Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Więcej
2020/01/06 00:02 #51210 przez Gientkie Toporki

Gientkie Toporki stworzył temat: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Zebrałem informacje w jakiej formie płacimy za autostrady na metę Złombola 2020. Gdziekolwiek jadę zawsze szukam gdzie mam kupić winiety, gdzie jestem skazany na bramki, a gdzie jeżdżę za friko. Pomyślałem, że zbiór w jednym miejscu może być przydatny.

Wyszło mi (info ze strony pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html ), że po drodze na bramki możemy natknąć się w Serbii, Macedonii i Grecji. Na resztę kupujemy winiety:

Czechy - winieta
Austria - winieta
Słowacja - winieta
Węgry - winieta
Rumunia - winieta
Serbia - bramki
Macedonia - bramki
Grecja - bramki
Bułgaria - winieta
Turcja - winieta

Może ktoś obeznany wyjaśni jak i gdzie kupić winietę do Turcji, bo nie jest to dla mnie jasne. Czy jest możliwość zakupu tej winiety w Polsce, jak na całą resztę krajów? Info ze strony PZM:

Turcja
Opłaty za przejazd drogami i mostami można regulować tylko i wyłącznie w systemie elektronicznym HGS. Do wyboru mamy dwa rodzaje płatności:
▪ winietka (5 TRY ważna tylko na 1 pojazd);
▪ karta HGS (15 TRY z możliwością korzystania przez kilka pojazdów).
Posiadanie winietki pozwala na przejazd bez zatrzymywania się.
Winietki lub karty HGS można zakupić w urzędach pocztowych i na stacjach paliwowych i naładować je minimalną kwotą wg. kategorii pojazdu:
- kategoria 1 - 30 TRY;
- kategoria 2 - 37,50 TRY;
- kategoria 3 - 53 TRY;
- kategoria 4 - 67,50 TRY;
- kategoria 5 - 81,50 TRY.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2020/01/06 00:21 - 2020/01/06 00:22 #51211 przez Tom Bombadil

Tom Bombadil odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Gientkie Toporki napisał: Może ktoś obeznany wyjaśni jak i gdzie kupić winietę do Turcji, bo nie jest to dla mnie jasne. Czy jest możliwość zakupu tej winiety w Polsce, jak na całą resztę krajów?

Można zainstalować na smartfona aplikację HGS za pomocą której można sprawdzić stan konta i je doładować. Ale jak i czy to działa?

https://www.facebook.com/seba.jacko - https://www.youtube.com/channel/UCNoFY4yCQhGqAac03GkNI3w/videos
Złombol 2017 - OSK OLAF #09
Złombol 2018 - OSK OLAF #822
Złombol 2019 - OSK OLAF #59
Złombol 2020 - OSK OLAF #
Ostatnio zmieniany: 2020/01/06 00:22 przez Tom Bombadil.

Więcej
2020/01/06 11:05 #51214 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Podejrzewam, że apka ma zastosowanie gdy już mamy wykupioną i przyklejoną naklejkę z rfid'em.
Spróbowałem założyć konto żeby sprawdzić, ale trzeba podać turecki PESEL czy co tam mają :/

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka

Więcej
2020/01/06 12:16 #51216 przez Tom Bombadil

Tom Bombadil odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Może tak być. Mają też swoją oficjalną stronę, gdzie można dokonywać jakiś zakupów itp. ale ja nawet nie potrafię zmienić języka (o ile w w ogóle można ;) ).

https://hgs.epttavm.com/

Z tego co piszą w internetach, to obecnie ten system obsługuje turecka poczta i ich placówki są na granicach.

https://www.facebook.com/seba.jacko - https://www.youtube.com/channel/UCNoFY4yCQhGqAac03GkNI3w/videos
Złombol 2017 - OSK OLAF #09
Złombol 2018 - OSK OLAF #822
Złombol 2019 - OSK OLAF #59
Złombol 2020 - OSK OLAF #

Więcej
2020/01/06 19:36 #51236 przez Gniotsa Nie Łamiotsa

Gniotsa Nie Łamiotsa odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

HGSy można wykupić na poczcie (Ptt), w punktach przy drogach płatnych i podobno na niektórych stacjach benzynowych (jak szukałem, to akurat na taką nie trafiłem).
Pierwszy punkt HGS przejechałem, bo akurat były roboty drogowe i nie bardzo wiedziałem gdzie się zatrzymać.
Punkt trafiłem potem bliżej Stambułu

Potrzebny był paszport i dowód rejestracyjny z tego co pamiętam.
Dostajemy taki mały pasek z rfid'em który przyklejamy na przedniej szybie - jest sczytywany automatycznie

Puk, puk...
Kto tam?
Panewka i uszczelka
Załączniki:

Więcej
2020/01/06 20:44 #51239 przez BONDAR Team

BONDAR Team odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Czy wszędzie winiety sa potrzebne ? Kiedyś jechałem, tylko nie pamiętam przez jaki kraj i winiety obowiązywały na głównych drogach a na podrzędnych już nie.

Więcej
2020/01/06 20:54 #51242 przez Silent A

Silent A odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Gdy przejeżdżasz przez bramkę na tablicy wyświetla się ile ci pobrało i ile zostało na karcie, tylko trzeba się skupić bo przecież przejeżdżasz bez zatrzymywania się i tą tablicę widzisz przez dosłownie chwilę.
Jeśli ktoś omija Stambuł (mosty nad Bosforem) i autostradę do Ankary to winietki nie potrzebuje! Płatne są tylko autostrady (a nie wszędzie one są) oraz mosty nad Bosforem (ale tylko w jednym kierunku - do Azji).
Jeśli ktoś jedzie na prom to winiety na Turcję nie potrzebuje.

Z pozostałych krajów warto wyróżnić Bułgarię i Rumunię gdzie winieta obowiązuje na WSZYSTKIE drogi. Kiedyś nieświadomie sporo kilometrów zrobiliśmy w Bułgarii zanim się zorientowaliśmy że musimy mieć winietę (zastanowiły mnie te znaki przy drodze mówiące coś o winietach).

W Macedonii trzeba uważać na bramkach bo spryciarze udają że karty nie obsługują i trzeba płacić w euro (bo przecież ich waluty nikt nie ma), przelicznik jest mało optymalny wiec trzeba się kłócić że mamy kartę i niech znajdą czytnik (sytuacja sprzed dobrych paru lat wiec może się zmieniło).

Więcej
2020/01/07 12:23 #51256 przez Bieszczady

Bieszczady odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Gniotsa Nie Łamiotsa napisał: HGSy można wykupić na poczcie (Ptt), w punktach przy drogach płatnych i podobno na niektórych stacjach benzynowych (jak szukałem, to akurat na taką nie trafiłem).
Pierwszy punkt HGS przejechałem, bo akurat były roboty drogowe i nie bardzo wiedziałem gdzie się zatrzymać.
Punkt trafiłem potem bliżej Stambułu

Potrzebny był paszport i dowód rejestracyjny z tego co pamiętam.
Dostajemy taki mały pasek z rfid'em który przyklejamy na przedniej szybie - jest sczytywany automatycznie

A posiada ktoś może informacje jak wygląda sytuacja opłat w przypadku motocykli??

Więcej
2020/01/07 21:10 - 2020/01/07 21:13 #51259 przez Chłopcy z PRL

Chłopcy z PRL odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

W Macedonii kurs euro-dinar nie zawsze jest za dobry, ale są to tak tanie autostrady, że niewiele tam się straci płacąc w euro. Jak ktoś chce to sobie zrekompensować z nawiązką to wystarczy przytargać kilka kartonów deficytowych w UE fajek (np jagodowe lub tym podobne) i ożenić to u nas. Tylko pokitrać dobrze po aucie bo przy powrotnym wjeździe do Unii mogą pod tym kątem potrzepać. Karty tam to teraz nie problem. Byłem we wrześniu w Macedonii więc w miarę na świeżo.

Polonez nie gubi oleju. On znaczy swoje terytorium.
Ostatnio zmieniany: 2020/01/07 21:13 przez Chłopcy z PRL.

Więcej
2020/01/08 17:52 #51289 przez swbr

swbr odpowiedział w temacie: Opłaty drogowe na trasie - winiety, bramki

Tylko do granicy węgierskiej :)

zlombol akcja 001
zlombol akcja 002
zlombol akcja 003
zlombol akcja 004
zlombol akcja 005
zlombol akcja 006
zlombol akcja 007
zlombol akcja 008