× Złombol 2014

POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Więcej
2014/03/26 14:09 #17285 przez UAZ team

UAZ team stworzył temat: POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Mam pytanie czy ktoś miał kiedyś do czynienie z rejestracją pojazdu jako
POJAZD HISTORYCZNY NIE ZABYTKOWY? Ponoć dużo łatwiej ogarnąć sprawę robiliście może coś takiego?

". Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.

Tak więc pojazd zabytkowy to jedna z odmian pojazdu historycznego

Jak uzyskać opinię o wartości historycznej, która zwalnia nas od płacenia OC?
Przede wszystkim pojazd musi spełnić podstawowy warunek tj mieć 25 lat
Nie ma wymogu, by model był nieprodukowany od 15 lat.
Taki wymóg jest zawarty w wytycznych Generalnego Konserwatora Zabytków, -mają one znaczenie przy rejestracji jako pojazdu zabytkowego (istnieją od niego wyjątki np. dla unikatów).
Jeśli pojazd ma 25 lat należy zlecić rzeczoznawcy sporządzenie opinii.
Koszt to od 100 do nawet 500 zł zależnie od miasta, osoby rzeczoznawcy itp.
Niektórzy rzeczoznawcy są skłonni sporządzić opinie dla potrzeb OC jedynie na podstawie dokumentacji fotograficznej i kopii dokumentów pojazdu co znacząco obniża koszty (odpada np. dojazd do garażu).
W praktyce taką możliwość mają osoby, dla których już była sporządzana opinia na inny pojazd lub członkowie znanych rzeczoznawcy klubów.
Po uzyskaniu opinii o wartości historycznej pojazd nie musi mieć ciągłości OC
Należy pamiętać o dwóch rzeczach – wypowiedzeniu dotychczasowego OC, by nie przedłużyło się automatycznie, oraz o wykupieniu polisy krótkoterminowej przed wyjazdem pojazdem historycznym na drogę publiczną. "

Brzmi super a w praktyce jakie macie opinie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/03/26 23:36 #17290 przez Arendi

Arendi odpowiedział w temacie: POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Wg mnie ciężko będzie znaleźć na tym forum praktyków w rejestrowaniu pojazdów na zabytkowe czy historyczne. W zeszłym roku z tego co kojarzę jedyny pojazd zabytkowy jaki był na rajdzie to Ikarus.
Jakkolwiek w Twoim przypadku i w tak postawionym pytaniu /między wierszami/ nie sądzę, aby się także ktoś znalazł i oznajmił, że ma znajomego rzeczoznawcę Heńka i za flaszkę zrobi Ci opinię pojazdu historycznego.
Lista biegłych rzeczoznawców jest dostępna w necie, musisz sobie do któregoś z Twojej okolicy zadzwonić i wyłożyć sprawę.
W Twoim przypadku jedyny krok jaki pomijasz to nie biegasz do Konserwatora Zabytków, bo nie rejestrujesz na pojazd zabytkowy, ale opinię musisz mieć.

Odnośnie samego OC - faktycznie, z tą opinią będziesz mógł ubezpieczyć pojazd na na 30 dni. Tylko zauważ, że:
- koszt ubezpieczenia na 30 dni to nie jest 1/12 składki rocznej, tylko nieco więcej. Myślę, że sporo więcej. Nawet jak rozkładasz zwykłą roczną składkę na 2 lub 4 raty to wychodzi znacznie więcej. Ubezpieczyciel za wystawienie polisy pobiera stałe koszty manipulacyjne i musi je uwzględnić.
- poza tym ubezpieczysz powiedzmy 12 września do 12 października czyli na czas rajdu, a jak będziesz chciał w międzyczasie gdzieś sobie pojechać to co ?, znowu pójdziesz ubezpieczać na 30 dni ? Takie cykanie po 30 dni ze 3-4 razy w roku okaże się, że zbliżysz się kosztami do całorocznej składki. Przelicz to sobie, przekalkuluj koszt opinii, ilość okresów składkowych i wyjdzie jakiś bilans.
Tak czy inaczej, samo uzyskanie opinii myślę, że warto i nie boli - będziesz miał z głowy przynajmniej pierwszy krok i opowiesz na forum jak było.

Żuk das AUTO

Więcej
2014/03/27 19:06 #17301 przez Gwardia Faraona

Gwardia Faraona odpowiedział w temacie: POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Nie potrzebne żadne opinie. Jedynie pojazd powyżej 25 lat i legitka... a zresztą polecam wizytę w oddziele PZU - tam wszystko powiedzą bo tylko u nich takie bajery.

Na miesiąc jednak wykupić ubezpieczenia się nie da. Jest jedynie zniżka na całoroczne chyba 70%.

Tyle się dowiedziałem zakupiwszy 45 letniego żuczka :)

Pozdrawiam

Więcej
2014/03/27 23:40 - 2014/03/27 23:46 #17310 przez Arendi

Arendi odpowiedział w temacie: POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Bermud napisał: Nie potrzebne żadne opinie.

Żeby mieć możliwość opłacania składki OC na 30 dni opinia jest konieczna

Bermud napisał: Jedynie pojazd powyżej 25 lat i legitka...

Możesz przybliżyć pojęcie "legitka" ? Chodzi może o członkostwo np. w PZMot, Automobilkub, Klub Capri itp.? Jeśli tak, to trzeba opłacić wpisowe, opłacać składki i udzielać się, tzn pojawiać się na rajdach zlotach pojazdów zabytkowych i pomagać w ich organizacji.

Bermud napisał: polecam wizytę w oddziele PZU - tam wszystko powiedzą bo tylko u nich takie bajery.

Zgadza się, tylko PZU oferuje zniżki dla członków ww organizacji na pojazdy będące w ich posiadaniu i mające powyżej 25 lat. Nie trzeba wtedy żadnych opinii ale polisa OC normalnie na rok.

Bermud napisał: Tyle się dowiedziałem zakupiwszy 45 letniego żuczka :)

No to pokaż tego Żuczka, wrzuć jakieś większe zdjęcie chociaż

BTW "legitka" jest na człowieka, opinia rzeczoznawcy jest na pojazd - taka subtelna różnica.

Żuk das AUTO
Ostatnio zmieniany: 2014/03/27 23:46 przez Arendi.

Więcej
2014/03/29 19:38 - 2014/03/29 19:40 #17329 przez Gwardia Faraona

Gwardia Faraona odpowiedział w temacie: POJAZD HISTORYCZYNY macie doświdczenie praktyczne?

Przepraszam za mój lakoniczny i niedbały lingwistycznie post. Ostatnio praca dała w kość i chyba na więcej nie było mnie stać.
Zaznaczyłem,że bez opinii składka na cały rok. Po prostu pani z firmy ubezpieczeniowej powiedziała mi,że ubezpieczenie na 30 dni nie bardzo się opłaca a ja jej uwierzyłem na słowo - też tej myśli nie rozwinąłem, za co również przepraszam.
I owszem wymagana jest LEGITYMACJA PZMotu lub dwóch innych klubów. Z tego co się dowiedziałem wystarczy się zapisać i opłacać składki członkowskie - jeżeli się mylę i trzeba jeździć na zloty to już gorzej. Składka o ile dobrze pamiętam 100 zł i wtedy to się opłaca.
Zacząłem się tym interesować bo poprzedniego żuka (tego którego małe zdjęcie mam w profilowym) musiałem sprzedać właśnie ze względu na OC. Mam 3 inne samochody a w zeszłym roku długa zima bardzo szarpnęła mnie po kieszeni no i nie miałem wyjścia. Ale Żuczek trafił w dobre ręce chłopaków z teamu Żuczek morski.
Podjąłem temat bo ok pół roku temu w nie mogłem się doprosić w PZU o informację na ten temat. Teraz chyba doedukowali personel i wszystko stało się jasne. Myślę,że to jest dobra opcja dla tych których boli OC za zbyt dużą ilość pojazdów w garażu...

A zdjęcia żuczka dodam jak zrobię. Jutro mam nadzieję mieć wolny dzień na przejażdżkę Żuczkiem na sesję zdjęciową :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniany: 2014/03/29 19:40 przez Gwardia Faraona. Powód: uzupełnienie

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008