× Złombol 2014

SWAP-Y Żuków i Nysek

Więcej
2014/06/08 17:25 #18526 przez GEOTRUPENS BEETLE

GEOTRUPENS BEETLE odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

żuk jest rozebrany, rama wygląda dobrze ale w przyszłym tyg będę ją piaskować i wzmacniać, jutro się dowiem czy projekt ruszy bo czekam na odpowiedź od szefa czy jest szansa na jakiś dodatkowy urlop bo mogę się nie wyrobić. Jeśli będzie problem z urlopem to robię kapitalkę silnika i śmigamy na fabrycznym benzyniaku + LPG. Żuk aktualnie wygląda tak:
(z tym, że nie ma silnika od wczoraj)

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/06/08 21:01 #18531 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

1. Musicie zdjąć Żuka z ramy. Ocenić ramę, obliczyć wzmocnienia.
2. Jeśli szczepicie na tylny napęd to zasadniczo bez problemu o ile Jaguar ma most napędowy. Bo jak nie to macie mnóstwo rzeźbienia
3. Kąty zawieszenia jak poprzednik napisał

I na deser - do wyjazdu jest mniej niż 100 dni. Mówię krótko - zdążycie tylko pod warunkiem że rzucicie wszystko inne i zaczniecie orać przy aucie. Taka przeróbka zrobiona w 60 dni to naprawdę będzie wyczyn.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/06/09 00:10 #18539 przez GEOTRUPENS BEETLE

GEOTRUPENS BEETLE odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

1. Musicie zdjąć Żuka z ramy. Ocenić ramę, obliczyć wzmocnienia

Jakieś 2 tyg nadwozie i rama nocują osobno (patrz tekst + zdjęcie powyżej)

2. Jeśli szczepicie na tylny napęd to zasadniczo bez problemu o ile Jaguar ma most napędowy. Bo jak nie to macie mnóstwo rzeźbienia

Jaguar ma tył napęd, więc ma most. Problemem jest to, że jest szerszy i dłuższy więc rzeźbienia byłoby dużo. Z przodu chciałem zamontować dystanse i zostawić całe przednie zawieszenie i układ kierowniczy z żuka i wsadzić hamulce tarczowe z lublina. Niestety już wiem, że nie dostanę urlopu i swap silnika przekładam na drugi rok a w tej edycji Złombola jedziemy na oryginalnym silniku. Co powinienem zrobić z tym silnikiem, żeby bez problemu zrobił tą trasę?

I na deser - do wyjazdu jest mniej niż 100 dni. Mówię krótko - zdążycie tylko pod warunkiem że rzucicie wszystko inne i zaczniecie orać przy aucie. Taka przeróbka zrobiona w 60 dni to naprawdę będzie wyczyn.

Ogólnie lubię wyzwania, ale tym razem nie dam rady z powodu braku czasu (do wyjazdu jestem w delegacjach Wrocław, Warszawa)

Więcej
2014/06/09 09:49 #18543 przez Grzmiący Rydwan

Nie zauważyłem następnego postu z fotkami jak pisałem swój, więc nie widziałem że zdjęliście budę;-)

Co do mostu z Jaga - nie wiem, nigdy nie oglądałem od dołu, ale zazwyczaj auta osobowe nie mają sztywnego mostu jak Żuk, a jedynie tylny dyfer i z niego idą półosie do kół. Wynika to z braku miejsca pod autem, oraz z istnienia wahaczy i sprężyn które oferują wyższy komfort niż sztywny most na resorach.

Tak więc jeśli Jag ma takie rozwiązanie - to bez kilometrów spawania nie ma co marzyć o wszczepieniu tego w prosty sposób.

Co możecie zatem zrobić? Proponuję zmierzyc kompresję w silniku obecnym i jeśli jest ona w miarę ok - zrobić go na nowych częściach. Wszystkie uszczelki i uszczelniacze, remont aparatu zapłonowego i gaźnika, nowe świece i kable i powinien dac radę.

Kolejny krok to kontrola sprzęgła i wymiana go jeśli konieczne. Jeśli skrzynia 3 biegowa, to koniecznie szukać czwórki.

Reszta to już standard, czyli hamulce z Lublina itp;-) Co ciekawe kilka osób raportuje ze po wstawieniu tylko pompy ze wspomaganiem Lucas z Poloneza - znacząco wzrasta siła hamowania. Dlatego proponowałbym właśnie najpierw jej wstawienie, bez montażu reszty tarcz itp. i sprawdzenie czy to wystarczy. Oczywiście należy pamiętać że w górach lepsze sa tarcze bo łatwiej stygną.

Więcej
2014/06/09 10:34 #18546 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

Grzmiący Rydwan napisał: Co do mostu z Jaga - nie wiem, nigdy nie oglądałem od dołu, ale zazwyczaj auta osobowe nie mają sztywnego mostu jak Żuk, a jedynie tylny dyfer i z niego idą półosie do kół.

Według Wiki Jag od 1961 robi niezależne :)
Ale patrząc na foto, cały tył to jest zamknięty moduł, z heblami, dyfrem i zawiasem.
"Na oko" przekładka nie byłaby nawet prostsza niż przy sztywnym moście?
Punktów mocowania które trzeba by dorobić z odpowiednią precyzją wydaje się być mniej.
Mnie najbardziej odstraszałaby cała elektronika którą trzeba by przy okazji przełożyć - ogarnięcie mgły chwilę by zajęło :/

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2014/06/09 17:08 #18554 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

GEOTRUPENS BEETLE napisał:

Ogólnie lubię wyzwania, ale tym razem nie dam rady z powodu braku czasu (do wyjazdu jestem w delegacjach Wrocław, Warszawa)

Przeżywasz. Ja od stycznia składam silnik nowy do mojego złoma i póki co wszystko wciąż leży w pudłach. Najlepsze jest to, że do startu będę jeszcze w sumie około 18 dni w kraju. Tak więc będzie zabawnie. Do tego jeszcze ogarnąć trzeba skrzynię, most i elektrykę bo pocięta nieco. Już nie wspominam o układzie zasilania, wyspawaniu nowego dolotu i innych tematach, które chyba na ten rok będzie trzeba odpuścić o ile w ogóle uda się auto uruchomić do startu.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/06/09 17:50 - 2014/06/09 17:51 #18555 przez LumpeksSquad - Pieszczochy

LumpeksSquad - Pieszczochy odpowiedział w temacie: SWAP-Y Żuków i Nysek

Grzmiący Rydwan napisał: Co ciekawe kilka osób raportuje ze po wstawieniu tylko pompy ze wspomaganiem Lucas z Poloneza - znacząco wzrasta siła hamowania. Dlatego proponowałbym właśnie najpierw jej wstawienie, bez montażu reszty tarcz itp. i sprawdzenie czy to wystarczy. Oczywiście należy pamiętać że w górach lepsze sa tarcze bo łatwiej stygną.

Coś więcej o tym Lucasie? Jesteś kolejną osobą, która o tym wspomina. Słyszałem że to Lucas z Poloneza z 1999 roku. Czy tak?

Podchodzi to 1:1? czy wymagane są zmiany?
Ostatnio zmieniany: 2014/06/09 17:51 przez LumpeksSquad - Pieszczochy.

Więcej
2014/06/09 18:03 #18556 przez Załoga Tarpaniątka

Chodzi o taką pompę z serwem:

img06.tablica.pl/images_tablicapl/119478...a-hamulca-kalisz.jpg

Nie podchodzi Plug&play. Inny rozstaw otworów, do tego ramię innej długości, ale da się je porzeźbić żeby podeszło. Śmigam na takim serwie i pompie już ładnych parę lat i wg mnie od tego powinno się zaczynać całą zabawę z hamulcami a dopełnieniem byłyby tarcze z Lublina. Nowa taka pompa z serwem to wydatek około 130zł tak więc nie wiem czy sens jest się bawić w używki ze złomu o niepewnym stanie.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/06/09 18:04 #18557 przez Grzmiący Rydwan

Moja wiedza o tej pompie pochodzi z forum.polskiedostawczaki.pl/

Pompę wyciągnąłem z Lublina ze 3 tygodnie temu, ale jeszcze nie montowałem. Z tym że ja mam już gotowy komplet hamulców tarczowych więc raczej zrobię kompletnego swapa, a nie samą pompę najpierw.

Info precyzyjne:
forum.polskiedostawczaki.pl/viewtopic.php?f=16&t=2124&start=30

Pierwszy post, opcjonalnie cofnij strone o jeden i zobacz te na dole.

Więcej
2014/06/09 18:21 - 2014/06/09 18:22 #18562 przez Załoga Tarpaniątka

To jest inna pompa niż w PN, ale równie wydajna. Co do jej montażu, to nie pomogę, bo nie miałem jej w rękach. Miałem jedynie okazję pojeździć autem z taką pompą i serwem.

Ostatnio zmieniany: 2014/06/09 18:22 przez Załoga Tarpaniątka.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008