Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Więcej
2016/03/01 10:46 #35792 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Słoneczny Patrol napisał: Czyli przekładam silnik + skrzynie, robie flansze na skrzynie a reszta żukowska tak ? Jak to będzie się miało z żywotnością mostu i wału ?

Albo bierzesz jeden wał albo drugi. Nie rób mixów bo będą problemy w razie awarii. Ja bym zostawił wał Żukowski, bo tam masz tylko 3 krzyżaki i podporę. Elastyczny łącznik jest fajny bo sporo tłumi, ale mniej znosi.

Co do silnika ja bym poszedł w V6. W trasie spalanie wyjdzie podobne jak przy tym 2,0 a jazda zupełnie inna.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/04 10:38 #35875 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Nie chce zakładać nowego wątku, a ten jest chyba idealny. Techniczne podsumowanie wyprawy Żukiem do Afryki, jazda w mrozach i upałach. Specjalnie dla szykujących maszyny na tegoroczny Złombol.

Zatem po kolei:

1. Zrobilismy 19 200 km, więc wszelkie obawy o trwałość zawieszenia i budy Żuka możecie sobie spokojnie darować;-) Wytrzyma to dzielnie, był najmniej kłopotliwym autem z polskich ekip.

2. Awarii całkowicie uniemożliwiających jazdę - w sumie jedna - zamknięcie się termostatu i rozszczelnienie wskutek tego chłodnicy. Z tym że nie traktuję tego nawet w kategorii prawdziwej awarii, bo za pomocą cyny i palnika usunąłem ją w pół godziny. Padnięty regulator napięcia pomijam, byłem w stanie jechać nawet bez niego, o ile byłby dzień. Poza tym drobiazgi typu rozszczelnianie felg, zniszczone opony, wyciek oleju z mostu (zaczął puszczać simmering), spalona żarówka H4, problemy z elektrycznym przełączaniem zbiorników paliwa.

3. Zaprocentowało przygotowanie auta. TO na pewno. Przede wszystkim zajrzałem w każde newralgiczne miejsce, wyeliminowałem problemy wyłapane podczas dwóch Złomboli (wzmocnienie resorów, zmiana felg, itp.). Na olbrzymi plus zapisuje montaż sterownika ESCO, który ostrzegał przed przegrzaniem silnika i sterował wiatrakiem z przodu - działał idealnie w całej trasie.

4. Zmodyfikowany układ chłodzenia (tunel za chłodnicą. dodatkowy pchający wiatrak elektryczny przed nią, rozwiercenie trójników nagrzewnic i pompa elektryczna do nich) zdał egzamin bez pudła. W goracych miejscach mieliśmy 92-94 stopnie przy 80 km/h co uważam za dobry wynik. Alarm nastawiony na 98, a włączenie wentyla na 95.

Co zabrałem na zapas? Zgodnie z ideologią że jak się wozi dużo części to się często zmienia - zabraliśmy tylko:
- pompę wtryskową
- komplet przewodów wtryskowych i uszczelek wtryskiwaczy
- uszczelkę pod głowicę
- regulator napięcia (który okazał się trupem, mimo sprawdzenia przed wyjazdem)
- dwie elektryczne pompy paliwa (bardziej dla kogoś niż siebie)
- dwa koła zapasowe - przydały się oba
- zestaw olei, smarowideł i smarownicę
- trochę różnych taśm, klei, drutu, opasek, śrub, rurek itp.
- kilka starych pasków rozrządu (bardzo się przydały)

Powyższe wystarczyło spokojnie w tej podróży.

Co bym zmienił/dodał?

Zabrałbym jeszcze ze dwa regulatory napięcia, dodał więcej świateł LED na dachu i zmienił przednie sprężyny na twardsze. Poza tym - wszystko było ok;-)

Dzisiaj jestem gotowy pojechać Żukiem na drugi koniec świata. Bez assistance, bez wozów wsparcia - wiem że się da.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2016/03/04 11:19 #35876 przez Popaprancza

Popaprancza odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Ja miałem taki problem ze zastosowujac na jednym końcu walu element elastyczny a jest krzyzak, wal razem ze skrzynią wpadał w nieowyobrazalne wibracje.

Więcej
2016/03/04 21:42 - 2016/03/04 21:43 #35887 przez Załoga Tarpaniątka

Załoga Tarpaniątka odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Bo błędem jest łączenie łącznika elastycznego wraz z krzyżakiem. Za dużo stopni swobody w jednym miejscu (z punktu widzenia kinematyki).

Wymienić krzyżaki, wymienić podporę, mieć dobre frezy na łaczeniu przedniej z tylną częścią wału, wyważyć dynamicznie i to MUSI iść.

"Nie bój się, że twoje życie się skończy - bój się, że nigdy się nie zacznie..."
Ostatnio zmieniany: 2016/03/04 21:43 przez Załoga Tarpaniątka.

Więcej
2016/03/05 02:18 #35889 przez Popaprancza

Dokładnie o to mi chodziło ze to ze sobą nie może współgrać ;) Pytanie odnośnie sprezyn: Chcąc twardsze pozostaje tylko montaż z andorii czy ktoś testował np jakieś z mercedesa? Bo mają chyba dość podobną średnicę tylko jaka by była ich charakterystyka zależnie z czego by wrzucić? Chodzi mi o coś pokroju w124 300d bądź innej 6cyl

Więcej
2016/03/05 09:00 #35891 przez Załoga Tarpaniątka

Z krajowych pasujących bez przeróbek, najtwardsze są z Andorii. Mają na końcu zwoju 4 nacięcia ( to jest oznaczenie). Co do sprężyn z innych aut, to nie jest takie proste, że " z mercedesa podejdzie". Bo i owszem może znajdziesz jakąś sprężynę która wymiarowo spasuje ale pozostaje jeszcze pytanie jaką ma charakterystykę pracy. Tu zalecałbym szukanie typowo po katalogach.

Więcej
2016/03/05 11:51 #35892 przez Popaprancza

Właśnie chodzi mi o ta charakterystykę bo może ktoś konkretnie testował coś innego. A jest znaczaca różnica na tych z andorii?

Więcej
2016/03/05 13:47 #35896 przez Grzmiący Rydwan

Grzmiący Rydwan odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Pytanie za dolca - ma ktoś katalogową charakterystykę spręzyn Androii? Bo chciałby m je zastapić ciut dłuższymi i nieco twardszymi. A to z powodu piast z Lublina, które zmieniają geometrię zawieszenia bo wydłuża się dźwignia na wahaczu.

Grzmiący Rydwan, dowódca - Diesel

husariarally.eu/ - rajd do Gruzji - jeśli komuś mało wrażeń;-)

Więcej
2016/03/05 15:35 #35902 przez Załoga Tarpaniątka

Popaprancza napisał: Właśnie chodzi mi o ta charakterystykę bo może ktoś konkretnie testował coś innego. A jest znaczaca różnica na tych z andorii?

Powiem tak. W Tarpanie miałem silnik 1500 ze 125p fabrycznie. Zmieniłem w jednym czasie sprężyny na Andorię ( wcześniej były sprężyny miękkie-fabrycznie) oraz zmieniłem silnik na Rovera który jest sporo lżejszy od tego 1500 ze 125p którego miałem fabrycznie. Auto momentalnie zrobiło się twardsze ale i karoseria poszła do góry. Do pełni szczęścia dałem nowe amortyzatory ze zmienionym olejem na gęstszy oraz podniosłem dolne odboje aby na ostrym dohamowaniu przód nie mógł nurkować, szczególnie w zakrętach. Skok koła ma teraz około 6-8 cm i jest git. Polonezy po serpentynach nie nadążają :lol:

Więcej
2016/03/06 17:47 #35928 przez Lucky Żuk

Lucky Żuk odpowiedział w temacie: Przygotowanie Żuka/Nysy na Złombol 2016

Witam,
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć od czego najlepiej zaadoptować kierownicę do Żuka? Chodzi o kompromis między wielkością a wygodą:)

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008