Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Więcej
2018/01/02 13:21 #46368 przez Gientkie Toporki

Gientkie Toporki stworzył temat: Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Cześć,
nasz Polonez z felg 13 calowych, szerokość 5, opony 175/70, dostał 15 calowe, szerokość 6, opony 185/55 przód i 195/65 tył. Tył duży, bo szykujemy się na autostradowy sprint ;) Dodatkowo przy większych kołach buda stoi dalej od podłoża, co jest istotne, bo na ostatnim Złombolu nie raz tarliśmy wydechem o glebę.
Macie jakieś doświadczenia z tak dużymi kołami z tyłu? Jeszcze nie robiliśmy testów ewentualnych obcierek nadkoli przy pełnym załadunku. Na poprzednich kapciach przy czterech osobach, oczywiście pełnym bagażniku i dodatkowym bagażniku na dachu zdarzało się, że na nierównościach tył dobijał odbojami do mostu. Nie wiem czy przy tych kołach nie będzie to skutkowało już tarciem opon o nadkola.

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/01/02 13:31 #46369 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Szerokie kapcie to większe opory toczenia...
Większa średnica koła to niby większa prędkość max, ale kosztem przyspieszenia...
Opona przede wszystkim musi być świeża i nie chińska z AliExpress.
Macie resory 3 piórowe?

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/01/02 13:43 #46370 przez Gientkie Toporki

Gientkie Toporki odpowiedział w temacie: Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Opory toczenia większe, ale też większa przyczepność. Przy pełnym załadunku te 175 były moim zdaniem zbyt wąskie. Liczę się ze zwiększonym spalaniem. Na ostatnim złombolu nie było źle. Spalanie z 6537 km wyszło 5,7 l na 100 km (1.9 diesel).
Przyspieszenie spadło, ale najbardziej liczy się dla mnie prędkość na trasie. Na większych kołach możemy osiągnąć większą prędkość przy takich samych obrotach silnika. Przykład - na poprzednich kołach 100 km/h na liczniku dawało 88 km/h w rzeczywistości (wskazanie nawigacji). Na obecnych kołach 100 km/h na liczniku (czyli takie same obroty silnika) daje 98 km/h w rzeczywistości, czyli obroty silnika takie same, a prędkość większa o 10 km/h.
Opony używane, ale w miarę świeże, w dobrym stanie. Przód Uniroyal, tył Michelin.
Resory fabryczne, 2 pióra.

Więcej
2018/01/02 13:58 #46371 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Diesel to inna bajka :)
Ale resory 3 piórowe to klasyka Złombola.
Przejrzyj forum, temat poruszany wielokrotnie, na pusto będzie wysoko i pewnie będzie trzeba obniżyć podporę wału.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/01/02 14:11 #46373 przez Gientkie Toporki

Gientkie Toporki odpowiedział w temacie: Polonez Caro, opony tył 195/65/15 - nadkola przeżyją?

Chyba nie będę ruszał resorów. W ogóle z tego Poloneza na zdjęciu będę przekładał serducho do drugiego o rok młodszego (nawet też zielonego), ale ze wspomaganiem i z mniejszą ilością rdzy :D W nowej budzie nie mam zamiaru ruszać mostu i skrzyni (poza wymianą oleju) ani wału. W tym Poldku ze zdjęcia wymieniłem sobie profilaktycznie podporę wału i mnóstwo nerwów mnie to kosztowało. Po wymianie wał tłukł niemiłosiernie. Ok, źle go złożyłem (doszedłem do tego po kilkukrotnym demontażu wału i wymianie podpory nowej na drugą nową (a nawet na starą), ale ostatecznie na nowej podporze i tak wał drżał. Zbyt późno dokopałem się na forum, że po wymianie podpory należy po prostu wyważyć wał, bo tak mają i już. Całego złombola przejechaliśmy z wibracjami wału... :D

Dlatego w nowej budzie nie ruszam nic co jest związane z wałem. Czytałem tu na forum, że ktoś zmienił resory na 3 pióra i własnie ma problem z wałem. Wezmę wszystko na zapas, czyli przegub elastyczny, podporę, krzyżaki, może nawet zapasowy resor. W razie awarii da radę wymienić to wszystko nawet na parkingu.

Więcej
2018/01/02 14:24 #46374 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Jak sam zauważyłeś, forum to kopalnia wiedzy :)
Jest teraz trochę czasu, przejrzyj je, żebyś nie "wyważał" otwartych drzwi ;)
Wiele rozwiązań jest już potwierdzonych wieloletnią praktyką.
Jeżeli pójdziesz w ogumienie w niestandardowym rozmiarze, ciężej będzie znaleźć u innej ekipy zapas.

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/01/02 14:29 #46375 przez Gientkie Toporki

Zawsze staram się najpierw przeszukiwać fora, zanim zadam pytanie. Akurat żadnego postu na temat większych kół w Poldku nie znalazłem, dlatego pytanie zadałem ;)
No nic, dzięki za podpowiedzi i czekam dalej - może ktoś montował taki rozmiar w Polonezie i ma jakieś doświadczenia :)

Więcej
2018/01/02 14:33 #46376 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Bo rozwiązaniem są 3 piórowe resory + ogarnięcie wału pod stan załadowany (tak jak będzie w trasie).

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2018/01/02 14:41 #46377 przez Gientkie Toporki

To rozwiązanie będzie jedną z opcji, jeżeli okaże się, że moje balony trą o nadkola.
Ostatecznie załaduję do bagażnika co się da, zaproszę sąsiadów na tylną kanapę i pojeździmy po wertepach ;)
Ale jak się okaże, że koła są za duże, to raczej pójdę w stronę zmniejszenia rozmiaru opon (np. profil 60 zamiast 65), niż kombinowania z resorami i wałem. Tego po moich ostatnich doświadczeniach mam serdecznie dość... :D

Więcej
2018/03/05 20:30 #47058 przez Gientkie Toporki

Trochę zajęło, ale w końcu była okazja do testów. Niestety przy pełnym załadunku opony trą o nadkola.
Ale nie poddaję się, założę mniejsze - 185/65 ;) Dam znać.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008