× Złombol 2013

Koszta

Więcej
2013/07/20 22:15 #13061 przez Kozik

Kozik odpowiedział w temacie: Koszta

Witam,
Nie bede uczestnikiem rajdu ale zrobiłem trase którą macie zamiar pokonać w czerwcu tego roku, z Polski przez Republiki nadbałtyckie, (promem (Tallin - Helsinki) całą Finlandie Norwegie, 23-go czerwca wjechaliśmy na Nordkapp a wracałem drugą stroną przez Szwecje Danie i Niemcy także dookoła Bałtyku pojechałem. Razem wyszło jakieś 6700km. Dużo by tu sie rozpisywać o szczegółach ale to co najważniejsze i może was interesować :
Najdroższe wpadki :
No.1 - wjazd na Nordkapp - płatne od osoby w samochodzie - 244 Nok za osobe!!!
No.2 - Most Malme - Kopenhaga - samochód osobowy + przyczepa kempingowa = 94 Euro
No.3 - Drugi most juz w Danii - samochód osobowy + przyczepa kempingowa = 46 Euro
No.4 Prom Helsinki - Tallin - temat macie już na forum rozgryziony, ja bez żadnej rezerwacji promem z Viking line za 4 osoby dorosłe + samochód osobowy + przyczepa kempingowa zapłaciłem 240 euro

Jeśli chodzi o paliwo Najdroższa oczywiście Norwegia ok 8 pln, Szweja ok 7 pln, reszta mniej więcej standart ok 1,5 Euro za litr mowa o oleju napędowym bo jechałem dieslem
W Tallinie lejcie do pełna bo dalej bedzie tylko drożej.

Kempingi były dla mnie miłym zaskoczeniem, ceny min 20 euro, max 47 euro - cena za 4 osoby przyczepe kempingową i auto także taniocha zważywszy że kempingi bardzo fajne , nie sposób polecać bo wszystkie które przypadkowo trafiałem były czyste dobrze wyposażone i pięknie zlokalizowane z reguły w pobliżu morza jezior itp. Częstotliwość ich wytępowania na pewno was zaskoczy, nie bójcie się o brak miejsc, no może na północy Laponii bedzie troszke ciasno bo sporo was jedzie w jednym czasie ale luz.

Jesli chodzi o kontrole celne policji itp.... zero, 6700km i nikt nie popatrzył w moja strone a ja sam może 2 radiowozy po trasie widziałem.
To samo dotyczy granicy z Norwegią co to niby sie wyjeżdza z UE... zero kontroli nawet nie wiadomo kiedy sie ją przejeżdza

Alkohol , jak wiadomo najlepiej z Polski ewentualnie można dokupić na promie w wolnocłowym sklepie, tam nie było rabunku. Gdzie indziej ciężko dostępny ceny z kosmosu a jak juz jest jak np w Szwecji to najmocniejsze piwo ma 2,8 %

Jedzenie też lepiej wziąć ze sobą ile się da, nam np zabrakło chleba na zadupiu w Szwecji i za 2 bochenki tostowego 25 pln trzeba było dać - to było wyjatkowo drogo bo juz w supermarkcie było taniej.

Najważniejsze.... zapopatrzcie sie niezliczoną ilość środków na komary maści swieczki i co się da oraz pocerujcie moskitierki w namiotach albo zróbcie jesli takowych nie ma bo komary was zjedzą żywcem

Mam nadzieje że pomocne bedą moje uwagi, jeśli macie jakieś pytanka walcie śmiało w tym wątku,

Pozdrawiam
Podziękowali: 44kuce, ŻUKato

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/20 23:19 #13063 przez stasiu

stasiu odpowiedział w temacie: Koszta

Kozik napisał:
Najważniejsze.... zapopatrzcie sie niezliczoną ilość środków na komary maści swieczki i co się da oraz pocerujcie moskitierki w namiotach albo zróbcie jesli takowych nie ma bo komary was zjedzą żywcem, Pozdrawiam

a tu macie testy środków na komary :woohoo:

stasiu

Więcej
2013/07/20 23:57 #13064 przez EJA_GRABA_lux!

EJA_GRABA_lux! odpowiedział w temacie: Koszta

Bardzo cenne informacje. Jak wygląda sprawa akceptacji naszych kart płatniczych? Powszechność terminali i bankomatów? Których bankomatów unikać ze względu na wysokie prowizje?

Więcej
2013/07/21 01:06 - 2013/07/21 01:08 #13065 przez Kozik

Kozik odpowiedział w temacie: Koszta

Jadąc tam miałem co prawda pare Euro i pare NOK niemniej jak sie okazało zupełnie nie potrzebnie, wszedzie zapłacisz kartą, posługiwałem się kartami VISA rozliczana w Euro i Maestro złotówkowa obie z Pekao SA nie naliczono mi nigdzie zadnych dodatkowych opłat poza oczywistymi w postaci przelicznika na poszczególne waluty po kursie bankowym z dnia transakcji. Gotówka w całej podróży przydała mi się na jednym kempingu , coś na wzór agroturystyki po środku niczego w Szwecji gdzie nie mieli terminalu, wszędzie indziej bez problemu płaciłem kartą.
Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała apropo kosztów bo pamietam że budziło to mój niepokój to opłata za tunel na Nordakapp - w czerwcu był za darmoche także nie sądze żebyście w sierpniu musieli płacić
Ostatnio zmieniany: 2013/07/21 01:08 przez Kozik.

Więcej
2013/07/21 09:20 #13071 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: Koszta

Właśnie spotkałem też taki tunel koło Stavanger, był za darmo chociaż obok były bramki do poboru opłat
okazało sie że tunel już sie im zwrócił i teraz jest za darmo :whistle:

a popros
Norwegowie maja więcej kilometrów dróg w tunelach niz my autostrad :sick:

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2013/07/21 12:57 #13078 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Koszta

Znajomy mieszka już ładnych parę lat w Szwecji i właśnie opowiadał, ze jak tam się robi tunel, to potem stawiają bramki i działają do czasu aż się inwestycja nie zwróci. Potem jest za free.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2013/07/21 13:30 #13079 przez RAFAKOTEAM

RAFAKOTEAM odpowiedział w temacie: Koszta

A to już kumam dlaczego w polszy są tak drogie autostrady ... żeby się przypadkiem nie zwróciły :)

Więcej
2013/07/21 13:52 #13080 przez Czerwony Team

Czerwony Team odpowiedział w temacie: Koszta

Co do kosztów w Norwegii polecam wykupić autopass na Norwegię tj. zarejestrować kartę kredytową w systemie i można przejeżdżać przez odcinki płatne bez zatrzymywania się. Zarejestrowanie karty kosztuje 1 NOR. Link do strony: www.autopass.no/ My wracamy przez Norwegię dlatego mamy wykupiony automatyczny pobór opłat na podstawie zdjęcia samochodu.
Pozdrawiam
Podziękowali: Gniotsa Nie Łamiotsa

Więcej
2013/07/21 16:52 #13083 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: Koszta

Nie jest az tak źle ..
Jak przejedziesz na bezczelnego bez żadnej rejestracji to rachunek przyjdzie do domu bez żadnych dodatkowych opłat
np było 20 NOK musiałem zapłacić 11zł i parę gr jak było 30 NOK to 17 z jakimś kawałkiem
w sumie zdjęcia i rachunki ( powtarzam nic nie powiększone ) przychodziły ponad pół roku ( taka sympatyczna pamiątka z wakacji )
ale uwaga :angry: jeżeli jest budka z napisem manual albo z ikonką ludzika i sie tam nie udasz to jest dodatkowa kara !!

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2013/07/22 19:56 - 2013/07/22 19:57 #13111 przez Dzik

Dzik odpowiedział w temacie: Koszta

siedząc i licząc kilometry nasuneła mi sie jedna myśl...Ile wszyscy razem wydamy na paliwo :) ?? moze po powrocie uda sie jakoś to wyliczyć.
Ostatnio zmieniany: 2013/07/22 19:57 przez Dzik.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008