Zaznacz stronę

Start: 29.06.2024 Stadion Śląski, Chorzów, Polska
Meta: 03.07.2024 Atlantic Road, Norwegia

Osiemnaście niezwykłych lat pełnych przygód,

wyjątkowych podróży i emocjonalnej sinusoidy Złombol.

To nie tylko próba dla starych, zmęczonych samochodów, ale także wyzwanie dla odważnych podróżników gotowych wyjść poza utarte szlaki. Każda edycja to nowe przyjaźnie ( i notoryczne wystawienie jej na próbę), niezapomniane chwile i trudne wybory. 

Przez osiemnaście niezwykłych lat z determinacją, poświęceniem i sercem oddanym sprawie, udało nam się uzbierać 15 milionów dla dzieci z domów dziecka. To nie tylko liczba, to opowieść o wspólnej sile, empatii i trosce o tych, którzy potrzebują wsparcia najbardziej. 

W minionym roku Portugalia zamknęła jedno z ostatnich nieodkrytych miejsc na kartach Złombolowej mapy, ustalając nowy poziom, jeśli chodzi o pokonywany dystans i Waszą wytrzymałość. Był to ciepły kierunek, który oferuje pewien komfort podczas surwiwalowych eskapad, a plany na ten rok rosły w nas o dwóch lat, więc 17tą edycję traktowaliśmy jako rozgrzewkę przed wyprawą na północ. Tam zupełnie inaczej wygląda sytuacja! Niewielu śmiałków odważyło się tam z nami wyruszyć. Spośród 5448 załóg, które wzięły udział w Złombolu od 2007 roku, tylko 127 dotarło na północ. To zaledwie 2,33% załóg! 

Norwegia <3 – fascynująca, surowa, a zarazem piękna, kusi nas białymi nocami, dziką przyrodą i niezwykłymi widokami. Już nie możemy się doczekać fiordów, krętych dróg i pościgu za lokalnymi promami. W 2009 i 2013 roku mieliśmy okazję odkryć uroki północnej Europy, dojeżdżając na Koło Podbiegunowe oraz Nordkapp, doświadczając niepowtarzalnych klimatów na kempingach, postoju i trasach. 

Teraz z radością spełniamy kolejne marzenie wielu podróżników. Atlantikveien, znana również jako Atlantycka Droga, to jedno z najbardziej spektakularnych dzieł inżynieryjnych na świecie, obiecujące niezapomniane przeżycia w malowniczych krajobrazach Norwegii. Ta kręta i malownicza trasa łączy wysepki i skały, tworząc jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w kraju. 

To będzie zupełnie odmienny Złombol niż większość znanych Wam edycji skierowanych na południe. Prawdziwa wyprawa dla najbardziej wytrwałych entuzjastów Złombola. Osoby, które podejmą to wyzwanie, nie będą marnować czasu na leniwe wakacje pod palmami czy all inclusive. Nie znajdą też ukojenia na hamaku w cieniu przed palącym słońcem. Zamiast tego, staniemy przed wyjątkowym wyzwaniem do pokonania. Ale to nie wszystko. Ta edycja obiecuje znacznie więcej, ponieważ to właśnie trudne i surowe wyzwania niosą największą satysfakcję i odkrywają swoje ukryte piękno tylko dla tych, którzy zdecydują się wyruszyć w podróż i doświadczyć jej na własnej skórze. 

JEŚLI:

 

 • uważasz, że spontaniczne zmiany planów nie wyprowadzą Cię z równowagi
 • jesteś szybki/a w podejmowaniu nieoczywistych decyzji
 • potrafisz zobaczyć dobre strony sytuacji nawet w tych najgorszych momentach
 • znasz współpasażerów z teamu
 • jesteś przygotowany/a na niespodziewane wydatki (holowanie, skorzystanie z warsztatu, dodatkowy nocleg)

TO TEGO MOŻESZ OCZEKIWAĆ:

 

 • Że pomożesz dzieciom
 • Że zrobisz coś niesamowitego i wyjątkowego
 • Niezliczonej ilości interesujących miejsc na trasie
 • Różnorodności kulinarnej po drodze
 • Rozmaitych awarii, załamań nerwowych, napraw oraz nieudanych napraw, zatartych mostów…
 • Problemów wszelkiej maści w różnych wersjach
 • Bycia częścią #teamZłombol
 • Oderwania się od rzeczywistości (z reguły mniej kolorowej niż na Złombolu)

TEGO NIE MOŻESZ OCZEKIWAĆ:

 

 • Czerwonego dywanu
 • Wypasionej wycieczki a la „Neckermann”
 • Wygodnych noclegów i niekończących się miejsc noclegowych
 • dobrej pogody!
 • 5 gwiazdek (ani czterech, ani jednej!!!!!!!!!)
 • Cienia
 • Pomocy mechaników
 • Pomocy Assistance
 • Usług Lawety
 • Pomocy psychologa
 • Części zamiennych
 • Wodzireja
 • Niańczenia
 • Rozpatrywania skarg i zażaleń
 • Serwisu Concierge
 • Fizycznego wypoczynku
 • Ergonomicznych foteli/materacy/mebli
 • Bezglutenowego jedzenia

CHARYTATYWNOŚĆ

Za każdym razem zadając sobie pytanie „po co to robimy” i co jest naszym paliwem, jednoznacznie odpowiadamy sobie na to pytanie – CHARYTATYWNOŚĆ! Jedziemy dla dzieci z domów dziecka! Oczywiście mamy wkręta na pojazdy Złombolowe i na nasze niesamowite podróże i przygody, ale pod koniec dnia głównym napędem organizowania Złombolu jest chęć pomocy. Radość z pomagania i radość z działania z ludźmi którzy czują to samo co my – bo wielokrotnie podkreślacie, że „im Was więcej tym więcej pieniędzy i to jest najważniejsze”. My wychodzimy z założenia, że nie ilość a jakość zaangażowania się liczy. Teamy potrafią zbierać 60% jak i 100% więcej niż wymaga minimum. Idąc tym tropem skupiamy się bardziej na charytatywności niż samym nakręcaniem wielkiej imprezy. Zrobiliśmy analizę jak w ostatnich latach kształtowały się zbiórki uczestników i ponad połowa miała uzbierane 900zł więcej niż ustalone minimum.  

Cel zbiórki pozostaje bez zmian, planujemy całość zebranej kwoty przeznaczać na 

? pomoc psychologiczną; terapie indywidualne, terapie grupowe, superwizje dla wychowawców, mieszkanie usamodzielniające w Krakowie 

? wyjazdy na: wycieczki, obozy, kolonie, ferie, wyjazdy klubowe (w ramach indywidualnych zainteresowań)

? spełnianie marzeń „szyte na miarę”; kurs prawa jazdy, kurs językowy, sprzęt sportowy, prenumeraty ukochanej gazety, prezent z okazji ważnego wydarzenia…. wiele możliwości i wiele przyjemności zawiera się w tym punkcie, a już na pewno możliwość decydowania o sobie. 

META / ZAŁOŻENIA

Formuła Złombola pozostaje taka sama jaka była. Jedziemy starymi autami z byłego bloku wschodniego w świat, aby pomagać dzieciom z domów dziecka. Robimy to w formule bardzo luźnej, bez checkpointów, ustalonych zadań i konkursów po drodze. Złombol to bardziej wyprawa niż rajd. Sama trasa jest celem i zarówno zadaniem. Na trasie jest pełna wolność. Trasy wybrane są jedynie przykładem, każdy jedzie jak mu pasuje i śpi, gdzie mu pasuje. 

Kontynuujemy w pierwotnej formie z początkowych edycji, gdzie nie było przez nas ustalonego ani zorganizowanego noclegu na finiszu. Meta będzie w postaci baneru/bramek* i z możliwością pamiątkowego zdjęcia. Większość Złomboli miało metę w turystycznie mocno rozwiniętych rejonach. Tym razem jest inaczej, gdyż jest to wyprawa w miejsce mocno dzikie, bliskie przyrodzie i dalekie od masowej turystyki, która pozwala na miejsce do zrobienia dużej imprezy. Dokładną formułę zakończenia oraz miejscowość, w której będziemy nocowali po przejechaniu mety podamy na dalszym etapie. 

UWAGA! NIE BĘDZIE PODBIJANIA DYPLOMÓW PIECZĄTKĄ! NIE BĘDZIECIE MUSIELI PRZYNOSIĆ DYPLOMÓW na metę ale właśnie tam dostaniecie odznakę ukończenia 18 ATLANTIC ROAD EDITION! 

  Nocleg organizowany we własnym zakresie. 

  *Będzie miejsce na zdjęcia z opcją dojazdu samochodem z banerem/flagą Złombol gdzie będzie można oficjalnie zakończyć 18 // THE ATLANTIC ROAD EDITION.  

  Będzie extremalnie! 

  Będą załamania nerwowe! 

  Będą zatarte silniki! 

  Będzie wielki wyczyn! 

  Nie będzie pomocy! 

  Będzie wielka przygoda!  

  Złombol – the real gamble!

   

  TRASY

  A teraz najciekawsza część całej wyprawy bo porozmawiamy o trasach. Mamy 3 opcje z czego jedna jest dość trudna logistycznie ale widokowo nie do pobicia. Myślę, że trudno będzie znaleźć bardziej spektakularną trasę niż z Kristiansand przecinając Fjordy niezliczoną ilością lokalnych promów i jadąc/płynąc na północ wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Co ciekawe, w Oslo jest możliwość przeskoczenia z trasy numer 1 oraz numer 2 do extremalnej trasy numer 3. Ale po kolei. Zacznijmy od trasy dla tych co nie lubią promów lub marzą o przejechaniu słynnego mostu Oresund, który łączy Danię z Szwecją:
  (UWAGA, Google
  Maps nie kieruje na właściwe promy i robią się dziwne trasy)

   

  Trasa 1 via ORESUND
  To jest trasa bez promów przez most Oresund

  Chorzów do Atlantikveien przez Hamburg, Berlin, Odense, Most Oresund, Kopenhagę i Oslo  

  1. Chorzów, Polska  Rajd rozpoczyna się w Chorzowie, mieście o bogatej historii przemysłowej. Odkryj urok starego przemysłowego krajobrazu, zanim wyruszysz w kierunku nowych przygód!
  2. Wrocław, Polska  Wrocław, stolica Dolnego Śląska, to miasto mostów i malowniczych starówek. Spacer po Rynku i wizyta na Ostrowie Tumskim to niezapomniane przeżycia.
  3. Berlin, Niemcy  Przekrocz granicę i dotrzyj do Berlina, stolicy Niemiec. Odkryj historię miasta, zwiedź Brandenburską Bramę, Muzeum Checkpoint Charlie i przejedź się po słynnej Alei Unter den Linden.
  4. Hamburg, Niemcy  Następnie ruszamy do Hamburga, miasta nad rzeką Łabą. Zwiedź Stare Miasto, Przystań HafenCity oraz malowniczy Park Planten un Blomen.
  5. Odense, Dania  Urodziny Hansa Christiana Andersena sprawiają, że Odense jest magicznym miejscem. Zwiedź muzeum pisarza i zobacz, jak jego baśnie stają się rzeczywistością.
  6. Kopenhaga, Dania  Urokliwe miasto pełne kultury i życia nocnego. Zwiedź Kopenhaski Pałac Królewski, spaceruj po malowniczym Tivoli Gardens i zasmakuj kopenhaskich przysmaków.
  7. 7. Most Øresund, Dania/Szwecja  Przejeżdżamy przez imponujący Most Øresund łączący Danię i Szwecję. To arcydzieło inżynieryjne oferuje niesamowite widoki na Morze Bałtyckie.
  8. 9. Oslo, Norwegia  Kolejny punkt na mapie to stolica Norwegii – Oslo. Odkryj uroki miasta, zobacz Skansen Folklorystyczny na wyspie Bygdøy, a także zrelaksuj się nad brzegiem fiordu w Oslo.

  ŁĄCZNIK DO TRASY NR 3: Kieruj się z Oslo do Bergen i kontynuuj trasą Nr. 3 

  1. 10. Atlantikveien, Norwegia  Ostatni etap to podróż na północ w kierunku Atlantikveien. Ta spektakularna droga wiedzie przez malownicze mosty i małe wysepki, oferując jedne z najpiękniejszych widoków Norwegii.

  Info na temat mostu Oresund: Most Oresund Malmo Kopenhaga – cena, opłaty, informacje, mapa (promy24.com) 

  Trasa 2 via Szczecin:
  To jest trasa najkrótsza, która daje możliwość przejazdu Fjordami na powrocie.

  Chorzów do Atlantikveien przez Wrocław, Szczecin, Malmö, Göteborg, Oslo, Hamar  

  1. Chorzów, Polska  Rajd rozpoczyna się w Chorzowie, mieście o bogatej historii przemysłowej. Odkryj urok starego przemysłowego krajobrazu, zanim wyruszysz w kierunku nowych przygód!
  2. Wrocław, Polska  Podróżując na zachód, dotrzesz do Wrocławia, miasta mostów i malowniczych starówek. Zanurz się w atmosferę Rynku, odwiedź Wyspę Piasek i przespaceruj się po Odrze.
  3. Szczecin, Polska  Następnie kieruj się na północny zachód do Szczecina, portowego miasta nad Odrą. Zwiedź Zamek Książąt Pomorskich, Bulwar Chrobrego i zanurz się w morskiej atmosferze.
  4. Malmö, Szwecja  Przepraw się promem do Trelleborg. Polecamy wjazd do Malmo, urokliwego szwedzkiego miasta. Odwiedź Malmöhus Castle, spaceruj po parku Kungsparken i ciesz się atmosferą Starego Miasta.
  5. Göteborg, Szwecja  Podróżuj na północny zachód do Göteborga, drugiego co do wielkości miasta Szwecji. Zwiedź archipelag Göteborgski, Liseberg (największy park rozrywki w Skandynawii) i promenadę Avenyn.
  6. Oslo, Norwegia  Następnie ruszaj na północ do Oslo, stolicy Norwegii. Odkryj bogatą kulturę i historię, zobacz ratusz, Muzeum Muncha i zrelaksuj się nad fiordem.

  ŁĄCZNIK DO TRASY NR 3: Kieruj się z Oslo do Bergen i kontynuuj trasą Nr. 3 

  1. Hamar, Norwegia  Podróżuj dalej na północny wschód do Hamar, miasta położonego nad jeziorem Mjøsa. Zobacz charakterystyczną katedrę Hedmark i zrelaksuj się nad brzegiem jeziora.
  2. Atlantikveien, Norwegia  Ostatni etap to podróż na zachód w kierunku Atlantikveien. Ta spektakularna droga wiedzie przez malownicze mosty i małe wysepki, oferując jedne z najpiękniejszych widoków Norwegii.

   

  Trasa Nr.3 Fjordowy Extrem
  To jest trasa dla cierpliwych twardzieli. Widoki nie z tego świata, które będzie kosztowąc Was wiele czasu. Ostatnie 900km to mnóstwo lokalnych promów, podjazdów i zakrętów na około Fiordów

  Chorzów do Atlantikveien przez Wrocław, Berlin, Hamburg, Aarhus, Hirtshals, Kristiansand, Bergen 

  1. Chorzów, Polska  Rajd rozpoczyna się w Chorzowie, mieście o bogatej historii przemysłowej. Odkryj urok starego przemysłowego krajobrazu, zanim wyruszysz w kierunku zachodnim.
  2. Wrocław, Polska  Podróżując na zachód, dotrzesz do Wrocławia, miasta mostów i malowniczych starówek. Zwiedź Ratusz, Ostrów Tumski i Fontannę Multimedialną.
  3. Berlin, Niemcy  Przekrocz granicę i dotrzyj do Berlina, pulsującej stolicy Niemiec. Odkryj historię miasta, zwiedź Brandenburską Bramę, Mur Berliński i zachwyć się sztuką na East Side Gallery.
  4. Hamburg, Niemcy  Następnie ruszaj do Hamburga, miasta nad rzeką Łabą. Zwiedź Speicherstadt – największy na świecie kompleks magazynów, Przystań HafenCity i wspaniały Park Planten un Blomen.
  5. Aarhus, Dania  Podróżuj na północ do Aarhus, miasta kultury i historii. Zwiedź Møllestien, wąskie uliczki w centrum miasta, i ARoS Aarhus Kunstmuseum, oferujące spektakularne widoki.
  6. Hirtshals, Dania  Następnie kieruj się na północny zachód do Hirtshals, ważnego portu w Danii. Zrelaksuj się na plaży, odwiedź Akvarium Nordsoen i przygotuj się do podróży promem.
  7. Kristiansand, Norwegia  Po przepłynięciu przez Morze Północne dotrzesz do Kristiansand, norweskiego miasta nad Skagerrak. Odkryj malownicze plaże, Park Dzikich Zwierząt i zabytkowy Fort Christiansholm.
  8. Bergen, Norwegia  Podróżuj dalej na północny zachód do Bergen, malowniczego miasta otoczonego fiordami. Zwiedź kolorowe domy na wzgórzu Bryggen, zrelaksuj się nad jeziorem Lille Lungegårdsvannet i odwiedź Zamek Królewski.
  9. Atlantikveien, Norwegia  Ostatni etap to podróż na północ w kierunku Atlantikveien. Ta spektakularna droga wiedzie przez malownicze mosty i wysepki, oferując jedne z najpiękniejszych widoków Norwegii.

  Regulamin

  Zgłoś się

  Wesprzyj Złombol, wpłać na dzieci

  Wspieraj przez siepomaga.pl

  Słowo od organizatorów:

  Termin rajdu 2024 Ci nie pasuje? Nie podoba Ci się miejsce mety? 

  Nic straconego, możliwe, że za rok lub dwa wstrzelimy się w Twoje oczekiwania. 
  #staypositive
  #thinkpositive
  Uważasz, że pojedzie mało osób bo miejsce mety jest „do bani”, a tym samym dzieci dostaną mniejszą pomoc ?
  Zły tok myślenia! Masz Złombolowóz, znasz (i mamy nadzieję masz) cel pomocy dzieciom. Skorzystaj z tego i ZBIERAJ! Nikt tego nie zabrania.
  Reklama na Waszych pojazdach poruszających się po Waszej okolicy jest tak samo wartościowa dla darczyńców jak to + wyjazd na rajd.
  POMAGAJCIE mimo tego, że nie dostaniecie „nagrody”. Wasz wkład w zbiórkę na dzieci jest jeszcze więcej wart, jeśli nic nie oczekujecie w zamian.
  Martwi Cię wysoka kwota do uzbierania od darczyńców?
  Nie czekaj do ostatniej chwili. Ponad 70% wpłat od darczyńców pojawia się na naszym koncie w ostatnich dwóch tygodniach poprzedzających rajd. 
  Skorzystaj z:
  1. ulotek
  2. zbiórek na fcb (tyle ile Was jest w teamie + poproś też rodzinę i przyjaciół do organizacji zbiórki, a nam podeślij potwierdzenia w formie print screen (przez wpłatomat dostępny w aplikacji po rejestracji) 
  3. sprzedaży fantów na allegro charytatywni (cel :Złombol, spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka) 
  4. prześlij znajomym info o Twoich planach wraz z zdjęciem/rolką/memem/filmem i linkiem do wpłatomatu twojego temu (dostępny w aplikacji po rejestracji) 
  5. przejdź się do okolicznych firm z ofertą, a właściwie podjedź Złombolowym pojazdem. Zaproponuj konkretną część na reklamę za konkretną kwotę (im szybciej tym lepiej bo wtedy reklama dłużej będzie widoczna w okolicy). 
  6. pokazuj się na zlotach i eventach. Włóż za wycieraczkę ulotki i uzupełnij w nich dane swojego temu. 
  7. aktywnie prowadź social media i wrzucaj szybki link do wpłatomatu twojego temu (dostępny w aplikacji po rejestracji) 

  Powodzenia!

  #jedziemyzpomocą

  Pozdrawiamy,
  Team Złombol

  Martyna i Marcin