× Tu możecie dyskutować na temat tegorocznego wyjazdu, podzielić się doświadczeniami z ostatnich edycji i obgadać wiele innych tematów!

kilka pytań i wątpliwości

Więcej
2012/03/15 13:27 - 2012/03/15 13:33 #7299 przez co powie ryba

co powie ryba odpowiedział w temacie: Odp: kilka pytań i wątpliwości

to ja również sprostuje, na całej trasie wystarczy nam dowód osobisty
www.msz.gov.pl/Informacje,wizowo-paszpor...dzoziemcow,1799.html

Co do zielonej karty to:
- Chorwacja na pewno respektuje nasze OC
- posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe na terenie takich państw jak: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Serbia ,Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Polub nas
Odwiedź naszą stronę
Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 13:33 przez co powie ryba.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/03/15 13:41 - 2012/03/15 13:44 #7300 przez dEfekt Motyla

dEfekt Motyla odpowiedział w temacie: Odp: kilka pytań i wątpliwości

co powie ryba napisał: to ja również sprostuje, na całej trasie wystarczy nam dowód osobisty

Co do zielonej karty to:
- posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe na terenie takich państw jak: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Serbia ,Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.

wszędzie musisz mieć zieloną kartę, to było pierwsze o co mnie ubezpieczyciele pytali po stłuczce w Szkocji.
Druga rzecz to na każdym przejściu prosili mnie o paszport, w dowód Ci nie wbiją pieczątki.
Puścisz taką informację, ktoś pójdzie "na leniwca" i go wrócą z granicy.
Spytaj choćby Jasia, ile musiał w Turcji czekać na granicy z racji braku papierka na świeżo kupione auto.

yourij & krusza, nas nic nie rusza!
Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 13:44 przez dEfekt Motyla.

Więcej
2012/03/15 14:19 - 2012/03/15 14:48 #7301 przez co powie ryba

dEfekt Motyla napisał:

co powie ryba napisał: to ja również sprostuje, na całej trasie wystarczy nam dowód osobisty

Co do zielonej karty to:

wszędzie musisz mieć zieloną kartę, to było pierwsze o co mnie ubezpieczyciele pytali po stłuczce w Szkocji.
Druga rzecz to na każdym przejściu prosili mnie o paszport, w dowód Ci nie wbiją pieczątki.
Puścisz taką informację, ktoś pójdzie "na leniwca" i go wrócą z granicy.
Spytaj choćby Jasia, ile musiał w Turcji czekać na granicy z racji braku papierka na świeżo kupione auto.

Link wyżej jest do MSZ (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)- czyżby mało wiarygodne źródło dla Ciebie?
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że Chorwacja i Czarnogóra na dowód osobisty wjazd.
Co do zielonej karty to już mi się nie chce tłumaczyć. W Szkocji chcieli od Ciebie Zieloną Kartę, może dlatego, że jest dla nich czytelniejsza bo ma format POL-ENG(albo może dlatego, że byli niedoinformowani albo wzięli Cię za przybysza spoza UE), a Polskie OC każde wygląda inaczej zależnie u kogo się ubezpiecza. Ja jakoś jeździłem Polskim autem parę miesięcy po wyspach i jakoś przy paru kontrolach im moje OC wystarczyło.

Proszę Cię więc nie sugeruj, że biorę te informacje z powietrza.
Jeżeli dalej uważasz inaczej odsyłam do:
a)MSZ
b)konsulatu danego kraju
c)ubezpieczyciela
d) wujka google

I nie mam zamiaru tu sugerować komuś na siłę aby brał tylko Dowód Osobisty, jak ma paszport niech i go bierze.

"Spytaj choćby Jasia, ile musiał w Turcji czekać na granicy z racji braku papierka na świeżo kupione auto."-- a to co ma do rzeczy? Pisałem Turcja wymaga zielonej karty, a jak jedziesz autem nie na siebie zarejestrowanym to potrzebujesz pisemne upoważnienie ot co.

Może obrazki do Ciebie przemówią
www.axadirect.pl/ubezpieczenie-samochodu/zielona-karta.html
Info odnośnie Chorwacji z konsulatu:
chorwacja.krakow.pl/index.php?page=syste...dla-polakow&hl=pl_PL
Czarnogóra:
www.podgorica.polemb.net/?document=41
Polska Ambasada w Albani
www.tirana.polemb.net/?document=59&PHPSE...240176d278b8c646a7bc

I jeszcze info odnośnie Macedoni i tego "gdzie wbije pieczątkę"
"Obywatele RP nie potrzebują wiz przy pobytach nie przekraczających 90 dni (w okresie 180 dni) oraz na przejazd tranzytem. Od 2008 r. granicę Macedonii można przekraczać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego (nieposiadanie paszportu może jednak spowodować utrudnienia przy wypożyczaniu pojazdów i korzystaniu z hoteli i innych usług, w tym bankowych). Macedonia zniosła wymóg posiadania przez obywateli UE ubezpieczenia podróżnego przy wjeździe to tego kraju. Podczas podróży samochodem wymagana jest tzw. zielona karta. W razie jej braku istnieje możliwość wykupienia polisy (ważnej tylko na Macedonię) na przejściu granicznym. Przy wjeździe do Macedonii na podstawie dowodu osobistego należy żądać od macedońskiej policji granicznej stosownego blankietu, gdzie powinna być wbita pieczątka graniczna. Macedońskie służby graniczne mogą zażądać okazania tego blankietu przy opuszczaniu terytorium kraju"

Podsumowując można przejechać na samym Dowodzie Osobistym ale niesie to ze sobą pewne utrudnienia, dlatego jak macie paszport weźcie go.

Polub nas
Odwiedź naszą stronę
Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 14:48 przez co powie ryba.

Więcej
2012/03/15 15:42 - 2012/03/15 15:51 #7302 przez dEfekt Motyla

co powie ryba napisał: W Szkocji chcieli od Ciebie Zieloną Kartę, może dlatego, że jest dla nich czytelniejsza bo ma format POL-ENG(albo może dlatego, że byli niedoinformowani albo wzięli Cię za przybysza spoza UE)

W Polsce ubezpieczyciel zażądał, inaczej miałbym problem z odebraniem ubezpieczenia. Na miejscu nikt niczego nie chciał.

co powie ryba napisał: "Spytaj choćby Jasia, ile musiał w Turcji czekać na granicy z racji braku papierka na świeżo kupione auto."-- a to co ma do rzeczy? Pisałem Turcja wymaga zielonej karty, a jak jedziesz autem nie na siebie zarejestrowanym to potrzebujesz pisemne upoważnienie ot co.

do rzeczy ma to, że jak ktoś zawali jakieś papierki to potem musi czekać. Przy tej liczbie startujących na pewno ktoś coś pokiełbasi.
Dokładniej to potrzebne było notarialnie przetłumaczone na turecki upoważnienie. Nie wiem, jak jest na Bałkanach ale napisałem to raczej po to, żeby jadący sami się zorientowali. Każdy jedzie na nieco innych papierach. Lepiej za wczasu się zorientować, jakiego roczaju problemy się zdarzają.

co powie ryba napisał: Podczas podróży samochodem wymagana jest tzw. zielona karta. W razie jej braku istnieje możliwość wykupienia polisy (ważnej tylko na Macedonię) na przejściu granicznym.

Zielona karta jest darmowa u części ubezpieczycieli. Dodatkowa polisa może już kosztować.

co powie ryba napisał: Może obrazki do Ciebie przemówią

pisałem na podstawie tego co samemu widziałem w tamtych okolicach.
Weź pod uwagę, że to nie będzie jedno auto typu VW Passat z ojcem, mamą i dwójką dzieci ale ponad setka aut z wariatami na pokładzie.
Chociaż w większości celnicy bywają dla nas pobłażliwi to nigdy nie wiadomo, do czego się przypną jak im ktoś zacznie świrować na przejściu.

Przy okazji ciekawostka. Trafił mi się muzułmański policjant (przekroczyłem prędkość). Wziął mój paszport i paszport narzeczonej i... chyba z pół godziny musiałem się tłumaczyć z tego, czemu ze mną jedzie kobieta, która nie jest moją żoną !
Odczyt z radaru kompletnie olał :)

--edit--
odnośnie tekstu o policjancie:

co powie ryba napisał: Polska Ambasada w Albani
www.tirana.polemb.net/?document=59&P...240176d278b8c646a7bc

czasami stwarzają jak się im podskoczy :)

Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 15:51 przez dEfekt Motyla.

Więcej
2012/03/15 16:01 - 2012/03/15 16:20 #7303 przez co powie ryba

dEfekt Motyla napisał:

co powie ryba napisał: W Szkocji chcieli od Ciebie Zieloną Kartę, może dlatego, że jest dla nich czytelniejsza bo ma format POL-ENG(albo może dlatego, że byli niedoinformowani albo wzięli Cię za przybysza spoza UE)

W Polsce ubezpieczyciel zażądał, inaczej miałbym problem z odebraniem ubezpieczenia. Na miejscu nikt niczego nie chciał.

Ciekawa praktyka, nie wydaje mi się to zgodne z prawem, podaj nazwę tego ubezpieczyciela jak możesz.

dEfekt Motyla napisał:

co powie ryba napisał: "Spytaj choćby Jasia, ile musiał w Turcji czekać na granicy z racji braku papierka na świeżo kupione auto."-- a to co ma do rzeczy? Pisałem Turcja wymaga zielonej karty, a jak jedziesz autem nie na siebie zarejestrowanym to potrzebujesz pisemne upoważnienie ot co.

do rzeczy ma to, że jak ktoś zawali jakieś papierki to potem musi czekać. Przy tej liczbie startujących na pewno ktoś coś pokiełbasi.
Dokładniej to potrzebne było notarialnie przetłumaczone na turecki upoważnienie. Nie wiem, jak jest na Bałkanach ale napisałem to raczej po to, żeby jadący sami się zorientowali. Każdy jedzie na nieco innych papierach. Lepiej za wczasu się zorientować, jakiego roczaju problemy się zdarzają.

No tak ale nie miało to nic wspólnego z tematem dowód osobisty/zielona karta. Ja dodam tylko, że wszędzie za granicą jak jedziesz autem NIE NA SIEBIE ZAREJESTROWANYM MUSISZ mieć pisemne upoważnienie podbite przez notariusza i przetłumaczone, jednym wyjątkiem jest przypadek kiedy właścicielem auta jest osoba z tym samym nazwiskiem i adresem co w twoim dowodzie (czyt. rodzina)- to miałem okazje sprawdzić w CRO

dEfekt Motyla napisał:

co powie ryba napisał: Podczas podróży samochodem wymagana jest tzw. zielona karta. W razie jej braku istnieje możliwość wykupienia polisy (ważnej tylko na Macedonię) na przejściu granicznym.

Zielona karta jest darmowa u części ubezpieczycieli. Dodatkowa polisa może już kosztować.

Zgadza się wszystko zależy od ubezpieczyciela, ale nawet jak trzeba ją kupić (a będzie trzeba na Albanie,Czarnogóre, ew.BiH,Serbie,Macedonie) nie są to duże kwoty.

dEfekt Motyla napisał:

co powie ryba napisał: Może obrazki do Ciebie przemówią

pisałem na podstawie tego co samemu widziałem w tamtych okolicach.
Weź pod uwagę, że to nie będzie jedno auto typu VW Passat z ojcem, mamą i dwójką dzieci ale ponad setka aut z wariatami na pokładzie.
Chociaż w większości celnicy bywają dla nas pobłażliwi to nigdy nie wiadomo, do czego się przypną jak im ktoś zacznie świrować na przejściu.

A to już jest zupełnie inna sprawa, będą świrować na granicy to będą problemy

dEfekt Motyla napisał: Przy okazji ciekawostka. Trafił mi się muzułmański policjant (przekroczyłem prędkość). Wziął mój paszport i paszport narzeczonej i... chyba z pół godziny musiałem się tłumaczyć z tego, czemu ze mną jedzie kobieta, która nie jest moją żoną !
Odczyt z radaru kompletnie olał :)

Cóż, co kraj to obyczaj. Swoją drogą drażni mnie to, że jak się jedzie do nich to musimy postępować wg ich zasad religijno/moralnych a w 2 stronę to już nie działa, ale to już jest temat na zupełnie inna rozmowę.

Polub nas
Odwiedź naszą stronę
Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 16:20 przez co powie ryba.

Więcej
2012/03/15 16:15 - 2012/03/15 16:17 #7304 przez dEfekt Motyla

co powie ryba napisał: Ciekawa praktyka, nie wydaje mi się to zgodne z prawem, podaj nazwę tego ubezpieczyciela jak możesz.

nie podam nazwy, bo nie pamiętam. To była jakaś tamtejsza ubezpieczalnia. Ze mną kontaktował się rzeczoznawca (już w Polce) i występował tylko jako pośrednik.
Być może i nic by nie było, gdybym mu nie dał ZK ale sam z tym pytaniem wyskoczył, chyba ksero wziął. Miałem, to dałem. Wolałem mieć papiery w porządku, bo początkowo się zanosiło na zaniżenie wartości pojazdu do 300zł (sic!).

co powie ryba napisał: wszędzie za granicą jak jedziesz autem nie na siebie NIEzarejestrowanym MUSISZ mieć pisemne upoważnienie podbite przez notariusza i przetłumaczone

to by się przydało wpisać w "strefę uczestnika"

Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 16:17 przez dEfekt Motyla.

Więcej
2012/03/15 18:36 #7306 przez PREVENT

PREVENT odpowiedział w temacie: Odp: kilka pytań i wątpliwości

Państwa, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli kraje w których obowiązuje nasze OC:
Andora Austria Belgia
Bułgaria Chorwacja Cypr
Czechy Dania Estonia
Finlandia Francja Grecja
Hiszpania Holandia Irlandia
Islandia Litwa Luksemburg
Malta Niemcy Norwegia
Polska Portugalia Rumunia
Szwajcaria Szwecja Słowacja
Słowenia Węgry Wielka Brytania
Włochy Łotwa

Ubezpieczenie OC będzie obejmowało również następujące terytoria, za które, zgodnie z Porozumieniem
Wielostronnym, odpowiadają Biura - Sygnatariusze Porozumienia:
Lichtenstein Biuro Szwajcarskie
Monako Biuro Francuskie
LIBERTAS San Marino Biuro Włoskie
Wyspy Normandzkie (Channel Islands) Biuro Brytyjskie
Gibraltar Biuro Brytyjskie
Wyspa Man Biuro Brytyjskie
Wyspy Owcze (Faroe) Biuro Duńskie

obowiązek legitymowania się Międzynarodową Kartą Ubezpieczenia
Samochodowego (Certyfikat ZK) istnieje tylko na terenie państw:
Albania Mołdawia
Białoruś Czarnogóra
Bośnia i Hercegowina Ukraina
Iran Tunezja
Izrael Turcja
Macedonia Rosja (od 1.01.2009 roku)
Maroko

żródło: moja małżonka - manager w Ergo Hestia :lol:

Co do paszportów, to z moich informacji nie trzeba, ale 100% pewności nie mam.

Więcej
2012/03/15 19:58 #7307 przez outsiders

outsiders odpowiedział w temacie: Odp: kilka pytań i wątpliwości

Luzik ziomusie... Nie licząc Turcji to mam w paszp. 5 pieczątek z wyjazdu 2010, wiec chyba był potrzebny. Pozwole sobie jeszcze dodać, że często granice przekraczamy w nocy, a od pana/pani w okienku zależy wszystko. Więc chyba prościej jest podać z uśmiechem żądane dokumenty niż długo dyskutować z wiadomym skutkiem. To nie są tzw. kraje Europy Zachodniej, kto nie był proponuje więcej respektu. Pozdrawiam

Więcej
2012/03/15 20:38 #7308 przez ApolloXIII

ApolloXIII odpowiedział w temacie: Odp: kilka pytań i wątpliwości

Ja dodam tylko, że wszędzie za granicą jak jedziesz autem NIE NA SIEBIE ZAREJESTROWANYM MUSISZ mieć pisemne upoważnienie podbite przez notariusza i przetłumaczone, jednym wyjątkiem jest przypadek kiedy właścicielem auta jest osoba z tym samym nazwiskiem i adresem co w twoim dowodzie (czyt. rodzina)- to miałem okazje sprawdzić w CRO

i tutaj musze sie wtracic, te wszędzie za granicą to przesada i to duzo moze w krajach bliskiego wschodu albo ...... moze Balkanskich ??? ale napewno nie w Europie Zachodniej Ukrainie, Czechach, Slowacji i innych cywilizowanych jestm 100 % Pewny czasem jakis niedoinformowany Glina za zachodnia granica cos tam probuje nam kit wcisnac ale to bylo za komuny bynajmniej do 1992 roku, teraz sobie mozna smigac autem rejstrowanym na kogo sie chce byle nie kradzione :)

Więcej
2012/03/15 20:45 - 2012/03/15 21:01 #7309 przez co powie ryba

ApolloXIII napisał: Ja dodam tylko, że wszędzie za granicą jak jedziesz autem NIE NA SIEBIE ZAREJESTROWANYM MUSISZ mieć pisemne upoważnienie podbite przez notariusza i przetłumaczone, jednym wyjątkiem jest przypadek kiedy właścicielem auta jest osoba z tym samym nazwiskiem i adresem co w twoim dowodzie (czyt. rodzina)- to miałem okazje sprawdzić w CRO

i tutaj musze sie wtracic, te wszędzie za granicą to przesada i to duzo moze w krajach bliskiego wschodu albo ...... moze Balkanskich ??? ale napewno nie w Europie Zachodniej Ukrainie, Czechach, Slowacji i innych cywilizowanych jestm 100 % Pewny czasem jakis niedoinformowany Glina za zachodnia granica cos tam probuje nam kit wcisnac ale to bylo za komuny bynajmniej do 1992 roku, teraz sobie mozna smigac autem rejstrowanym na kogo sie chce byle nie kradzione :)

www.auto-swiat.pl/1-wyjazd-cudzym-autem-za-granice

ps. jak dasz łapówę to wszędzie przejedziesz,a co do Europy zachodniej to faktycznie jest łatwiej bo jest coś takiego jak CEPIK w UE i można odrazu sprawdzić dane auto.

Ale czy nie łatwiej się zabezpieczyć na wszelki wypadek niż późnij pluć sobie w brodę?
Wybór należy do każdego uczestnika z osobna. Ja podałem tylko konkretne fakty.

Polub nas
Odwiedź naszą stronę
Ostatnio zmieniany: 2012/03/15 21:01 przez co powie ryba.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008