× Tu możecie dyskutować na temat tegorocznego wyjazdu, podzielić się doświadczeniami z ostatnich edycji i obgadać wiele innych tematów!

Koniec benzynowych złombowozów... ?

Więcej
2012/05/11 08:43 #7655 przez Bimber

Bimber stworzył temat: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Witam,
Od około miesiąca mam problem z kupnem dodatku potasowego do bezołowiowej 95. Z tego co wiem, jazda na zwykłej bezołowiowej uszkadza gniazda zaworów tudzież inne elementy silnika /poprawcie mnie jeżeli się mylę/. Od kiedy kupiłem swoją TURBO FAJER /105l/ zawsze dolewałem przy tankowaniu tego dodatku. Nie ma go już na stacjach benzynowych w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach i Bytomiu... Ostatnio udało mi się go znaleźć na małej wiejskiej stacji za Gliwicami, ale zostało mi na góra 5 tankowań... Wie ktoś może czy silnik wytrzyma na zwykłej bezołowiowej trasę złombolu, oraz jakie to będzie miało konsekwencje dla dalszej eksploatacji zabytkowego wózka ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/11 09:23 - 2012/05/11 09:47 #7656 przez Rally Team

Rally Team odpowiedział w temacie: Re: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Trochę przesadziłeś z tym końcem. Dodatki dla silników bez utwardzanych gniazd zaworowych można dostać na dużej części stacji benzynowych, a jeżeli go nie ma to przypuszczam, że np. na Orlenie możesz zamówić, żeby przy najbliższej dostawie ściągneli Ci karton Unikatu+. Dodatkowo kiedyś w ofercie InterCarsu był dodatek tego typu Castrola w sporej butelce z dozownikiem (chyba 0.5 litra). Niestety nie pamiętam indeksu IC.
Dodatki możesz też kupić w internecie: sklep.variant.pl/Pulsar_u-95_50ml_-_doda....html,s,pr,999,13217

Myślę, że uszkodzenie silnika spowodowane jazdą bez dodatku jest podobne jak dla silnika zasilanego LPG (gorsze smarowanie gniazd zaworowych) - potrzeba wieledziesiąt tysięcy kilometrów, żeby coś się stało. W złombolu 2010 usilnie laliśmy dodatek do Żuka, gdzie spora część innych załóg nas wypytywała co to w ogóle jest... dojechali i wrócili :)

Ja na bierząco kupuje dodatek na Shellu.

EDIT: To jest dodatek Castrola, o którym pisałem:
motokosmetyka.pl/oleje_smary_i_plyny/usz...st_mocy_silnika.html
Ostatnio zmieniany: 2012/05/11 09:47 przez Rally Team.
Podziękowali: Bimber

Więcej
2012/05/12 10:08 - 2012/05/12 10:10 #7658 przez Zemsta Krecika

Zemsta Krecika odpowiedział w temacie: Odp: Re: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Miałem kiedyś 120l (mój pierwszy wóz). Kupiona w 2004 skasowana w 2007 a zrobiłem na niej jakieś 35 tyś. bez żadnych dodatków i silnik chodził ładnie do samego końca. Gdyby nie brak kasy i fakt że auto zaczęło się składać :whistle: (lekka korozja) to przypuszczalnie chodziło by dalej.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2012/05/12 10:10 przez Zemsta Krecika.

Więcej
2012/05/12 10:50 #7660 przez dEfekt Motyla

dEfekt Motyla odpowiedział w temacie: Odp: Re: Koniec benzynowych złombowozów... ?

nie każda skoda 105/120 wymagała tego dodatku. Nie chcę wprowadzać kogoś w błąd, ale jeśli już to raczej tylko te wcześniejsze tego wymagały, chyba z silnikiem 1.0 a nie 1.2 lub 1.3

ja już mam to z głowy, bo mam wymienione gniazda zaworów na nowsze, teraz zwykłą NoPb mogę lać.

yourij & krusza, nas nic nie rusza!

Więcej
2012/05/12 11:04 #7662 przez Zemsta Krecika

Zemsta Krecika odpowiedział w temacie: Odp: Re: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Tak, zgadza się. W numerze silnika po * jest oznaczenie typu silnika np. modele 105 miały xxxxxxx*105 jeśli za oznaczeniem silnika jest jeszcze "8" to silnik jest przystosowany tylko pod bezołowiową.
Jałowiecki - dział 13 strona 386. Ja miałem bez 8 i śmigał aż miło :cheer:

Więcej
2012/05/13 17:22 - 2012/05/13 17:23 #7666 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Odp: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Od biedy możesz wzbogacić mieszankę, obniżysz wtedy temperaturę spalin i gniazda nie dostają tak w dupę choć to sposób bardziej doraźny.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2012/05/13 17:23 przez Załoga Tarpaniątka.

Więcej
2012/05/21 19:13 #7732 przez Zastav Sie A Postav Sie

Zastav Sie A Postav Sie odpowiedział w temacie: Odp: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Zastava tylko na zwyklej noPb jezdzila i glowica jest bardzo ladna od spodu:)

Więcej
2012/05/22 21:27 #7753 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Odp: Koniec benzynowych złombowozów... ?

tu bardziej chodzi o gniazda zaworowe jak i same zawory ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2012/06/09 07:10 #7870 przez Zastav Sie A Postav Sie

Zastav Sie A Postav Sie odpowiedział w temacie: Odp: Koniec benzynowych złombowozów... ?

Załoga Tarpaniątka napisał: tu bardziej chodzi o gniazda zaworowe jak i same zawory ;)

Wiem. Są one od spodu głowicy:)

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008