× Złombol 2014

Używanie rejestratora jazdy

Więcej
2014/07/06 19:07 #19137 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia

Drużyna Tłokowego Pierścienia stworzył temat: Używanie rejestratora jazdy

Temat o legalności CB był. A jak jest z rejestratorami jazdy? Chcieliśmy zabrać takowy na wyjazd, ale podobno w Austrii można dostać za to mandat w wysokości do 10 000 EUR. Ktoś coś wie jak w innych krajach to wygląda?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/07/06 20:55 #19140 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

Hmmm, a po co chcecie jechać przez Austrię? ;-)

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/07/06 21:04 #19141 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia

Drużyna Tłokowego Pierścienia odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

Nie no Austrię da się ominąć ale zastanawia mnie jak to wygląda w innych krajach.

Więcej
2014/07/06 21:34 #19142 przez Grzmiący Rydwan

Cytuję:

"przepisy w innych krajach różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że w Austrii, Irlandii Północnej i Rumunii obowiązuje zakaz korzystania z CB radia. Natomiast w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji wymagane jest specjalne zezwolenie. Jeszcze ostrzejsze przepisy dotyczą antyradarów. W Austrii, Belgii, Francji, Luksemburgu, Szwajcarii i Szwecji nie wolno nawet przewozić takich urządzeń. Kary za złamanie tego przepisu są bardzo wysokie, a w wyjątkowych sytuacjach grozi za to więzienie.

Kierowców podróżujących z rodzinami może niemiło zaskoczyć pewien hiszpański przepis. Otóż w tym kraju nie wolno używać w samochodzie przenośnych odtwarzaczy DVD i telewizorów. "

Czyli zapis o rejestratorach to fake - UE kombinuje jak je obowiązkowo wprowadzić. Zapewne twórca ploty miał na myśli kary za CB w Austrii.

Więcej
2014/07/06 22:29 #19146 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia

Drużyna Tłokowego Pierścienia odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

No niestety nie jest to plotka. Taki zakaz został wprowadzony w kwietniu 2013. Dla znających niemiecki LINK
Kara jak pisałem do 10 000 EUR /25 000 EUR za recydywe i każda nagrana osoba może nas sądzić o 20 000 EUR
Podobno z tego powodu w Austrii nie ma Street View.

Więcej
2014/07/06 22:31 - 2014/07/06 22:49 #19147 przez Semtox

Semtox odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

No był bym mocno zaskoczony gdyby w jakimś kraju UE tego zakazywali bo tak jak słusznie zauważa Grzmiący Rydwan chcą na nas je wymusić a B) nawet Rosja ich nie zabrania :)

jedyną furtkę pod jaką można by to podpiąć to że jak zamontujesz sobie rejestrator, navi, choinkę zapachową, płytę CD i jeszcze powiesisz kule dyskotekową pod lusterkiem lub rejestrator centralnie no środku przed nosem kierowcy to ograniczasz sobie pole widzenia co może wpływać na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

@Edit
Eeee.... no dobra jestem mocno zadziwiony... O ochronie prywatności nie pomyślałem ale idąc tą drogą nagrać filmiku z wakacyjnego wypadu i zwiedzania miasta też nie można? UPS zrobiłem zdjęcie w Wiedeńskim metrze :D to jak tam działa telewizja? nie mogą sobie wyskoczyć w święta do centrum handlowego i nagrać relacji na tle bezkształtnego tłumu?
Ostatnio zmieniany: 2014/07/06 22:49 przez Semtox.

Więcej
2014/07/06 22:50 - 2014/07/06 22:52 #19149 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia

Niestety chodzi tu o ochronę prywatności i danych osobowych. Znalazłem niemieckojęzyczny artykuł na ten temat wg. którego użycie kamer w Austrii, Luksemburgu, Belgii i Portugalii jest zabronione. W Niemczech i Szwajcarii przepisy są niejednoznaczne. Stan na maj 2014. ŹRÓDŁÓ

A tak odchodząc od tematu to czytałem ostatnio artykuł, że w Polsce tez nie jest tak kolorowo z wykorzystaniem tak nagranych filmików. Też mamy niejednoznaczne przepisy w tej materii.
Ostatnio zmieniany: 2014/07/06 22:52 przez Drużyna Tłokowego Pierścienia.

Więcej
2014/07/06 23:16 - 2014/07/06 23:20 #19153 przez Semtox

Semtox odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

Co do nagrywania i późniejszego wykorzystywania materiałów Video w naszym kraju - pamiętam ze Studiów przy okazji praw autorskich na informatyce przewija się to kilka razy - że w miejscach publicznych można filmować i publikować takie materiały np w gazecie/telewizji/sieci o ile nagrane osoby są częścią większej całości czyli nagranie plaży z morzem, piaskiem i rzecz jasna plażowiczami jest dozwolone ale nagranie pojedynczej plażowiczki niekoniecznie.

W związku z tym czy nagrywanie ulic z ludźmi i autami jest większą całością? myślę że tak choć z publikowaniem w necie był bym ostrożny zwłaszcza ujęć na których są tylko pojedyncze osoby.

Ale teraz przyszedł mi do głowy najprostszy test pod słońcem tam gdzie jest StreetView tam można korzystać z rejestratorów bo jeśli były by zakazy to wiadomo że od takiego giganta jak Google łatwo było by coś uzyskać i tu fakt nie ma StreetView w Austrii - stan na 23:16 06.07.2014
Ostatnio zmieniany: 2014/07/06 23:20 przez Semtox.

Więcej
2014/07/06 23:25 #19155 przez ŻUKato

ŻUKato odpowiedział w temacie: Używanie rejestratora jazdy

Semtox napisał: Co do nagrywania i późniejszego wykorzystywania materiałów Video w naszym kraju - pamiętam ze Studiów przy okazji praw autorskich na informatyce przewija się to kilka razy - że w miejscach publicznych można filmować i publikować takie materiały np w gazecie/telewizji/sieci o ile nagrane osoby są częścią większej całości czyli nagranie plaży z morzem, piaskiem i rzecz jasna plażowiczami jest dozwolone ale nagranie pojedynczej plażowiczki niekoniecznie.

W związku z tym czy nagrywanie ulic z ludźmi i autami jest większą całością? myślę że tak choć z publikowaniem w necie był bym ostrożny zwłaszcza ujęć na których są tylko pojedyncze osoby.

Ale teraz przyszedł mi do głowy najprostszy test pod słońcem tam gdzie jest StreetView tam można korzystać z rejestratorów bo jeśli były by zakazy to wiadomo że od takiego giganta jak Google łatwo było by coś uzyskać i tu fakt nie ma StreetView w Austrii - stan na 23:16 06.07.2014

Wszystkie twarze i tablice rejestracyjne w google streetView są zamazane.
Idąc tym tropem powinieneś zrobić podobnie w swoich filmikach.
Nie popadajmy w skrajności :P

4 Złombole, 4 bezpieczne powroty

www.facebook.com/zukieta

Więcej
2014/07/07 09:09 #19157 przez Grzmiący Rydwan

W Polsce nie ma ustawy o monitoringu. I dlatego mamy niejednoznaczne przepisy. Zgodnie z teorią w PL możesz nagrywac co Ci się żywnie podoba, ale nie możesz tego użyć. Jeżeli jakieś nagranie miało by być dowodem w sprawie - trzeba dokonać rejestracji bazy danych.

Zaskoczyliście mnie z tą Austrią. Piękny przykład prawa bez sensu. Zamontowanie kamery w taki sposób aby nie było jej widać w aucie jest banalne. Ciekawe co zrobią jak UE nakaże montaż takich rejestratorów obligatoryjnie.

A sposób z Google Street View - znakomity.

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008