Szmery skrzyni Poloneza

Więcej
2018/03/28 19:54 #47216 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Musisz wymienić wałek sprzęgłowy i dzwon. Reszta skrzyni jest taka sama. Zwróć uwagę na ilość zębów na zębatkach, bo na przestrzeni lat występowało kilka typów. Jeśli będzie to skrzynia z wczesnego Poldrovera to zęby są grubsze, jeśli późna to będą bardzo drobne. Do wymiany samego wałka sprzęgłowego jak i łożysk żadnych specjalnych narzędzi nie trzeba. Wystarczy któryś śrubokręt ślusarski, nasadki, młotek taki trochę cięższy i kawałek twardego drewienka. Jak byś chciał synchronizatory wymieniać na wszystkich biegach, to już trochę więcej sprzętu potrzebne ( szczególnie ciężko dostać się do synchronizatora jak mnie pamięć nie myli 2 biegu). Wszystko masz na zdjęciach od Gniotsa Nie Łamiotsa, bo skrzynia w zasadzie jest taka sama. Sprawdź sobie też stan łożyska wkładanego w wałek sprzęgłowy, a w którym siada druga część wałka ( wyjściowy).

@ Gniotsa Nie Łamiotsa, jak zdejmowałeś ten zaprasowany na końcu wałka wyjściowego kamień ?

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/03/28 20:26 - 2018/03/28 20:26 #47217 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Załoga Tarpaniątka napisał: @ Gniotsa Nie Łamiotsa, jak zdejmowałeś ten zaprasowany na końcu wałka wyjściowego kamień ?

Chodzi ci o ten pierścień ?

Jeżeli nie był luźny, to schodził normalnie ściągaczem.
W Ładzie on jest zabezpieczony jeszcze segerem.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2018/03/28 20:26 przez Gniotsa Nie Łamiotsa.

Więcej
2018/03/28 21:30 #47218 przez TROLONEZ

TROLONEZ odpowiedział w temacie: Szmery skrzyni Poloneza

Piękne dzięki! Większość łożysk mam, a synchronizatory udało mi się dostać oryginalne, jeszcze w stylowych pudełeczkach z logo Daewoo :P Ze zdjęciem napędu prędkościomierza nie będzie problemów? Nie ma tam czegoś, co łatwo uszkodzić? Bo pociło mi się tamto miejsce, pewnie nie będzie łatwo zdjąć i przełożyć z jednej do drugiej. Będę miał dłuższą chwilę to spróbuję zaatakować tą skrzynię i zdam relację.

Więcej
2018/03/28 21:55 #47219 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

W Ładzie napęd prędkościomierza to para - przekładnia przykręcona na jednej szpilce M10 i zębatka na wałku głównym która ją napędza.
Występują parami ze względu na liczbę zębów odpowiednią do zamontowanej przekładni głównej (dyfra).

Przekładka napędu prędkościomierza ze skrzyni 4 do 5 w Ładzie opisałem TUTAJ , może się jakoś przyda.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/03/29 07:33 #47220 przez Załoga Tarpaniątka

@ Gniotsa - Dokładnie o ten kamień mi chodziło. Nie wiem czemu, ale w skrzyniach które u siebie rozbierałem nie byłem w stanie tego zrzucić. Czyżby aż tak się to mogło zapiec?

Śrubka mocująca prędkościomierz to M6, mały błąd Ci się wkradł ;)

Jeszcze warto zwrócić uwagę, że zębatka która się znajduje na wałku skrzyni ( ta w kształcie dużego pierścienia) blokowana na wałku jest za pomocą kulki łożyskowej. Podczas zdejmowania pierścienia ( wystarczy go wysunąć do tyłu skrzyni ) należy uważać na to, aby nam nie wypadła. Jak wypadnie to trzeba by ją wyjąć ze skrzyni jakimś magnesikiem ( większych problemów z tym nie ma). Aby ją osadzić na powrót wystarczy odrobinka smaru i wtedy trzyma się w otworku w wałku.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2018/03/29 08:40 - 2018/03/29 08:41 #47221 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Masz rację, myślałem o kluczu 10 :D
Pierścienie które mam (nowe i używane) to pasują losowo, jeden miał luz widoczny gołym okiem, a drugi przy nabijaniu strugał wałek...
Nigdy jednak nie ściągałem/zakładałem ich na gorąco.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka
Ostatnio zmieniany: 2018/03/29 08:41 przez Gniotsa Nie Łamiotsa.

Więcej
2018/03/29 13:37 - 2018/03/29 13:37 #47225 przez Załoga Tarpaniątka

Apropos tematu, przypomniał mi się problem jaki u mnie wystąpił dwa razy w Tarpanie. Przy czym tam to powstało z dwóch powodów :

1) W Tarpanie nie ma elastycznego łącznika wału i skrzyni ( na sztywno stalowe flansze)
2) miałem bardzo długi drążek zmiany biegów który wpadał w wibracje

Mianowicie, w ostatniej części skrzyni ( w tej tylnej, w którą się wkręca napęd prędkościomierza) jest montowany ten wałek stalowy, na który zakłada się ( teraz nie pamiętam) albo zębatkę, albo przesuwka tam jest. Od drgań które się przenosiły od napędu na skrzynię poprzez wał, doszło do obluzowania tego walka stalowego a następnie on wyrobił otwór w obudowie skrzyni biegów, przez co latał delikanie na boki. Skrzynia rzęziła okropnie i podtarło zębatkę chyba od 5 biegu. Musiałem wymienić wtedy zębatkę oraz obudowę skrzyni.

Chodzi o ten wałek widoczny po lewej stronie ( tu jak dobrze widzę, to na zdjęciu skrzynia jest "do góry nogami"). Mam nadzieję, że Gniotsa Nie Łamiotsa nie obrazi się o zapożyczenie jego zdjęcia ;)

rzooq.cba.pl/wp-content/uploads/2016/02/P1090029.jpg

Ostatnio zmieniany: 2018/03/29 13:37 przez Załoga Tarpaniątka.
Podziękowali: Gniotsa Nie Łamiotsa

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008