× Tu możecie dyskutować na temat tegorocznego wyjazdu, podzielić się doświadczeniami z ostatnich edycji i obgadać wiele innych tematów!

Żuk, za i przeciw

Więcej
2012/01/02 15:36 #6205 przez SpiderGarage

SpiderGarage stworzył temat: Żuk, za i przeciw

Mam mnóstwo pomysłów na samochód a jednym z nich jest żuk po modyfikacjach.
Jak wypadały w poprzednich edycjach?
Jak wypada spalanie?
Czy Policja często je zatrzymuje?
Jak się prowadzi na trasie, czy nie jest upierdliwy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/01/02 15:45 - 2012/01/02 15:47 #6207 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Odp: Żuk, za i przeciw

Ciekawi mnie ile jeszcze takich tematów powstanie do wyjazdu ...

Co może być na plus ?

- Miejsce, duuużo miejsca, można spać w kabinie
- Można zrobić małą imprezę
- Ma klimat

Co może być na minus ?

- spalanie, choć to kwestia do dyskusji, jak kupisz wersję do przewozu ludzi i pojedziesz np. w 8 osób to okaże się, że koszta LPG są mniejsze niż w Maluchu

Jak się tym jedzie ? Jak statkiem po morzu. Póki prosto i bez podmuchów bocznych jest OK. Jak dmucha to się chwieje, w zakrętach trzeba uważać bo można przegiąć pałę i się obalić na bok. Tutaj akurat biję do tego jak jedna grupa żukiem usiłowała pokonywać zakręty jak ja ;)

Jak masz trochę pojęcia o mechanice to możesz utwardzić zawieszenie, poszerzyć, założyć tarcze wentylowane jak ja i powoli można latać. Co do hałasu w środku, są na to różne sposoby. Pierwszy i najprostszy - PODKRĘCIĆ RADIO :lol: Drugi, olać temat. Trzeci nakupić mat do głuszenia i poświęcić "trochę" czasu.

Co do silnika należy sobie zadać pytanie, czy wolisz benzynę i LPG gdzie przy pełnym załadunku i 8 osobach na pokładzie spalanie podchodzi pod 20 litrów czy kupić dizla dla którego nie ma większego znaczenia ile masz naładowane, i tak zawsze zjada w okolicach 10-13 litrów.

Reszta zależy od tej wkładki łączącej pedały z kierownicą ;)

Ps. co do policji, przez cały wyjazd nie zatrzymano akurat mojej ekipy ani razu, a wiele razy mijaliśmy ich na wyspach. Wystarczy że masz fajnie oklejony samochód i nie przeginasz pały .

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2012/01/02 15:47 przez Załoga Tarpaniątka.

Więcej
2012/01/02 15:56 #6212 przez SpiderGarage

SpiderGarage odpowiedział w temacie: Odp: Żuk, za i przeciw

No pewnie takich tematów powstanie wiele.
Gdybym jechał choc raz żukiem to bym nie pytał.

Mam różne transity 67-79, mam osobowe fordy 65-84 i inne staruszki ale żuka nie miałem i pomyślałem że fajniej zbudowac żuka niż kupic fiata czy favoritke i pojechac.

Więcej
2012/01/02 16:07 #6213 przez Załoga Tarpaniątka

Gdzieś na forum jest temat o wypadach tym samochodem w poprzednich edycjach, ogólnie Żuk, Nysa, Tarpan ( mowa oczywiście kiedy są bez żadnych przeróbek) to praktycznie to samo. Minusem Żuka i Nysy jest strasznie pionowa szyba przednia i opływ powietrza. To akurat w Tarpanie jest lepsze. Jeśli byś jechał tak jak fabryka przewidywała czyli w okolicy 80 na godzinę to tragedii nie ma. Ja mam Tarpana, przerobionego i to dość mocno ( głównie zawieszenie, układ kierowniczy, hamulcowy) do póki nie przekraczałem 130 było ok. Potem zaczyna się robić niemożliwie głośno ( choć auto praktycznie bez wygłuszeń jechało) Radia nie używaliśmy bo nie było sensu. W DE na autostradzie drugiego dnia jechaliśmy przy dość mocnych podmuchach bocznych i drzwi zaczynały drgać na uszczelce, pomimo tego że były dobrze wyregulowane zamki. W lusterkach nie było nic widać bo tak drgały.

Napisz ile chcesz przeznaczyć na samochód, jakie masz pojęcie o mechanice samochodowej ( ale praktyczne a nie teoria) i jakie masz zaplecze warsztatowe.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2012/01/02 16:13 #6215 przez stuk puk jedzie Żuk

stuk puk jedzie Żuk odpowiedział w temacie: Odp: Żuk, za i przeciw

Witam
Nasz Żuczek sprawił się b dobrze , średnia spalania lpg wyszła 14 na setkę ,jadąc większości autostradą. Może prędkością nie zachwycaliśmy ,ale było nawet nie zle srednia 50 km na stówkę.Fakt miejsca dużo i mozna nawet kimac w pięciu hehehe Polecam jak najbardziej Żuczka

Więcej
2012/01/02 16:22 - 2012/01/02 16:27 #6216 przez SpiderGarage

Prowadzę warsztat, buduje różne pojazdy, youngtimery do sportu, oryginalne oldtimery no i biorę udział w różnych zlotach, zawodach.

Na żuka mam pomysł, raczej nie na seryjnym zawieszeniu i z innym silnikiem, ale podpytac warto skoro auta jeszcze w warsztacie nie ma ;)

nową stronkę dopiero aktualizuje ponieważ stara padła ale coś już można zobaczyc.
www.spidergarage.pl

Transit prosiak z 2.0v6 palił mi gazu 11/100km oczywiście w trasie nie przekraczając 110km/h w sumie też bardzo opływowy nie jest. Mam nadzieję że żuk z podobnym motorem zamknie się w 15 litrach

Kasy wiadomo że im mniej się wyda tym lepiej, sporo mam części, złomu, zawsze się coś wspawa przytnie, przerobi. Żukersa chciałbym zakupic w regulaminowej kwocie, coś tam jest teraz AMW.
Ostatnio zmieniany: 2012/01/02 16:27 przez SpiderGarage.

Więcej
2012/01/02 16:55 #6217 przez Załoga Tarpaniątka

No widzę że masz trochę pojęcia więc konkrety :

Skoro chcesz robić swapa to zainteresuj się autem które ma zdrową budę i ramę. Kupując takie pudło zwróć uwagę na ramę. Były dwa typy. Jeden to omega z blachy tłoczonej bodaj 2mm z dołu chwytana blachą też chyba 2mm punktowymi zgrzewami po całej długości, druga to pełny profil i tą polecam. Ja w moim tarpanie mam fabrycznie tą omegę. Po utwardzeniu zawieszenia zaczęła strzelać na zgrzewach. Dorobiłem wzmocnienia, pociągnąłem spawy po całej długości. Było dobrze przez 2 lata, niestety od momentu jak jeżdżę na 2,6 bara w oponach przy stylu jazdy jaki wcześniej uprawiałem, zaczyna mięknąć. Dla tego wyprawa w tym roku stoi pod znakiem zapytania bo najprawdopodbniej ta rama tego wyjazdu nie dożyje. Skoro ma to być swap to warto zastanowić się nad zawieszeniem, przednie fabryczne jest strasznie wąskie i miękkie. Jeśli będziesz chciał utwardzić, poszerzyć i zamontowac tarcze wentylowane to daj znać, powiem Ci co i z czego wziąć żeby bezproblemowo pasowało. Teraz tył, przy zaladunku i szybkiej jeździe w zakrętach pojawia się problem przesuwania się karoserii względem mostu. Warto dorobić stabilizator ( musi być to odkuwka a nie pierwszy lepszy pręt wygięty bo puści). Teraz most. Jeśli masz zamiar jechać na fabrycznym to szukaj auta z nowym typem mostu. Poznasz go po klapie przykręcanej z tyłu. Jest o tyle lepszy że jak wysypie się dyfer albo coś to poluzowujesz półosie, lekko je wysuwasz a dyfer wyciągniesz do tyłu, stary typ mostu musisz najpierw cały wyciągnąć a potem rozpoławiać. Jaja dopiero zaczynają się w momencie kiedy ustawiasz luz międzyzębny. Dodatkowo nowy typ mostu jest hipoidalny, stary globoidalny. Stare miały przełożenia 5,125 w górę, nowy dorwiesz 4,8 z dizla (fajna sprawa na trasie, pod górkę możesz trochę puchnąć i trzeba redukować). Nowy most nie wymaga okresowego smarowania na łożyskach przy kołach, ma jednak pewną wadę. Jest posadzony na Timkenach. Koszt nowych Timkenów + uszczelnienia to wydatek prawie 200zł na jedną stronę. Warto zrobić przed wyjazdem bo zatarcie łożyska w warunkach polowych kończy się lawetą ( łożysko jest z

Więcej
2012/01/02 17:01 #6218 przez Załoga Tarpaniątka

łożysko jest zabezpieczone pierścieniem wrzucanym na gorąco.

Teraz układ kierowniczy. Oryginalna przekładnia kierownicza, jeśli jest nowa albo po remoncie, będzie robić. Mnie niestety szlag trafiał kiedy musiałem co miesiąc kasować luz. Wymagało to wyciągania alternatora. Niestety tak jest jak zbiera się zakręty bokiem czasem załadowanym samochodem. Ja wywaliłem oryginalną przekładnię i zastosowalem listwową ze wspomaganiem. Obecnie jeżdżę bez wspomagania (pasek zrzucony) bo mi za lekko kierownica chodzi.

JEszcze wracając do przedniego zawieszenia, warto się zastanowić przy tej całej imprezie związanej ze swapem nad McPherosnem. Niestety fabryczne zawieszenie z przodu nie ma mozliwości regulacji wyprzedzenia na sfożniu. Poszerzenie ( w moim przypadku o 8 cm) spowodowało że przy skręcie koła się źle wykładają i zdziera opony z zewnątrz.

Tyle co mi się pamięta na teraz, jak coś się przypomni to dopiszę. Jeśli masz jakieś jeszcze pytania to pisz.

Podziękowali: SpiderGarage

Więcej
2012/01/02 17:03 #6219 przez SpiderGarage

Czy rama nowy/stary typ była pakowana rocznikowo? w jakich latach?
Zawieszenie i most nie zostaną z żuka (mam już jakis pomysł).

Więcej
2012/01/02 17:19 #6220 przez Załoga Tarpaniątka

Oj nie na to pytanie Ci nie odpowiem. W każdym razie rozróżnisz je bez problemu, nowy typ jest z pełnego profilu, stary ma z od spodu wystające na zewnątrz na około 3 cm blachy po których właśnie lecą zgrzewy.

Tutaj masz nowy typ ramy ze starym typem mostu (zdjęcie znalezione w internecie):
obrazki.elektroda.net/58_1269774050.jpg

Tu masz moją (stary typ ramy) :
polskajazda.pl/Samochody/Tarpan/F237/4089/126237

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008