× Złombol 2013

Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Więcej
2013/07/20 10:42 - 2013/07/20 10:44 #13049 przez Krokodyl Team

Krokodyl Team stworzył temat: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Co jak co, ale w Skandynawii trzeba bardzo uważać. To są bardzo przepisowe Narody.
Link do artykułu

Zwróćcie uwagę na to, że w Szwecji jest zakaz korzystania z CB, a w pozostałych krajach Skandynawskich można z niego korzystać tylko w systemie europejskim.
Ostatnio zmieniany: 2013/07/20 10:44 przez Krokodyl Team.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/07/20 10:56 #13050 przez Dzik

Dzik odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

e no, nie przesadzajmy.Nie róbmy z siebie amerykanów, którzy nie chodza na grzyby bo sie boją muchomorów.

Więcej
2013/07/20 11:13 - 2013/07/20 11:14 #13051 przez Krokodyl Team

Krokodyl Team odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

W zeszłym roku w mojej ekipie był chłopak, który ostatnie 15 lat mieszkał w Finlandii i trochę po Skandynawii pojeździł (dlatego nie jedzie z nami na Złombol w tym roku). I muszę przyznać całkiem sporo nam o tej grupie narodów poopowiadał..

Ja nie będę ryzykować.. ale wiadomo każdy zrobi to co chce. Wasze pieniądze ;-)

Temat ma tylko charakter informacyjny :-)
Ostatnio zmieniany: 2013/07/20 11:14 przez Krokodyl Team.

Więcej
2013/07/20 12:06 #13052 przez Sandvikings

Sandvikings odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Witam.
Jeśli można kilka słów w temacie łączności radiowej.
Ja zamierzam w trakcie rajdu uruchomić radiostacje amatorską nadającą na falach krótkich.
Mam już pozwolenie z UKE na prace stacji i przydzielony specjalny znak okolicznościowy HF7BOL.
Jeśli jest wśród uczestników jakiś licencjonowany krótkofalowiec proszę o kontakt.

www.ekogaz-baron.pl/
Nordkapp, Lloret de Mar, Passo dello Stelvio

Więcej
2013/07/20 15:01 #13054 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Połowę tych krajów zaznaczonych na czerwono przejechałem złombolowym Polonezem z 145 cm anteną CB na dachu...
I nic, jak cała reszta ZŁOMBOLOWICZÓW
policja Szwedzka i Norweska uczulona jest najbardziej na prędkość i alkohol
CB to najwyżej każą Ci wyłączyć albo zdemontować

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2013/07/23 11:29 #13130 przez Caronezzz

Caronezzz odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Może ktoś wyjaśnić o co chodzi z tym "system polski" i "system europejski" ?
Osobiście nigdy nie mialem potrzeby montowania w samochodzie radia CB i bede je mial pozyczone tylko na zlombola wiec nie kumam o co chodzi z tymi systemami.

Zapraszam na mojego bloga - Blog Caronezzz

Więcej
2013/07/23 13:56 #13131 przez MariackaEU

MariackaEU odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Ja jeżdze z CB w Finlandi Kanal 28 system Polski. Nigdy policja sie nie przyczepila, ba na zwyklej kontroli raczej nie sprawdzaja w jakim systemie masz radio ustawione. W systemie polskim na kanale 28 masz pewnosc ze dogadasz sie ze swoimi

Więcej
2013/07/23 21:35 #13133 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Caronezzz napisał: Może ktoś wyjaśnić o co chodzi z tym "system polski" i "system europejski" ?
Osobiście nigdy nie mialem potrzeby montowania w samochodzie radia CB i bede je mial pozyczone tylko na zlombola wiec nie kumam o co chodzi z tymi systemami.

System polski pracuje w tzw "zerach" tzn częstotliwość każdego kanału kończy sie na zero np kanał 28 to 27,280 MHz
a system zachodni pracuje w tzw "piątkach" tzn że częstotliwość kanału kończy się na 5 27,285 MHz

kiedyś jak do Polski sprowadzano tylko zachodnie radyjka spece przestrajali je i nawet czasem zastawiali przełącznik "0" / "5" lub wykorzystywali jakiś klawisz radia
teraz np w nowych PRESIDENTach masz taką funkcję w menu
ale wszyscy Polacy na zachodzie i tak pracują w zerach i gadają na 28 kanale ( jak wspomniał Mariacka EU ), bo na 19 rozmawiają zachodni kierowcy, a te 5 kHz to zbyt blisko i byłyby zakłócenia...

są jeszcze w niektórych krajach takie obostrzenia że w modulacji AM wolno nadawać tylko z mocą max 1 W ( standardowo jest 4 W )
1 W też wystarcza - cały bajer do długa dobrze zestrojona antena z pewną masą a nie na magnes ;)

Więcej
2013/07/24 07:48 #13141 przez PREVENT

PREVENT odpowiedział w temacie: Korzystanie z CB w różnych krajach Europy.

Jak dla mnie, to nie ma co sie przestrajać na "5" bo i tak łównie gadamy między sobą i ważne żeby wszyscy Złombolowcy mieli tak samo zestrojone radia. Ustalamy wspólny kanał np. 28 jak to sie przyjęło i spokojnie można jechać. A co do Szwecji, to też mi się wydaje że nie zamkną nas za używanie CB.

Więcej
2013/07/24 08:38 #13143 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

ZŁOMBOL tradycyjnie jak co roku jeździ na kanale 23 po polsku czyli w zerach

nawet widziałem że złombolowcy takie nalepki z tyłu maja CB-23

na 28 będziemy przeszkadzać TIRowcom z Polski

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008