Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

Więcej
2019/02/28 02:30 - 2019/02/28 02:31 #49627 przez KrizMann

KrizMann stworzył temat: Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

Witam Was
Jestem posiadaczem skody Favorit 135l z 1992 roku. Od pewnego czasu pojawił się u mnie pewien problem. Na desce zaczęła świecić się czerwona kontrolka o nazwie TEST, która według instrukcji samochodu dotyczy pracy gaźnika. Czy ktoś z Was miał kiedykolwiek podobny problem. Dodam, że zdarzały się przypadki gdy auto gasło. Nagle tracił obroty.
Z racji, że obecnie mamy porę zimową ciężko jest osiągnąć optymalną temperaturę silnika przy krótkich trasach. Ostatnio jeździłem trochę więcej i zauważyłem, że kontrolka TEST gaśnie gdy samochód osiąga optymalną temperaturę (wypełniony biały słupek na desce).
Co może być przyczyną? Dodam również, że auto nie ma instalacji gazowej i śmigam na benzynie. Silnik sprawuje się bez zarzutów. Jedyne co ostatnio się przytrafiło to awaria pompki paliwowej, ale po wymianie na nową autko ładnie się sprawuje. Zastanawia mnie jednak ta czerwona kontrolka na desce.

W załączniku dodaję małe ułatwienie :D

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam ;)
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2019/02/28 02:31 przez KrizMann.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2019/02/28 10:03 #49628 przez SkodaMocy

SkodaMocy odpowiedział w temacie: Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

Kontrolka ssania. Jakie masz obroty kiedy się świeci, a jakie kiedy zgaśnie?

Więcej
2019/02/28 16:54 #49632 przez zielonagablota

zielonagablota odpowiedział w temacie: Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

Jaki masz model gaźniaka w tej Fav? Czyżby ten z tzw. elektronicznym ssaniem (2EE)?

Więcej
2019/02/28 19:09 #49633 przez KrizMann

KrizMann odpowiedział w temacie: Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

Co do obrotów silnika to nie zauważyłem różnicy. Dzisiaj zrobiłem ponad 40 km i potwierdziło się to co pisałem wcześniej. Temperatura wchodzi na biały obszar = kontrolka TEST gaśnie. Gdy schłodzę silnik kontrolka znów się zapala.
Obroty na ogół to mniej więcej od 600 do nawet 1100 (z wyłączonym ssaniem). Czasami silnik sam podnosi obroty (najczęściej gdy jest zimny).

Więcej
2019/02/28 19:10 #49634 przez KrizMann

Jeżeli chodzi o model gaźnika to z tego co wyczytałem wychodzi, że mam Pierburg 2 EE (Ekotronic).
Rocznik 92, oznaczenie L, moc 40 kW = 54 KM

Więcej
2019/02/28 21:27 #49636 przez SkodaMocy

To chyba ten z elektronicznym nastawnikiem przepustnicy. Wg mnie tego się nie da regulować. Ale niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie. :silly:

Więcej
2019/03/01 07:58 #49637 przez zielonagablota

zielonagablota odpowiedział w temacie: Skoda Favorit - problem z gaźnikiem?

www.gaznik.pl/opis_pierburg_28-30_2ee.html

Nigdy tego modelu nie lubiłem.
2E3 z przerobionym ssaniem na ręczne jak dla mnie był OK (pomijając drugą przepustnicę sterowaną podciśnieniem).
Do Fav jak coś to można też władować gaźnik z podstawą Webera/FOSa i odpowiednio dsbranymi dyszami i zwężkami (zwłaszcza jak się ma lpg).

Więcej
2019/03/01 22:24 #49638 przez SkodaMocy

A da się to bezboleśnie zastąpić np. gaźnikiem Jikov? Jest prostszy i daje się regulować.

Więcej
2019/03/02 22:04 #49644 przez KrizMann

Powiem tak, jeżeli chodzi o jakiekolwiek większe zmiany to na ten moment nie planuję nic takiego. Po prostu chciałem zapytać bardziej doświadczonych w tych sprawach. Auto daje radę i naprawdę jestem zadowolony tylko zastanawia mnie ta kontrolka TEST i dlatego zapytałem o to bo wiadomo, że jest to samochód dość stary i ciężko znaleźć odpowiednie informacje na ten temat. Jeżeli chodzi o kwestie ssania to dodam, że mam manualne ssanie (po lewej stronie deski pod regulacją świateł). Oprócz tego pod maską mam dużą czarną (tubę?) która wydaje z siebie dość charakterystyczne dźwięki podczas pracy silnika. Od tej "tuby" wychodzą dwa przewody do gaźnika, a trzeci o kolorze zielonym idzie od strony kierowcy. Jutro mogę zrobić zdjęcie i wysłać to może chociaż dowiem się co to takiego bo szukałem i jeszcze chyba nie trafiłem na Favoritkę, która ma pod maską takie coś ;)

Więcej
2019/03/02 22:10 #49645 przez SkodaMocy

Faktycznie, podeślij fotki, bo zżera mnie ciekawość, co to za ustrojstwo masz pod maską?

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008