× Złombol 2014

Salut dla poległych

Więcej
2014/10/09 14:55 #22294 przez Polderari

Polderari odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

2 wentylatory w polonezie pomagają,ale tak czytam czytam i głupie pytanie mi się nasuwa - czy nikt nie patrzy na wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej ? Mi we Włoszech jak wzrósł powyżej 100 stopni to zjechałem otworzyłem maskę a tak chłodnica rozwalona...
Poza tym, jeśli nie załączą się wiatraki i nie działa czujnik to najpierw powinno ciśnienie wyrzucić parę spod maski (przynajmniej w poldku... - wielokrotnie padał mi czujnik załączający wiatrak (kiedyś miałem tylko jeden wiatrak) ale nigdy nie doprowadziłem do sytuacji w której przegrzałbym blok tak, że uszczelka by poszła)

podsumowując: Polonez ma 3 czujniki temperatury - 2 z nich załączają wiatraki i jeden do wskaźnika na desce rozdzielczej - więc szansa awarii jest minimalna - oczywiście zakładając, że sprawdza się ilość płynu w zbiorniczku - ja sprawdzałem codziennie rano przed wyjazdem i proforma na postojach.

Właściwie sprawdzanie rano ma największy sens -brak płynu podczas jazdy oznacza, że trzeba poszukać gdzie wycieka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/09 15:38 #22297 przez Los Iwiczna Locos

Los Iwiczna Locos odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

U nas tuż przed wyjazdem padł wskaźnik temperatury, ale nie mając już czasu machnąlem na to ręką, bo termostaty działały ok. Zadziałały prawa murphyego i padł nam termostat i nie załączył się wentylator. Jak się ma coś posypać, to się posypie, teraz mamy co wspominać ;)

Więcej
2014/10/09 15:41 #22298 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

Jak ktoś ma pecha to mu w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie. Nie sprawdzałem niczego. Raz dolaliśmy wody z ćwierć litra. Za to obserwowaliśmy wskaźnik temperatury chłodziwa i ciśnienia oleju. Jak się zbliżała konkretną górka, to się odpalało pompę dodatkową w układzie, dawało nagrzewnice i jazda. Jak był powolny podjazd po serpentynach, to lepiej się sprawdzał dodatkowy wentyl przed chłodnicą niż ogrzewanie.

Najważniejsze to obserwować. I wyciągać z tego wnioski. Od siebie dodam że nie jest wielkim problemem dodać dodatkowy czujnik temperatury silnika, na wartość powiedzmy 95-100 stopni i podłączyć do niego piszczyk. Tylko trzeba o tym pomyśleć...

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2014/10/09 16:29 #22299 przez LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni

LIMBOWA najlepsza ulica w Gdyni odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

piszczyk to może być mało, taka niemiecka syrena by się przydała albo jeszcze lepiej taką czerwona pałą w łeb :evil:

Podstawą elektryki są dobre styki !

Więcej
2014/10/09 17:44 #22301 przez Grzmiący Rydwan

Piszczyk wystarczy;-) Dobrać z katalogu czujnik od jakiegoś auta z interesującą nas temperaturą zwarcia i dorobić w układzie. Tanie, proste i może uratować sporo kasy a nawet i dupę...

Więcej
2014/10/09 19:51 #22303 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

Aleksandria napisał: 2 wentylatory w polonezie pomagają,ale tak czytam czytam i głupie pytanie mi się nasuwa - czy nikt nie patrzy na wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej ? Mi we Włoszech jak wzrósł powyżej 100 stopni to zjechałem otworzyłem maskę a tak chłodnica rozwalona...
Poza tym, jeśli nie załączą się wiatraki i nie działa czujnik to najpierw powinno ciśnienie wyrzucić parę spod maski (przynajmniej w poldku... - wielokrotnie padał mi czujnik załączający wiatrak (kiedyś miałem tylko jeden wiatrak) ale nigdy nie doprowadziłem do sytuacji w której przegrzałbym blok tak, że uszczelka by poszła)

podsumowując: Polonez ma 3 czujniki temperatury - 2 z nich załączają wiatraki i jeden do wskaźnika na desce rozdzielczej - więc szansa awarii jest minimalna - oczywiście zakładając, że sprawdza się ilość płynu w zbiorniczku - ja sprawdzałem codziennie rano przed wyjazdem i proforma na postojach.

Właściwie sprawdzanie rano ma największy sens -brak płynu podczas jazdy oznacza, że trzeba poszukać gdzie wycieka

Odpowiadając czysto pod kątem silników serii K16.

Patrzysz na wskazówkę i jest OK, temperatura powoli idzie do góry, po czym nagle w pewnym momencie leci do końca. Jak już wystartuje podczas podjazdu, już jest po wszystkim. Uszczelka wywalona albo głowica walnięta. Niestety tak te silniki mają. O ile jeszcze 1,4 albo 1,6 dawały radę przy szerokiej zwykłej + 2 wentylatory, o tyle 1,8 to już konkretny piecyk jak się okazało. Nim puści parę spod maski, silnik jest ugotowany.

Co do czujników, nie wszystkie mają 2 w chłodnicy. Czemu u ciebie brak pracujących wentylatorów nie doprowadził do spustoszenia ? Ano odpowiedź jest prosta, masz blok żeliwny i głowicę grubo odlaną. Pojemność cieplna tego klocka jest zdecydowanie większa niż K16. Do tego dochodzi mniejsza rozszerzalność cieplna + pojemniejszy układ chłodzenia ( przy K16 wchodzi zdecydowanie mniej płynu do obiegu). Ot cała tajemnica ;)

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Więcej
2014/10/09 20:08 #22304 przez jachoteam

jachoteam odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

nsm poldek zaczął ciągnąć wodę do oleju od samego początku, było trochę majonezu pod korkiem ale dół ok, mając zapasową głowicę splanowaną itd. i uszczelkę dopiero od loret do domu dojechał, ale trzeba pilnować poziomu wody i monitorować co fajkę/siku stan wozu do często zapobiega poważnym awariom

Więcej
2014/10/09 20:21 - 2014/10/09 20:23 #22305 przez Grzmiący Rydwan

No właśnie z tym monitorowaniem to jakieś jajo jest. Jak silnik jest sprawny to po cholerę go kontrolować? Musi wystarczyć przygotowanie auta i obserwacja wskaźników. Rozumiem co 1000 km sprawdzić poziom oleju, płynu chłodzącego, ale otwieranie maski co pauza to perwersja. Problem jednak dotyka głównie wyeksploatowane silniki i maszyny. Rozumiem że nie każdy będzie robił remont kapitalny motoru na Złombol, ale z drugiej strony jechanie z rozpadającym się silnikiem to tez jest jazda bez trzymanki.

Moje zdanie - przede wszystkim na pierwszym miejscu musi być dokładne zbadanie stanu silnika przed imprezą. Zmierzyć kompresję i jeśli coś nie tak - zdjąć głowicę, nawet jeśli koszty zeżrą kasę na np. pomalowanie auta. Pieknie pomalowany będzie się co najwyzej pysznił gdzieś na szrocie w świecie. Ze sprawnym silnikiem zaś dojedzie i wróci. Zrobić też próbę olejową, skontrolować ewentualne wycieki i wykonac kilka przeróbek układu.

CO można zrobić? Można spiąć na stałe wentylator chłodnicy jeśli jest na elektromagnesie. Można wyjąć termostat jeśli jedziemy w ciepłe kraje. Jeśli auto na wolnych obrotach ma tendencję do przegrzewania się - oznacza to że jest problem z wydajnością chłodzenia - może być zakamieniona chłodnica, może być problem z obiegiem płynu chłodzącego.

Trzeba pamiętać że w przypadku zagrzania/zagotowania auta - powinno się zatrzymać i pozostawić silnik na wolnych obrotach aż do schłodzenia - czyli układ musi byc w stanie sam się studzić. A to nie takie proste jak układ zasyfiony.

Warto popatrzeć czy nie da się opasać chłodnicy paskiem blachy, aby wentylator ciągnął powietrze tylko przez nią, a nie pobierał go z boku chłodnicy (szczególnie Żuk i Nysa). Dodanie wentyla przed chłodnicą to jeden z punktów obowiązkowych, można też dodać pompę elektryczną która wspomoże obieg płynu przez nagrzewnicę (szczególnie Żuk / Nysa gdzie są 2-3 nagrzewnice i 11 litrów płynu).

Sprawdzić też wypada jaki jest przepływ powietrza przez chłodnicę.

Jak widzimy górkę to od razu dajemy wspomaganie chłodzenia, nie czekamy aż się maszyna zacznie grzać. Na podjazdach w Alpach mieliśmy w Żuku 95 stopni stabilne i jechał bez problemu.

Ostatnio zmieniany: 2014/10/09 20:23 przez Grzmiący Rydwan.

Więcej
2014/10/10 06:52 - 2014/10/10 06:52 #22326 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

Z tym wywalaniem termostatu, jak ktoś jedzie na LPG należy uważać. Usunięcie go powoduje spadek przepływu płynu na małym obiegu, w który przeważnie wpięty jest reduktor z gazu. Wtedy potrafi on zamarznąć i może rozsadzić membranę w środku. Tu też sporo zależy od konstrukcji konkretnego typu silnika i jego obiegu chłodzenia. W K16 problemy będą na pewno.

Ja borykałem się cały powrót z tym problemem po usunięciu termostatu na kempingu w La Spezia. Musiałem użyć trytytki i zacisnąć nieco wąż przed chłodnicą, żeby grzało reduktor.

Warto to sprawdzić po wywaleniu termostatu.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2014/10/10 06:52 przez Załoga Tarpaniątka.

Więcej
2014/10/10 09:24 #22335 przez Polderari

Polderari odpowiedział w temacie: Salut dla poległych

Grzmiący Rydwan napisał: No właśnie z tym monitorowaniem to jakieś jajo jest. Jak silnik jest sprawny to po cholerę go kontrolować? Musi wystarczyć przygotowanie auta i obserwacja wskaźników. Rozumiem co 1000 km sprawdzić poziom oleju, płynu chłodzącego, ale otwieranie maski co pauza to perwersja. Problem jednak dotyka głównie wyeksploatowane silniki i maszyny. Rozumiem że nie każdy będzie robił remont kapitalny motoru na Złombol, ale z drugiej strony jechanie z rozpadającym się silnikiem to tez jest jazda bez trzymanki.

Grzmiący w polonezie jest sens kontrolować, ponieważ jedną z częstszych awarii układu chłodzenia jest np.: pękający zbiorniczek wyrównawczy - wówczas może ubyć ci płynu w układzie.

poza tym ubywający płyn może świadczyć o nieszczelności układu typu łamiacy się króciec u chłodnicy ;)

Niestety w polonezie jest wiele możliwości ucieczki płynu :)
Podziękowali: POGANIACZE BYDŁA

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008