wyjęliśmy skrzynie z poloneza. Łożysko oporowe jest jak nowe (ktos przed nami wymieniał sprzęgło i wszystko pięknie wygląda). Po odkręceniu obudowy sprzęgła od skrzyni, łożysko wałka sprzęgłowego wygląda bardzo dobrze, nie ma luzów (jedynie luźno lata w gnieździe łożyskowym- ale mniemam że tak ma być skoro jest zabezpieczone pierścieniem i dociśnięte "wygiętą" podkładką).
Zostają dwie ostatnie możliwości - zużyte zęby któregoś z trybów, albo łożysko w kole zamachowym. Mam nadzieję że to drugie, bo skrzyni w mak rozbierać nie zamierzam (brak czasu)... zaleję jakimś motodoktorem i będę się modlił żeby nie chrupnęła gdzieś na trasie :) ciekawi mnie czy wogóle były takie przypadki , że skrzynia polonezowska nie wytrzymała złombolowej trasy?

Więcej
2016/08/30 12:39 #39674 przez Literaci

Literaci odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

KARAKANY RALLY mam ten sam problem w FSO wydaje się, że wszystko w porządku a szum jak był tak jest :( Daj znać jeśli będziesz eksperymentował z jakimś wynalazkiem a i to "coś" pomoże.

Więcej
2016/08/30 17:02 #39684 przez Chłopcy z PRL

Chłopcy z PRL odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Bez nerw panowie. U mnie skrzynia rżępoli na postoju od zawsze i mam na to wywalone. Też sprawdzałem, że nie łożysko oporowe. Poldek Europę zjechał dojedzie i do Afryki.

Polonez nie gubi oleju. On znaczy swoje terytorium.

Więcej
2016/08/30 19:49 #39695 przez OSK OLAF

OSK OLAF odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Po dwukrotnej wymianie łożyska oporowego i co za tym idzie po kilkukrotnym wyciąganiu i wkładaniu skrzyni biegów doszedłem do wielkiego odkrycia, że takie same dźwięki wydają z siebie łożysko oporowe i łożysko na wałku. Łożysko w skrzyni również cichnie w momencie wciśnięcia sprzęgła (przecież to logiczne)

Pojechałem na konsultacje do p. Janka, który z uśmiechem na twarzy potwierdził ten fakt. Zapytany o termin wizyty w jego warsztacie stwierdził; ,,Jedź synek, te typy tak mają".

Więcej
2016/08/30 19:56 #39696 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

jeśli nic nie ma luzów, nic się nie rozsypalo a cichnie po wciśnięciu sprzęgła to pewnie słyszycie luz międzyzębny. Szczegolnie to słychać na wolnych obrotach jak auto stoi. U mnie to samo.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008