× Tu możecie dyskutować na temat tegorocznego wyjazdu, podzielić się doświadczeniami z ostatnich edycji i obgadać wiele innych tematów!

Trasa - szanse na przeżycie?

Więcej
2012/04/09 14:25 #7518 przez Gżęgle

Gżęgle stworzył temat: Trasa - szanse na przeżycie?

Witam wszystkie złombole!
Podczas jedzenia jajeczka na tegorocznych świętach, wdałem się w dyskusje z ciocią, która spędziła objazdowe wakacje w Chorwacji 3 lata temu. Opisywała mi trasę prowadzącą przez Chorwację jako bardzo niebezpieczną. Wyglądała ona mniej więcej tak: po lewej stronie ściana ze skały a po prawej przepaść 2 km bez żadnych barier ochronnych. Mój ojciec, który jechał tam tędy za młodu podobnie opisał Albanię i dodał, że auta które się psuły na tej trasie były spychane w przepaść ze względu na brak miejsca do napraw i zbyt trudne warunki do holowania. Cy ktoś coś wie na temat tej trasy i czy ktokolwiek nią jechał? Informację są dla mnie ważne, ponieważ jadę Nysą która nie jest tak zwrotna jak Fiaty czy Poldki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/04/09 16:59 - 2012/04/09 17:00 #7519 przez NysaGang

NysaGang odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Z autostradami faktycznie nie jest tam najlepiej ;), ale nie popadajmy w depresję z tego powodu. Spójrz na to z innej strony - trasy są bardzo malownicze, piękne widoki, mnóstwo zakrętów (to co każdy prawdziwy kierowca lubi najbardziej :P) i wspaniała pogoda. Czasy kiedy zepsute samochody spychało się w przepaść dawno minęły.
Po prostu trzeba porządnie przygotować samochód przed wyjazdem, a już w trakcie polecane hamowanie skrzynią - zdecydowanie wydłuża żywotność układu hamulcowego (i załogi ;)).

I wszystko będzie dobrze...:lol:

Acha, byłem, jechałem, da się. Byle z głową.
Ostatnio zmieniany: 2012/04/09 17:00 przez NysaGang.

Więcej
2012/04/10 12:53 #7525 przez Gżęgle

Gżęgle odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Właśnie te górki mnie martwią, w 2010 do Turcji Nyska jechała wzorowo ale w zeszłym roku po Szkocji trochę się grzała (mogło to być spowodowane małym incydentem z zostawioną wodą na zimę). Na ten rok przygotowana jest nowa rama i założony jest nowy wał (tamten padł pod granicą niemiecką jak wracaliśmy). Może przyszykować dodatkowy wentylator? Czy na tych "śmiercionośnych" trasach dalej nie ma barierek?

Więcej
2012/04/10 16:55 - 2012/04/10 17:00 #7531 przez outsiders

outsiders odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Jak byłeś w Turcji to wiesz wszystko... czyli opony ( mieliśmy 4 kapcie w tym wystrzał pod Dubrownikiem ), hamulce i ukł. chłodzenia musi być na tip top. Dodatkowy wentylator bardzo wskazany lub... jak ja, jade cały czas na zmostkowanym wentylatorze. W DFie jest to proste i wydajne. O wodzie nawet nie wspominaj...tylko PŁYN!!!. Drogi są dobre, a barierek często brak... Zasadniczo wszędzie przejedziesz ale odradzam jazde w nocy, szczególnie w Albanii ( nie obowiązują przepisy RD...szybszy, większy i droższy ma pierwszęstwo :)) Osobiście bardzo się cieszę tą trasą...wrażenia extremalne.
Ostatnio zmieniany: 2012/04/10 17:00 przez outsiders.

Więcej
2012/04/11 09:47 #7537 przez JAMBOX

JAMBOX odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Opony to bardzo ważna sprawa, uczestnicy poprzednich edycji mają to za sobą, ale wielu nowych kupuje auto od grzyba i nie zastanawia się czy opony nie mają przypadkiem np 15 lat!
Mają bieżnik, wszystko w porządku a na autostradzie po 200 km jednostajnej jazdy 2 wystrzały...Przewody hamulcowe, szczególnie tylne w naszych bolidach to też czasem loteria, ja miałem skorodowane ale wszystko było ok, dopóki nie dostały kamieniem, tak więc kwestia trasy to jedno ale przygotowanie pojazdu to drugie (nie tylko silnik, chłodnica, najklejki...)

Więcej
2012/04/11 21:07 #7542 przez BandziorRacingTeam

BandziorRacingTeam odpowiedział w temacie: Re: Trasa - szanse na przeżycie?

Wracajac z Turcji przez Grecje nie dalismy rady jechac wiecej jak 100-110 bo tak sie nasz bolid grzal, mamy zmostkowany wentylator ale przy upale ok 35 stopni chyba kazde auto sie grzeje.
Jadac powrotna droga wjechalismy puznym wieczorem do Kosowa ( przez przypadek bo mielismy stara mape) kraju nie polecam ale zyjemy i nie bylo strasznie.

Więcej
2012/04/11 21:15 #7543 przez Mieszko

Mieszko odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Dobre, czasy spychania aut do przepaści, dawno minęły. No niby tak, ale kilka lat temu widziałem zwłoki MB W124 na skałach nad Adriatykiem w Czarnogórze ;-) Może była dobra zabawa, a może komuś się już znudził...
Ale do rzeczy. Lekceważenie przepisów jest dość charakterystczne dla południowców. Czym dalej na południe tym gorzej. Kto był w Istambule wie jak jest, nawet w nocy jest niezły "sajgon". W Albanii nawet w dzień, widziałem jak jeżdżą pod prąd na rondzie, oraz na dwupasmowej przelotówce pod wulkanizatorem auto podnoszą na lewym pasie jezdni. Także trzeba być przygotowanym na takie cuda. Co do Adriatyckie Magistrali: obecnie ta trasa ma już znaczenie lokalne i turystyczne, ruch tranzytowy odbywa się autostradą (aż żal, że można tak szybko postawić taką drogę w takim terenie, o wysokości opłat nawet nie wspomnę). Jedynie co to w naszych bolidach trzeba mieć trochę pary w łapach i nie deptać po hamulcach za bardzo, a będzie pięknie. Kiedyś przeżyłem jazdę Autosanem po tej drodze z płonącymi hamulcami, oj była jazda. Ale to przy okazji.

Więcej
2012/04/12 16:07 #7548 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Dobrze przygotujesz auto, pojedziesz z głową to objedziesz ;)

Jak piszą koledzy, podstawa to hamulce, układ kierowniczy i światła. Silnik i reszta układu napędowego jedynie gwarantuje możliwość powrotu, ale nie decyduje jakoś specjalnie o bezpieczeństwie.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2012/04/14 07:29 - 2012/04/14 07:34 #7562 przez Rally Team

Rally Team odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

Opowieści o niemożliwych wyczynach południowców opowiada każdy, kto ma chyba bardzo bujną wyobraźnię. Może inaczej - na drogach Albanii czy Turcji nie dzieje się nic gorszego niż w Polsce.
Wiem, byłem, sprawdziłem i nie sieję historii nie z tej ziemi o dziurach wielkości leja po bombie, osłach zasuwających pod prąd tudzież zrzucaniu samochodów ze skały (tak, były i na transfograskiej i nad adriatykiem takie wraki ale na 10 000 km widziałem słownie 2 - dwa).

Do Albanii jeżdżą polskie wyprawy 4x4, ja pojechałem osobówką na niskim zawieszeniu... i jeżdżę nią do dzisiaj (nie miałem okazji jej zepchnąć w przepaść).

Jest jeszcze jeden wariant - sposób jazdy południowców przeraża każdego, kogo w ogóle przeraża ruch uliczny i jazda na zderzaki ;)

Co więcej nie wiem gdzie na tej trasie jest droga z urwiskiem bez barierek... rok temu nic takiego tam nie było.
Ostatnio zmieniany: 2012/04/14 07:34 przez Rally Team.

Więcej
2012/04/14 15:58 #7564 przez dEfekt Motyla

dEfekt Motyla odpowiedział w temacie: Odp: Trasa - szanse na przeżycie?

osły może i jeżdżą zgodnie z przepisami, ale albańskie krowy już nie :)
i.imgur.com/JYcRi.jpg?1
i.imgur.com/YQwc3.jpg?1

yourij & krusza, nas nic nie rusza!

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008