przyczepa laweta na kat "b" ??

Więcej
2016/02/12 17:58 #35171 przez Malwina Mariusz Częstochowa

Malwina Mariusz Częstochowa stworzył temat: przyczepa laweta na kat "b" ??

Witam mam takie pytanie , chcialbym holowac lawete swoim bmw w dowodzie pisze ze bez hamulca moge 550kg a z hamulcem 1050 lawtey takiej do 500 plus maluszek niema , wracajac do pytania o co chodzi z tym hamulcem on musi byc tylko w przyczepie taki "ręczny " ? i czy moge to legalnie holowac gdyz posiadam tylko kat b nie smiejcie sie poprostu nie bylo mnie chyba na tej lekcji haha .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/02/12 18:30 - 2016/02/12 18:32 #35174 przez Moto-BEE

Moto-BEE odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

tak łopatologicznie tłumacząc: między zaczepem a resztą lawety masz hamulec najazdowy (w niektórych lawetach). W momencie hamowania siła pędu przyczepy "dobija" ten swój hamulec i w ten sposób koła przyczepy mają osobne hamowanie

wygugluj sobie hamulec najazdowy

aha no i na kat B możesz holować pod warunkiem, że całość nie przekracza 3,5tony
Ostatnio zmieniany: 2016/02/12 18:32 przez Moto-BEE.

Więcej
2016/02/12 18:34 #35175 przez Malwina Mariusz Częstochowa

Malwina Mariusz Częstochowa odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

dzieki wielkie

Więcej
2016/02/12 18:36 #35176 przez Malwina Mariusz Częstochowa

Malwina Mariusz Częstochowa odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

całosc z moim samochodem ?

Więcej
2016/02/12 18:37 #35177 przez Moto-BEE

Moto-BEE odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

chociaż z tą kategorią to już teraz sam nie jestem pewny, tymbardziej, że ciągle coś się zmienia.
Lepiej sobie to sprawdz na jakiejś stronie z przepisami

Więcej
2016/02/12 19:03 #35180 przez white truck

white truck odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

z przyczepą na kat b to temat dosyć zagmatwany. Trzeba uważnie przeczytać przepisy. Istotne jest jakie masy masz wpisane w dowodzie rej. samochodu, DMC zestawu poniżej 3,5 t - chyba że przyczepa lekka to wtedy DMC zestawu może sięgnąć 4,25 t. Stosunek masy przyczepy do masy pojazdu ciągnącego 1:1,33 chyba że przyczepa jest wypożyczona w niezależny hamulec. I pewnie jeszcze kilka inny niuansów, chociaż takich jak przekroczenie 3,5 t wymaga Viatola

Więcej
2016/02/12 19:44 #35185 przez Lajkoniki Team

Lajkoniki Team odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

Moto-BEE napisał:
aha no i na kat B możesz holować pod warunkiem, że całość nie przekracza 3,5tony

Bodajże od 2013 można jeździć zestawem o DMC 4250 na kat B

Więcej
2016/02/12 19:47 - 2016/02/12 19:55 #35186 przez BOMBOWÓZ

BOMBOWÓZ odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

Więc tak naprawdę musisz zawsze liczyć dmc czyli masę całkowitą przyczepy którą holujesz *(nawet gdy jest pusta) i tym samym jak pisze w dow bmw że możesz ciągnąć przyczepę z hamulcem o masie całkowitej (DMC)1050kg to tym samym nie ma takiej lekkiej lawety samochodowej.Srednio lawety ważą 700kg plus możliwości ładunkowe takich przyczep zaczynają się od 1300kg,sumując masz już min 2 tony dmc.Tak to jest w naszym pięknym kraju że jeśli chodzi o lawety to praktycznie zawsze przekraczasz 3,5tony czyli prawko min B+E lub C+E i oczywiście viatolek i opłaty na większości głównych dróg sprawdz sobie mapkę na ich stronie bo kary są spore ;)
Ja kiedyś wiozłem malczaka w fiacie ducato w iveco też jechał,mieści się bez problemowo tyle że musisz sobie dechy lub 4 palety EU na nadkola załatwić :) lepiej tak go przetransportuj albo pożycz autolawetę one są do 3500kg i mają ładowność około 1200kg-1500kg
Co do DMC zestawu 4250kg na Kat B
Dopuszcza się, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.
Czyli takie rozwiązanie nie dotyczy lawet :S

Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi.... Naprawdę.... Aż ciężko czasami ich wyprzedzić... :)
Ostatnio zmieniany: 2016/02/12 19:55 przez BOMBOWÓZ.

Więcej
2016/02/12 20:04 #35187 przez white truck

white truck odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

Lajkoniki Team napisał:

Moto-BEE napisał:

Bodajże od 2013 można jeździć zestawem o DMC 4250 na kat B

te 4250 to wychodzi wtedy jak masz auto DMC3500 i ciągniesz lekką przyczepę która ma 750 kg, na przyczepę lekką do 750 nie musisz mieć prawka na E nie zależnie jakim pojazdem ją ciągniesz

Więcej
2016/02/12 21:22 #35193 przez Czeska Strzała

Czeska Strzała odpowiedział w temacie: przyczepa laweta na kat "b" ??

w zasadzie przedmówcy wszytko napisali
ja ze swej strony dodam że możesz jeszcze zaopatrzyć się w kat. prawka 'B96'

BOMBOWÓZ
dobrze doradza z przewozem tego 'kaszlaczka' w jakimś dostawczaku, jak kiedyś 'BISa' od kolegi przewiozłem na zwykłej przyczepie towarowej, (trasa Bielsko B.-Mysłowice), auto które holowało to była stara poczciwa Sierra 2.0 OHC, na haku miała 1400kg i taką przyczepkę towarowa gdzieś w wypożyczalni załatwiłem, potem tylko, w miarę przyzwoite deski jako najazdy, i poszło......

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008