Żuk - spanie/zabudowa

Więcej
2018/01/28 16:08 #46815 przez Złomki

Złomki stworzył temat: Żuk - spanie/zabudowa

Cześć, szukam inspiracji do zabudowy wnętrza (tylnej części) Żuka. Youtuba, internety i auta na starcie Złombola obejrzałem, ale wciąż nie znalazłem tego co chciałbym zrobić. Mianowicie chciałbym aby z tyłu było rozkładane łóżko dla dwóch osób, które po złożeniu pozwoli wygodnie podróżować trzem osobom. Chodzi o zabudowę w typie VW Multivana, ale własnej roboty. Jeśli ktoś ma coś takiego u siebie w aucie, lub ma jakieś zdjęcia, rysunki ciekawych patentów, to będę wdzięczny. Z góry dziękuję za rady typu "kup gotowy zestaw z VW" :)
Mile widziane również ciekawe pomysły/sugestie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/01/28 20:27 #46819 przez ijoijo

ijoijo odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

Możesz wykorzystać typowy mechanizm rozkładanej wersalki, czy robisz wersalkę o szerokości na przykład 140 cm. Przy rozkładaniu siedzisko przesuwa się do przodu a oparcie kładzie się do poziomu. W mechanizmach tych po rozłożeniu oparcie po położeniu odległość od tylnej ściany samochodu praktyczneie się nie zmienia. Typowa wersalka ma po rozłożeniu 110_120 cm. Przestrzeń od oparcia kanapy do tylnej ściany wypełnisz materacem długości ok 80 cm położonym na płycie pod którą będzie przestrzeń na bagaż. Tak to było robione w kamperach na vw T2 i T3. A swoją drogą mechanizm kanapy z Multivana jest do tego celu idealny.

Więcej
2018/01/28 20:42 #46824 przez Złomki

Złomki odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

ijoijo napisał: Możesz wykorzystać typowy mechanizm rozkładanej wersalki, czy robisz wersalkę o szerokości na przykład 140 cm. Przy rozkładaniu siedzisko przesuwa się do przodu a oparcie kładzie się do poziomu. W mechanizmach tych po rozłożeniu oparcie po położeniu odległość od tylnej ściany samochodu praktyczneie się nie zmienia. Typowa wersalka ma po rozłożeniu 110_120 cm. Przestrzeń od oparcia kanapy do tylnej ściany wypełnisz materacem długości ok 80 cm położonym na płycie pod którą będzie przestrzeń na bagaż. Tak to było robione w kamperach na vw T2 i T3. A swoją drogą mechanizm kanapy z Multivana jest do tego celu idealny.

Rozważam między innymi właśnie mechanizm z wersalki, z wykorzystaniem skrzyni pod nią jako bagażnika. Tylko, ja na samym tyle mam w poprzek 100l bojler LPG, a nad nim zrobione półki na graty. Zatem przedłużenie łóżka musiałoby być do przodu. Od grodzi do "bagażnika" z tyłu mam 190-200cm. Nie pamietam ile dokładnie.

Więcej
2018/01/28 21:09 #46827 przez ijoijo

ijoijo odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

Jeśli masz tylko 190-200 cm miejsca to przy wersalce z typowym podnośnikiem może być kłopot bo przy złożonej do siedzenia może być mało miejca na nogi. Ale wpisz do googla "podnośnik wersalki" i tam kiedys w grafice wyskoczyl mi mechanizm gdzie siedzisko bardzo mocno jechało da przodu a oparcie było luzem w pionie i kładło się je w miejsce z którego odjechało siedzisko. Jak dla mnie to by było to.

Więcej
2018/01/29 19:06 #46833 przez SuŻUKi

SuŻUKi odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

jak masz miejsce tylko do przodu na rozkładanie to chyba najlepiej rozwiązać to w taki sposób jak w fotelach z funkcją spania - chyba coś takiego ma na myśli ijoijo www.oglaszamy24.pl/storage/58/27/aab72ea0.jpg - chociaż systemów też jest kilka tylko jakoś nie wyobrażam sobie czy zapewni to jakieś minimum bezpieczeństwa tej trzeciej osobie "w razie W". Ewentualnie dopasować wymiarowo na szerokość i np żeby zmieścił się pod jakiś system tylnych foteli rozkładane spanie w formie "wózka belgijskiego"

Więcej
2018/01/29 19:58 #46834 przez Tom Bombadil

Tom Bombadil odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

Najprościej chyba to zrobić tak jak w niektórych rozkładanych sofach, czyli praktycznie bez żadnego mechanizmu. Po prostu całe siedzisko wysuwa się do przodu, a dziurę wypełnia bezpośrednio oparciem/poduchami albo płytą.

https://www.facebook.com/seba.jacko - https://www.youtube.com/channel/UCNoFY4yCQhGqAac03GkNI3w/videos
Złombol 2017 - OSK OLAF #09
Złombol 2018 - OSK OLAF #822
Złombol 2019 - OSK OLAF #59
Złombol 2020 - OSK OLAF #

Więcej
2018/01/30 20:57 #46840 przez Złomki

SuŻUKi napisał: jak masz miejsce tylko do przodu na rozkładanie to chyba najlepiej rozwiązać to w taki sposób jak w fotelach z funkcją spania - chyba coś takiego ma na myśli ijoijo www.oglaszamy24.pl/storage/58/27/aab72ea0.jpg - chociaż systemów też jest kilka tylko jakoś nie wyobrażam sobie czy zapewni to jakieś minimum bezpieczeństwa tej trzeciej osobie "w razie W". Ewentualnie dopasować wymiarowo na szerokość i np żeby zmieścił się pod jakiś system tylnych foteli rozkładane spanie w formie "wózka belgijskiego"

Może nie zabłysnę, ale co to jest "wózek belgijski", bo internet mi nie odpowiedział...?

Więcej
2018/01/30 21:00 #46841 przez Złomki

Tom Bombadil napisał: Najprościej chyba to zrobić tak jak w niektórych rozkładanych sofach, czyli praktycznie bez żadnego mechanizmu. Po prostu całe siedzisko wysuwa się do przodu, a dziurę wypełnia bezpośrednio oparciem/poduchami albo płytą.

Wokół takie rozwiązania się kręcę, tylko właśnie nie wiem jak to do końca zrobić z wypełnieniem dziury... - najchętniej położyłbym na niej oparcie, ale wtedy musiałoby mieć gąbkę po obu stronach, a tego nie chcę i kombinuję jak to, prosto i zmyślnie zrobić aby miało gąbkę tylko po stronie oparcia i kładło się w część łóżka.

Więcej
2018/01/30 21:26 #46842 przez SuŻUKi

SuŻUKi odpowiedział w temacie: Żuk - spanie/zabudowa

Złomki napisał:

SuŻUKi napisał: jak masz miejsce tylko do przodu na rozkładanie to chyba najlepiej rozwiązać to w taki sposób jak w fotelach z funkcją spania - chyba coś takiego ma na myśli ijoijo www.oglaszamy24.pl/storage/58/27/aab72ea0.jpg - chociaż systemów też jest kilka tylko jakoś nie wyobrażam sobie czy zapewni to jakieś minimum bezpieczeństwa tej trzeciej osobie "w razie W". Ewentualnie dopasować wymiarowo na szerokość i np żeby zmieścił się pod jakiś system tylnych foteli rozkładane spanie w formie "wózka belgijskiego"

Może nie zabłysnę, ale co to jest "wózek belgijski", bo internet mi nie odpowiedział...?

Soreczki, nie wiem czy to taki żargon u mnie w pracy był, chociaż "funkcja spania typu belgijskiego" coś tam wyszukuje :D coś takiego mam na myśli poltap24.pl/images/loft212-2-large.jpg

jak widzisz, siedzisko kanapy zostaje, natomiast spod siedziska wyjeżdża materac na rozkładanym gotowym stelażu. Ogólnie tak się rozwiązywało funkcje spania jak kanapa była za wąska by spać wzdłuż niej a nie było jak zamontować w modelu tego systemu wyjeżdżającego podwójnie w przód (co wrzuciłem wcześniej). I tak na oko to mi się wydaje łatwiejsze do adaptacji do jakiejś klasycznej ławki foteli tylnych. Zależy co tam u siebie masz

Więcej
2018/01/30 21:47 #46843 przez Złomki

SuŻUKi napisał:

Złomki napisał:

Soreczki, nie wiem czy to taki żargon u mnie w pracy był, chociaż "funkcja spania typu belgijskiego" coś tam wyszukuje :D coś takiego mam na myśli poltap24.pl/images/loft212-2-large.jpg

jak widzisz, siedzisko kanapy zostaje, natomiast spod siedziska wyjeżdża materac na rozkładanym gotowym stelażu. Ogólnie tak się rozwiązywało funkcje spania jak kanapa była za wąska by spać wzdłuż niej a nie było jak zamontować w modelu tego systemu wyjeżdżającego podwójnie w przód (co wrzuciłem wcześniej). I tak na oko to mi się wydaje łatwiejsze do adaptacji do jakiejś klasycznej ławki foteli tylnych. Zależy co tam u siebie masz

Powiedzmy, że nie mam nic. Obecnie są 3 fotele z vana, które wylecą na rzecz rozkładanego łóżka.
Ten system, który pokazałeś raczej mnie nie urządza. Jest stosunkowo skomplikowany i co ważniejsze zabiera miejsce w skrzyni ławki, a ono ma być docelowo dodatkowym bagażnikiem.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008