× Złombol 2015

Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Więcej
2015/07/30 18:41 #29471 przez Żukole

Żukole stworzył temat: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Jak wszyscy wiemy (a kto nie wiedział, ten się dowie teraz) żeby sobie w drodze pogadać za darmo z innymi rajdowcami należy mieć CB-radio.

CB-Radio ma plusy:
  • istnieje
  • wszyscy o nim wiedzą
  • jest legalne w Europie
Ale ma i minusy:
  • wymaga instalacji sporej anteny na zewnątrz samochodu
  • lubi żreć trochę prądu
  • nie da się go łatwo przenosić
  • pracuje w paśmie 27Mhz, które ma nie najlepszą charakterystykę w warunkach drogowych

Parę lat temu powstała alternatywa dla ludzi lubiących pogadać przez radio: PMR-446. PMR-y to takie małe, przenośne radyjka. Są tak samo legalne w całej Europie jak CB-radio, mają podobny zasięg i sposób działania, ale mają parę zalet:
  • są tańsze
  • są lżejsze
  • są przenośne
  • żrą dużo mniej prądu
  • mogą pracować z małą antenką
  • mają lepszą jakość dźwięku
  • mają system prywatnych kodów (żeby różni ludzie mogli gadać na jednym kanale, ale sobie nie przeszkadzali)
  • pracują w paśmie 446Mhz, w którym fala dużo łatwiej się "przebija" przez przeszkody
Wady? A też są:
  • 8 kanałów zamiast 40
  • 0.5 wat maksymalnej mocy zamiast 4 wat
  • jest dużo mniej popularne niż CB-radio

Największa praktyczna różnica jest taka, że CB-radio jest przypięte do samochodu, a PMR można nosić ze sobą. Co ułatwia życie jak ktoś lubi pogadać z innego miejsca niż fotel obok kierowcy. Cała reszta jest porównywalna.

Jeżeli ktoś ma taki sprzęt a lubi pogadać w drodze (albo posłuchać), to polecam jako alternatywę dla CB-radio.

Dla systemu PMR w Polsce przyjmuje się, że kanałem wywoławczym jest kanał nr 3.

No, to ja proponuję tego kanału używać do wołania się na Złombolu, a PMR-ek używać jako przenośnej alternatywy dla CB-Radio. Ja w każdym razie będę na kanale 3 siedział.

Pa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/07/30 22:59 #29482 przez Dziadostwo

Dziadostwo odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Ja też zabieram PMR-ki na złombol,jak by sę towarzystwo rozeszło to jest łączność bez potrzeby dzwonienia,czasem mają lepszy zasięg niż CB,moje w średniej zabudowie do 3km,teren otwarty do 10km,po między szczytami gór do 30km,jak by ktoś jeszcze się dołączył było by ciekawiej :whistle:

Warszawa 203 kombi
Wołga Gaz 24-02 kombi

Więcej
2015/07/30 23:06 #29483 przez Misio Żelki

Misio Żelki odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

mam 1 NAVCOMM + antena radiowa do auta i 2 PMrki mogę zabrać

Więcej
2015/07/31 09:28 #29490 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Zabieram swojego pięciowatowca;-) Ale prawdę mówiąc to nie widzę sensu przy dzisiejszych cenach połączeń komórkowych w rumuningu;-) Dźwigać dodatkowego klocka trochę bez sensu.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel
www.lezuk.pl - nasze szaleństwa;-)

Więcej
2015/07/31 10:13 #29491 przez Skodzitsu

Skodzitsu odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

i będziesz znał numery komórkowe wszystkich jadących z Tobą w kolumnie? albo na campingu żeby się zapytać "kto ma jeszcze chłodną flaszkę"? :D ja tam sens widzę i jak zabieracie te cuda, to też sobie jakiś Baofeng ogarnę :huh:

Więcej
2015/07/31 12:50 #29495 przez Załoga Sputnika

Załoga Sputnika odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Ja ze starego poczciwego presidenta nie zrezygnuje:)

Więcej
2015/07/31 16:21 #29500 przez PREVENT

PREVENT odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Może to i fajne ale, żeby specjalnie kupować na wyjazd to mnie nie przekonuje. Jakbym miał, to pewnie bym zabrał. A tymczasem zabieram poczciwe stare CB ONWA mk2 z początku lat 90-tych

Więcej
2015/07/31 17:10 #29501 przez Załoga Sputnika

Załoga Sputnika odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Troche radyj potestowałem, to mój faworyt:

Więcej
2015/08/01 16:07 #29519 przez Żukole

Żukole odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

Hej, stara dobra Onwa! Miałem taką samą. Fajna była.

Wielka zaiste jest siła nostalgii, aż mi się normalnie zatęskniło jak zobaczyłem na zdjęciu.

Ale z drugiej strony co ci z nostalgii, kiedy ludzie sobie będą gadać w namiotach, na postojach, leżąc na trawce albo z tylnych siedzeń żuka, a ty będziesz siedział przykuty do samochodu z Onwą. W końcu z jakiegoś powodu używamy dziś wszyscy telefonów mobilnych a nie stacjonarnych. Z antenami co mają 5cm a nie pół metra.

Specjalnie kupować to może faktycznie nie ma co, ale nie przyda się na przyszłość taki upgrade? W końcu technologia nowsza o 40 lat. Ma swoje plusy. Tak se pomyślałem, że możliwość pogadania ze wszystkimi ze złombola, ile się chce, za darmo, nie tylko z samochodu i bez konieczności zapisywania 200 numerów telefonów, doda imprezie dodatkową kupę fajności.

Ja tam się zamierzam pointegrować i nie tylko z moją ekipą. W końcu jest nas ponad 1000. I wszyscy fajni ludzie, nie?

No, więc tak czy inaczej jak ktoś nie ma CB, to zapraszam na PMR. Kanał 3 (446,03125 MhZ). Wołać Martina.

Więcej
2015/08/02 11:19 #29532 przez Czeska Strzała

Czeska Strzała odpowiedział w temacie: Łączność radiowa - PMR-446 jako alternatywa dla CB

wg doskonały pomysł
wydaje mi się największe zalety będą żeby korzystać z tego na kempingach, (aby, nie używać komórek)
natomiast w czasie jazdy raczej zwykłe CB....

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008