Jaka waluta na trasie do mety

Więcej
2018/08/24 21:44 #48711 przez WOŁÓW TEAM

WOŁÓW TEAM stworzył temat: Jaka waluta na trasie do mety

Koledzy czy wszędzie zapłacimy w euro ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2018/08/24 22:52 #48712 przez Gwiezdny Patol

Gwiezdny Patol odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

Nie.

Więcej
2018/08/27 08:43 #48780 przez Skodillac Team

Skodillac Team odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

My bierzemy euro i wymieniamy na miejscu (może forintów trochę w PL kupimy). Znalazłem natomiast info na jakimś blogu podróżniczym żeby w Rumunii i Bułgarii uważać z wymianą w kantorach - sprawdzać kursy dokładnie i czy nie pobierają dodatkowych opłat, choć i tak często zdarzają się nieuczciwe. Najlepiej wymieniać tam w bankach.
Jeszcze znalazłem info, że w Albanii może być problem z płatnościami kartą - mało terminali i bankomatów.

Favorit 135 LS '92r
Podziękowali: 71ferajna

Więcej
2018/08/27 13:40 #48788 przez UlubionyZlom

UlubionyZlom odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

1. Słowacja, Austria, Słowenia, Czarnogóra i Grecja to kraje w strefie Euro.
2. Węgry - forinty dostępne są w większości polskich kantorów i nigdy nie miałam problemu z płatnością kartą na Węgrzech.
3. Albania - lek albański dostępny tylko w większych kantorach. Chętnie za to przyjmują euro zarówno w sklepach, barach jak i kantorach.
UWAGA: należy pamiętać, że bankomaty głównie obsługują albańskie karty płatniczne, co oznacza utrudnione wypłaty gotówki, a terminalne płatnicze nie są tak popularne jak u nas.
4. Macedonia - denar macedoński, który dostępny jest w dużych kantorach. Restauracje, hotele czy bary przyjmują płatność w euro. Wymiana euro na denary jest też możliwa w kantorach. Na szczęście Macedinia posiada dobrze rozwiniętą sieć terminali płatniczych.

Więcej
2018/08/27 15:24 #48793 przez DZIKIE CIAPY

DZIKIE CIAPY odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

Jeszcze Serbia zostaje i dinar serbski, ktoś coś wie na temat wymiany i płatności na miejscu?

Więcej
2018/08/27 17:09 - 2018/08/27 17:11 #48798 przez WLKP

WLKP odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

W Serbii na większych stacjach i bramkach autostradowych nie ma problemów z płatnością kartą. Kantorów raczej mało, można w razie czego użyć bankomatu.
Z kolei przy płatnościach w EUR na bramkach lubią bardzo mocno zaokrąglać kurs, więc lepsza karta (czasem udają, że terminal nie działa, trzeba wtedy podawać kilka po kolei) albo dinary. Warto mieć jednak kilka EUR w portfelu na wypadek kontroli. Jak się uczepią to i tak zapłacicie, więc lepiej wsadzić 5EUR w dokumenty i nie tracić czasu na dyskusje.

Edit: Co do Albanii, to my nigdy nie mieliśmy problemów z bankomatami, ale odradzam te raiffeisena, bo doliczają dodatkowe prowizje.

2016, 2017, 2018, 2019.
nawakacje.eu
Ostatnio zmieniany: 2018/08/27 17:11 przez WLKP.

Więcej
2018/08/28 01:06 - 2018/08/28 01:08 #48822 przez Ala montana

Ala montana odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

Zawsze dobrze mieć parę lokalnych groszy przy sobie na chleb.
Najciężej zdobyć te marki bośniackie, ale już są w kieszeni ...

{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{
{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{{
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2018/08/28 01:08 przez Ala montana. Powód: Bałkańskie waluty

Więcej
2018/08/28 01:50 #48824 przez Semtox

Semtox odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

Generalnie warto zabrać EUR ale na wymienianie na lokalną walutę nie tracił bym czasu, no ale ja jestem zwolennikiem kart :)
Węgry - parę razy zdarzyło się że na stacji można było zapłacić za wszystko kartą po za winietą, ale przyjmowali EUR. Winietę to przez internet można ogarnąć choć uwaga bo jest kilka podobnych stron z różnymi "opłatami serwisowymi"
Serbia i Macedonia - polecam na bramkach płacić kartą - na naszej trasie to możliwe - bo tak jak pisał UlubionyZlom dość radośnie zaokrąglają ceny, na bramce jest zawsze podana kwota w lokalnej walucie i EUR więc zobaczycie że raz 60 = 1 EUR a raz 40 = 1 EUR
Albania - terminale są dość popularne w dyskonatach i na stacjach mniej w knajpach. Zawsze warto pytać czy działa bo sama obecność naklejek czy samego urządzenia na ladzie niewiele czasem znaczy. Bankomatów jest sporo większość obsługuje tylko karty Visa lub tylko MasterCard. Polskie karty łyka prawie każdy trzeba tylko czytać wyświetlane komunikaty bo wspomniany Reifeisen potrafi na 1000 LEK chcieć 500 LEK prowizji :) ale podobne cuda to i bankomaty u naszego zachodniego sąsiada potrafią :)

Więcej
2018/08/28 11:51 #48837 przez Pogromcy Rdzy

Pogromcy Rdzy odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

A jak jest w Rumunii?
Planujemy kilka atrakcji w małych miasteczkach i się zastanawiam czy płatność kartą nie będzie tam utrudniona?
Wymieniłam na wszelki wypadek 300 LEY na drobne wydatki, a jak tam z płatnością Euro w razie czego gdyby nie było ani karty ani bankomatu?

Nic nie jest pewne,wszystko jest możliwe.

Strona załogi:
www.facebook.com/poogromcyrdzy

Więcej
2018/08/28 14:44 #48850 przez Polderari

Polderari odpowiedział w temacie: Jaka waluta na trasie do mety

Skodillac Team napisał: My bierzemy euro i wymieniamy na miejscu (może forintów trochę w PL kupimy). Znalazłem natomiast info na jakimś blogu podróżniczym żeby w Rumunii i Bułgarii uważać z wymianą w kantorach - sprawdzać kursy dokładnie i czy nie pobierają dodatkowych opłat, choć i tak często zdarzają się nieuczciwe. Najlepiej wymieniać tam w bankach.
Jeszcze znalazłem info, że w Albanii może być problem z płatnościami kartą - mało terminali i bankomatów.

W Bułgarii wymieniałem nie raz. Poza wybrzeżem właściwie wymiana jest możliwa tylko w bankach, ale jest bezproblemowa... choć ilość formalności jasno wskazuje na korzenie komunistyczne :)
Kurs jest w miarę atrakcyjny i nie ponosi się dodatkowych opłat.
A nad morzem... to jak u nas na Krupówkach... jak to powiedziała mi jedna Bułgarka .... złote piaski, słoneczny brzeg to nie Bułgaria

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008